https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

L´ART DE VIVRE: OBÝVAČKA V ŠTÝLE GLAMOUR

06.08.2018 │ Nikdy sa art de vivre neslávilo viac ako v 20-tych rokoch 20. storočia. Elegantné večierky na pozadí lesku, krištáľových lustrov, exotického zariadenia a prepychu. To všetko pod rúškom ohromnej chuti užívať si život a luxus. Každodennou oslavou života môže byť aj vaša obývačka, vďaka novému trendu v zariaďovaní interiéru, ktorý nechalo vzniknúť Art deco hnutie. Glamour dizajn už dávno pritom nie je len štýlom bohatých. Glamour je pre každého, kto túži byť obklopený krásou, sebavedomím, pôvabom a príťažlivosťou.

Populárne umelecké hnutie Art deco prinieslo do dizajnu lukratívny štýl s prvkami exotických motívov, výrazných štruktúr, geometrických foriem, štylizovaných zvierat a futuristických prvkov. Hoci bolo po svojom vrchole v 40. rokoch označené za gýč, prešlo postupným prerodom a dnes je významným zdrojom inšpirácie pre zariadenie glamour interiéru. Pozvite ho do vášho domova! 

Zariadiť glamour interiér je omnoho náročnejšie ako v prípade iných dizajnérskych štýlov. Takto ladený priestor musí byť súčasne moderný, klasický a sčasti eklektický. Nájsť medzi jednotlivými prvkami z materiálového a tvarového hľadiska optimálny dialóg je preto náročné. Ľahko sa môže stať, že skĺznete ku gýču a nevkusu. Glamour obývačka je zmesou trendov z Milána, ale aj starožitných kúskov, ktoré ste našli v miestnom starožitníctve alebo v dome starých rodičov. Obzvlášť takéto predmety sa vyznačujú zdobením či špeciálnymi detailmi. Nenechajte ich bez povšimnutia, pretože práve v týchto detailoch sa ukrýva pôvab glamour štýlu. Vyrezávané nožičky, zdobené okraje kresla, zaujímavé úchyty či vyšívané motívy znamenajú pre glamour interiér zdroj inšpirácie. Podriaďte im farebnosť, štruktúru a celkovú náladu priestoru a dosiahnete harmonicky pôvabný interiér. Nástrojom na dokonalý výsledok sú princípy funkčnosti, elegancie a vizuálnej jednoty.

LUSTER AKO ZÁKLAD DIZAJNU

Kým v tradičnej obývačke sa usporiadanie nábytku v priestore odvíja od televízora, v prípade glamour štýlu sa ohniskom stáva luster. Veľký, honosný, ideálne krištáľový, ktorý priťahuje pozornosť a opticky zväčšuje izbu. Dizajnéri najčastejšie siahajú po guľatých alebo viacramenných ústredných osvetleniach. Z toho dôvodu sa usporiadanie nábytku odohráva v kruhu, čo priestoru dodáva výraznú dynamiku. Pri plnení úlohy dizajnového a funkčného jadra glamour interiéru v obývačke sekunduje krb, ktorý doslova pozýva na príjemne strávené chvíle s určitou dávkou blaženosti a slasti. Okolo tohto centra potom situujte sedaciu zostavu, kreslá a stolík. Kruhovú dispozíciu podporí polkruhová sedačka, no ohniskový charakter priestoru zabezpečíte aj prostredníctvom lineárnej sedačky a taburetiek alebo kresiel. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám poslúžia ako inšpiratívny základ vašej novej obývačky:

 

EXPLÓZIA FARIEB

Hoci nositeľom glamour elegancie sú predovšetkým odtiene bielej a čiernej, sila noblesy sa ukrýva aj v zmesi odvážnych farieb. Lesk kovových, zlatých či strieborných predmetov vynikne na podklade oranžovej, fialovej, petrolejovej, kráľovskej modrej či ružovej farby. Experimenty sú len pre odvážne povahy, preto ak preferujete neutrálne odtiene, siahnite po šedej, béžovej alebo práškovej zelenej. Aj keď ste sa rozhodli pre subtílnu farebnosť, doprajte priestoru kúsok trúfalosti. Glamour interiér má príjemne prekvapiť a ohúriť. Tento efekt možno dosiahnuť hoci aj červeným kreslom, kobercom s geometrickým vzorom či originálnym umeleckým dielom.

KAŽDODENNÁ DRÁMA DIZAJNU

Glamour interiér je ako posledné dejstvo dramatickej hry. Žiada si dynamické motívy, teatrálnosť a isté napätie, ktoré vyvrcholí v prekvapivý záver. Na dosiahnutie teatrálnej atmosféry je potrebné medzi hlavnými objektmi obývačky vytvoriť bezprostredné súvislosti za pomoci štýlových doplnkov. Keďže glamour je prejavom luxusu, nesiahajte po lacných doplnkoch. Zamerajte sa na originálne kúsky, za ktorými je príbeh, história a zaujímavý tvorivý proces. Môže ísť o vázu od miestneho hrnčiara, svietnik, ktorý ste si doniesli z dovolenkových destinácií či misu ulovenú na jednom zo svetových veľtrhov dizajnu. S dekorovaním to však nepreháňajte. Aj keď za glamour noblesou stojí zdobenie, všetko musí byť dôkladne premyslené. Vzhľadom na rozmery obývačky siahnite po troch až piatich dominantných predmetoch, ktorými zabezpečte vizuálne prepojenie. Zvyšok prenechajte textíliám, vankúšom a závesom, ktoré dotvoria ten správny dojem. Špeciálny priestor v obývačke vyhraďte obrazom a rôznym umeleckým artefaktom, ktoré si glamour obzvlášť žiada. Glamour štýl v mnohých evokuje exotiku a nespútanosť, preto pokojne do interiéru zakomponujte ornamenty a formy typické pre ďaleké kultúry.

V ŽIARI LESKU A RELFEXIE

Nechajte obývačku zažiariť v lesku materiálov. Reflexia v akejkoľvek podobe dodá priestoru magickú atmosféru. Stabilné miesto tu má antikor, mosadz a kovy so zlatým, strieborným či bronzovým efektom. Sú prejavom najvyššieho luxusu a honosu, preto pokojne siahnite po umiernenejších formách, akým je klasické či akrylové sklo v podobe konferenčného stolíka, vitríny alebo baru. Novú perspektívu a originálne odrazy v miestnosti zabezpečia zrkadlá. Vo vyrezávaných rámoch, voľne stojace alebo ako súčasť nábytku, vytvoria doma malú zrkadlovú sieň. Zaznamenajú všetky príbehy a udalosti, ktoré sa v priestoroch obývačky odohrajú. Aj keď sa zdá, že glamour interiér vyzerá ako z katalógu či loggie paláca, aj napriek tomu môže byť dokonale útulný a funkčný. Nevyhoďte preto veľké peniaze za sedaciu súpravu, ktorá má štýlové vyhotovenie, no neposkytne vám dostatok pohodlia pri pozeraní večerného filmu alebo na ňu nepomestíte celú rodinu či všetkých hostí. To isté platí aj o nábytku a osvetlení. Buďte k sebe a svojmu životnému štýlu úprimný a maximálne mu podriaďte zariadenie miestnosti.

MULTIPLIKÁCIA

Jedným zo základných princípov a cieľov interiérového dizajnu je zabezpečiť harmonický pohľad na miestnosť bez rušivých elementov. Vďaka plynulému vizuálnemu toku získa miestnosť elegantný nádych, o ktorý sa glamour obzvlášť usiluje. V dizajnérskom slovníku ide o tzv. rytmus, ktorý vnesie do interiéru pravidelné vizuálne tempo. Dosiahnuť ho možno striedaním alebo opakovaním daného vzoru alebo prvku. Efektívnym spôsobom je multiplikácia, a teda opakovanie určitého objektu z kompozície, ako je kreslo, séria obrazov alebo určitých geometrických tvarov. Pohľad na líniu rovnakých predmetov je pastvou pre oči.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE