https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

HORSKÝ LUXUS V ŠTÝLE FENDI

 Už 90 rokov posúva hranice vysokého krajčírstva a jej tvárou je jedna z najväčších módnych ikon sveta Karl Lagerfeld. Reč je o celosvetovo známej talianskej značke Fendi, ktorá vo svojej novej kolekcii opäť predviedla vrchol remeselného majstrovstva.

Módny dom charakterizujú luxusné kožené výrobky a kožušinové odevy z ateliérov excentrického módneho génia. Celé pol storočie, odkedy začal pracovať pre módny dom Fendi, patria jeho modelom uznanlivé pohľady módnych kritikov a odborníkov. Súčasťou značky však nebol od začiatku. Jej história siaha do roku 1925 a hrdo sa hlási k rímskym koreňom.

FENOMÉN FENDI

Príbeh fenomenálnej značky sa začal na ulici Via del Plebiscito, kde si manželský pár Adele a Edoardo Fendi otvorili obchod s koženými kabelkami a kožušinami. Ich kvalitné produkty v podobe kožených cestovných kufrov v spojení s dokonalými materiálmi si čoskoro získali širokú klientelu a rýchlo presiahli hranice mesta Rím. V povojnových rokoch do rodinnej irmy nastupuje nová vlna podnikania a to v podobe piatich dcér zakladateľského manželského páru. Vzostup tak nenechal na seba dlho čakať. Dcéry vniesli do irmy nové tendencie a v roku 1965 získali pre značku začínajúceho a už vtedy veľmi úspešného módneho návrhára Karla Lagerfelda, ktorý sa stal kreatívnym riaditeľom kožušinovej časti a neskôr aj sekcie dámskej ready-to-wear. S novým členom prichádzajú opäť nové nápady a nové technológie.

TRIUMF LAGERFELD

Karl Lagerfeld zmenil tradičný pohľad na luxusné kožušiny ako spoločensky vysoko postavený materiál a pretransformoval ich do dennej módy na bežné nosenie. Váha kožuchov sa neskôr vďaka technológií začala zmenšovať, čím veľká pozornosť mohla smerovať na tvorbu veľkolepého dizajnu. S kožušinou vďaka tomu teraz možno pracovať ako s poddajnou látkou. Dá sa rezať, zošívať, prekladať či vykladať, plisovať, farbiť a perforovať. V posledných kolekciách od Legerfelda sa stretávame s modelmi ľahučkými ako pierko. Navrhuje šaty s kožušinovými dielmi našívanými na organze, ktoré sú pohodlné a vhodné aj na celoročné nosenie.

PALETA KOŽE A KOŽUŠÍN

Materiál, ktorý kedysi odieval boháčov aj sedliakov dnes predstavuje symbol luxusu a prestíže v akejkoľvek podobe a je znakom zmyslu pre vznešenosť a gracióznosť zákazníka. Kožušina a koža dominujú túto sezónu v dámskych i pánskych zimných modeloch spracovaných do neuveriteľnej ľahkosti, nežnosti a estetickej blaženosti. Výnimočnosť strihov a dokonalosť materiálov určujú základ Fendi kolekcie, po ktorej zaplesá nejedná duša dámy milujúcej luxusné kožuchy. Tie sú zdobené nádhernými vtáčími perami či detailmi, akými sú veľké gombíky a vrecká a nádherné graické vzory. Pod rukami majstrov sa kožušina menila aj na drobné dekoratívne kvetiny, lupienky či úlomky mušlí. Celá kolekcia ostáva v spomienkach na sedemdesiate roky a ich úžasné voľnomyšlienkárske nápady. Samotné kožuchy už dávno nevyzerajú ako mohutné neforemné odevy podobné tým, ktoré nosila šľachta v mrazivom Rusku. Prehliadka vysokého kožušníctva pod vedením Lagerfelda predstavuje nadčasový módny dizajn s kúskami plnými elegancie, ktoré nechajú vyniknúť ženský šarm. Na móle sa predstavili tie najvzácnejšie kožušiny ako činčila, norka, soboľa, líška či perzián. V súčasnej kolekcii dostal priestor aj zamat. Honosne pôsobiaci materiál je príjemný na dotyk a skvele sa kombinuje s hladkými látkami. Najkrajšie vynikne v tmavých a sýtych farbách ako čierna, tmavomodrá, bordová či smaragdovozelená. V rôznych prevedeniach ho možno nájsť na pánskych i dámskych modeloch, akými sú zamatové saká, šaty, sukne či rôzne topy.

SHEARLING VS. MILITARY

Trend, ktorý nastolili módne domy na nasledujúcu zimu sa nesie v znamení „shearling". Nazýva sa tak typ ovčej kožušiny s jednou stranou pokrytou semišom a druhou potiahnutou podstrihnutou vlnou. Obvykle sa nosí semišovou stranou smerom von, no nasledujúca sezóna ponúka viacero spôsobov nosenia. 

Či už naopak alebo v spojení s inými materiálmi. „Shearling” kúsky sú samo o sebe dosť výrazné, a tak najlepšie vyniknú v kombinácii s jednoduchým oblečením v neutrálnych farbách alebo s jeansovinou. Svetové módne domy sa okrem kožušiny nechali inšpirovať aj klasickými armádnymi uniformami. Military predstavuje štýl, ktorý vzdáva hold olivovo-zelenej farbe a je vhodný aj pre konzervatívnejších módnych fajnšmekrov. Olivová farba sa zo športovej módy presunula do mestského štýlu a používa sa najmä v lesklých a vlasových materiáloch. Charakteristickými kúskami military sú kabáty a saká s dvojradovým zapínaním či pásikavým lemovaním ako výrazným detailom. Celkový ouit dokonale dotvoria vysoké kožené čižmy bez ozdôb a vzorov.

AUTOR: MF
FOTO FENDI