https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KOZUB AKO KLASIKA, KTORÁ NEOMRZÍ

Oheň bol odjakživa prirodzenou súčasťou ľudských obydlí. Ak sa pozrieme do histórie, zistíme, že nezávislosť na ňom sme vďaka moderným technológiám získali len pred pár desiatkami rokov. To však nič nezmenilo na skutočnosti, že k ohňu aj naďalej inklinujeme ako k prirodzenému zdroju tepla a pohody. A nemienime sa ho vzdať...

Len málo vecí má takú moc nad atmosférou priestoru ako plápolajúci oheň. Okrem sálavého tepla, ktoré prehreje celé telo, ponúka ešte celý rad zmyslových zážitkov – pohľad na plápolajúce plamene, príjemný praskot či vôňu dreva. To všetko spolu dokáže jedinečným spôsobom uvoľniť napätie, dodať pocit bezpečnosti a útulnosti a poskytnúť človeku hlboký relax pre telo i dušu. To je dôvod, prečo sú kozuby dodnes také populárne, aj napriek tomu, že moderné vykurovacie technológie dokážu zabezpečiť tepelnú pohodu oveľa čistejším a menej prácnym spôsobom.

KÚRENIE DREVOM MÁ STÁLE VÝZNAM

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa v minulosti upustilo od vykurovania domov s pomocou kozubov s otvoreným ohniskom bola ich veľmi nízka účinnosť. Tam, kde bolo potrebné z dreva vyťažiť viac energie, sa plameň uzatvoril do murovaných alebo neskôr liatinových piecok. Kozuby v domoch potom veľmi dlho slúžili skôr len na dekoratívne účely. Neustále inovácie spaľovacej komory neskôr posunuli spaľovanie dreva ešte na vyššiu úroveň a tak sa vrátili do pozornosti aj podobe kozubových kachlí, kde vizuálny kontakt sprostredkováva masívne ohňovzdorné sklo. Moderné kozubové kachle už majú potenciál vykúriť celý dom alebo poslúžiť ako podpora pri kúrení. Ich výhodou je nízka cena paliva a jeho dobrá dostupnosť, ale i nezávislosť na dodávke plynu či elektriny. 

ABY TEPLA NEBOLO PRIVEĽA

Paradoxne sme sa dnes ocitli v situácii, kedy kúrenie drevom nie je pre nové domy vhodné práve kvôli veľkému množstvu tepla, ktoré sa pri horení dreva uvoľňuje. Dôvodom sú limitované možnosti regulácie, ale i často želané veľké zasklenie, cez ktoré môže do priestoru vysálať vyše 30 % všetkého vyprodukovaného tepla. Dom postavený v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde by sa tak pri ohníku v krbe veľmi rýchlo prekúril a namiesto príjemnej pohody by vznikla sauna.

AKUMULÁCIA ZVYŠUJE ÚČINNOSŤ

Potenciál kozubu ako vykurovacieho telesa sa zvyšuje použitím akumulačných materiálov, ktoré absorbované teplo uvoľňujú postupne aj celé hodiny po tom, čo oheň vyhasol. V tomto prípade je však dôležité najmä umiestnenie kozuba, ktorý by sa mal nachádzať priamo v centre domu. Za zmienku určite stojí tzv. hypokaustový systém, pri ktorom horúci vzduch prúdi sústavou prieduchov, ktoré sú obostavané akumulačným materiálom. S pomocou takejto akumulačnej steny je možné vykúriť hneď niekoľko miestností súčasne dokonca i na poschodí. Nevýhodou akumulačných systémov je však dlhý nábeh tepla. V prípade, že je kozub hlavným vykurovacím prvkom – ako je to bežné napr. pri horských chatách, ideálnou voľbou je kombinácia teplovzdušného a kumulačného kúrenia, ktoré zabezpečia rýchly nábeh aj dostatočnú zotrvačnosť kúrenia.

UŽITE SI OHEŇ BEZ DREVA

Keď hovoríme o kozube, každému ako prvé napadne horiace drevo. S tým sa však spája prácnosť, či už pri jeho príprave alebo i počas kúrenia, keďže drevo treba pravidelne prikladať a neskôr po vyhasnutí kozub vyčistiť od popola. Pokiaľ je však vašou prioritou estetický dojem z reálnych plameňov, rovnako dobre poslúžia aj kozuby na plyn. Na rozdiel od starších modelov, moderné plynové kozubové vložky dokážu zmeniť ostro šľahajúci modrý plameň plynových horákov na mäkko plápolajúci žltý plameň, ktorý je na nerozoznanie od ohňa z dreva. Ilúziu dokonale dotvára keramická imitácia dreva, pričom plamene vychádzajú priamo z polienok. Takýto plynový kozub sa veľmi podobá kozubu na drevo, s tým rozdielom, že majiteľovi odbúda kopec práce okolo neho.

POPULÁRNE BIOKOZUBY

Veľkým hitom sa v uplynulých rokoch stali modrené biokozuby na lieh. Spaľovanie liehu je dokonale ekologické a zdravotne neškodné. Kozub na lieh nepotrebuje žiadne stavebné zásahy ani odvod spalín, pritom dizajnovo ponúka takmer neobmedzené možnosti. Môže byť imitáciou klasického krbu, alebo voľnestojací prvok uprostred izby, no pokojne si ho môžete aj zavesiť na stenu. Ide zväčša o ľahko prenosné zariadenia vhodné do interiéru rovnako ako aj do exteriéru. Biokozub si bez problémov môžete zriadiť aj v panelákovom byte. V ponuke sú aj malé prenosné zariadenia, ktoré si so sebou môžete zobrať napríklad aj na dovolenku alebo iné miesto dočasného bývania. Ak plameň liehu má určitú výhrevnosť, takže v prechodnom období, keď sa ešte nekúri, alebo počas najtuhších zím, keď hlavné kúrenie nestačí, pomôže zlepšiť tepelnú pohodu v izbe o 1 – 2°C.

AUTOR: AP
FOTO: ARCHIV REDAKICE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie