https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DETSKÁ IZBA PLNÁ SMIECHU A RADOSTI, KTORÁ PORASTIE SPOLU S DEŤMI (1. časť)

Detská izba je špecifický priestor domu, ktorý by mal jej malým obyvateľom za každých okolností asociovať radosť, pohodu a zábavu, preto jej zariadenie v porovnaní s ostatnými miestnosťami musí podliehať odlišným priestorovým, účelovým, rozmerovým a výškovým nárokom. Do jej tvorby zapojte nápaditosť, hravosť a najmä funkčnosť, pričom východiskovým parametrom ostáva vek dieťaťa. V závislosti od toho by detská izba mala zahŕňať dostatok miesta na hranie, šantenie a bláznenie sa, no zároveň v nej musí byť adekvátny priestor podnecujúci oddych, učenie sa a sebarealizáciu.

Všetko, čo do izby vášho dieťaťa umiestnite bude mať zásadný vplyv na rozvoj jeho osobnosti a spôsob, akým bude objavovať svet okolo seba. Vybavte ju preto vecami, ktoré ho nebudú obmedzovať a limitovať, ale inšpirovať k tvorivosti a aktivite. Aby sa detská izba stala vysnívaným životným priestorom vášho dieťaťa, pri návrhu jej dizajnu a výbere jednotlivých prvkov nezabúdajte zohľadniť tiež jeho nároky a požiadavky. I keď môžu byť niekedy mierne absurdné a infantilné, nechajte dieťa vlastnými zásahmi formovať priestor jeho izby, čím zároveň podporíte aj jeho kreativitu a aktivitu.

Tri v jednom

Interiér detskej izby pozostáva z dvoch najdôležitejších zón – oddychovej a hracej, ktorú neskôr vystrieda priestor na prácu a štúdium. Každá z týchto častí si vyžaduje adekvátne zariadenie zodpovedajúce povinnostiam a voľno-časovým aktivitám dieťaťa. Dizajn detských izieb preto usiluje všetky tieto požiadavky skĺbiť do modulového riešenia integrujúceho oddychovú zónu s úložným a hracím priestorom. Ide o komplexnú nábytkovú zostavu zahŕňajúcu posteľ, zväčša situovanú do vyvýšenej polohy, vďaka čomu sa pod ňou naskytá plocha na umiestnenie pracovného stola alebo sedenia. Miesto tak môže slúžiť ako kútik na čítanie alebo štúdium. Často však vzniknutý priestor vypĺňa nábytkový blok v podobe skríň, políc a rôznych úložných prvkov. Vtedy študijná zóna presahuje do strany, no ostáva súčasťou zostavy. Usporiadanie jednotlivých zón v rámci takéhoto kompaktného modulu býva rôznorodé, poskytuje však absolútne šikovné riešenie zariadenia detskej izby.

Sektorová alternatíva

Požiadavku hravosti v detskej izbe dokonale spĺňa sektorový nábytok poskytujúci vám aj vašim deťom maximálnu variabilitu a využiteľnosť priestoru, preto nie vždy je potrebné každý kúsok miesta zaplniť vstavanými statickými zostavami. Vďaka možnosti hravého rozmiestnenia nábytku môže mať detská izba každý deň inú podobu. Účelovým a praktickým riešením sú tiež police a knižnice rozmanitých tvarov s modulovateľným charakterom.

Rozprávkové spanie

Posteľ je synonymom oddychu a pohody, miestom, kde sa nechávame unášať našimi snami. Tie detské sú plné rozprávkových predstáv a fantazijných bytostí, tak prečo im niektoré z nich nesplniť? Snívanie v posteli s dizajnom inšpirovaným pirátskym korábom či komnatou princeznej sa stane pre každé dieťa nezabudnuteľným zážitkom. Okrem príjemného vzhľadu postele však dbajte aj na jej správny rozmer, dĺžku a tiež kvalitu matraca. Často sa stáva, že detí spia v príliš úzkych a krátkych posteliach s nevyhovujúcim matracom. Nepodceňujte preto podmienky zabezpečujúce vášmu dieťaťu kvalitný spánok, pretože ten je základom zdravého vývinu kostro-svalového aparátu a jeho celodennej pohody.

Detskú izbu často obývajú viacerí súrodenci a z toho dôvodu je ju potrebné vybaviť adekvátnym počtom lôžok. Úsporným a praktickým riešením sú už tradične poschodové postele, ktoré dnes výrobcovia ponúkajú v nápaditých prevedeniach. Umiestnenie postelí už nebýva len paralelné, ale jedna z nich je často vysunutá alebo priečne situovaná pod vrchnú, pričom vzniknutý okolitý priestor vypĺňajú rôzne úložné komponenty alebo pracovný stôl. 

 2. ČASŤ →

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie