https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OHREJTE INTERIÉR TEXTÍLIAMI A DOPLNKAMI

06.10.2018 │ Moderný dizajn miluje strohosť a čistotu, preto sa moderné interiéry poslednýh desaťročí vyznačujú jemnými líniami a minimálnym zdobením. Aby však priestory nepôsobili monotónne, dopriať im dávku útulnosti v podobe žiarivých textílií a pôsobivých doplnkov, ktoré vyvážia pocit chladu nie je vôbec na škodu. Práve farebne monotónny základ interiéru im dovolí zažiariť. Nečakajte nič robustné a honosné, prioritou naďalej ostávajú svetlé tóny a prírodné materiály.  Nádherne však priestor prehrejú a celkovo ho zjednotia.

Radí dizajnérka Ing. Marianna Lukovicsová

Jedným z najpopulárnejšćih štýlov posledných rokov je škandinávsky štýl. Ten nesie v sebe vzdušnosť a eleganciu moderných minimalistických interiérov, no zároveň pôsobí hrejivo, rodinne a priateľsky v chladnom zimnom období. Ide o minimalistický dizajn, teda nič by nemalo byť prehnané. Dôležitá je predovšetkým praktická stránka a svetlosť interiéru. Kvôli nedostatku svetla v Škandinávskych krajinách je farebná škála v interiéri veľmi jednoduchá, prevládajú neutrálne svetlé farby v kontraste s tmavými odtieňmi.  

 

Koberce

Interiér naplnený autentickosťou a nespútanosťou škandinávskeho dizajnu vám pomôže dosiahnuť vhodná podlahovina, ktorá tvorí základ minimalistického priestoru. Nenahraditeľnú úlohu tu preto nemožno odoprieť kobercom. Nielen vkusne doladia interiér, ale predovšetkým príjemne zohrejú v chladnom zimnom období. Žiadané sú tkané varianty z vlnenej priadze alebo bavlnených textílií, ktoré navyše podčiarknu prírodný podtón škandinávskeho priestoru. 

Vankúše

Hlavným zdrojom útulnosti vášho škandinávskeho interiéru budú nesporne doplnky v podobe rôznych vankúšov. V bielom, krémovom alebo smotanovom prevedení v kombinácii s tmavo šedou, hnedou alebo čiernou budú tvoriť naozaj impozantnú dvojicu. Pôsobivú dynamiku však interiéru dodáte, ak vsadíte na pestrofarebné kúsky, ktoré zaručene priestor povzbudia a prinesú doň sviežosť a príjemnú náladu.   

Deky

Keď už spomíname obdobie zimy a tmavých chladných večerov, určite je potrebné, doslova nevyhnutné, zásobiť sa mäkučkými teplučkými dekami. Nie je to len „klišé“ chladných dní, ale aj veľmi vkusná dekorácia posilňujúca pocit rodinnej pohody a tepla domova. Obľúbené sú hlavne pletené vlnené alebo bavlnené deky. Čo sa týka farieb, môžete sa stretnúť nielen s klasickým jednofarebným prevedením, ale tiež so strohým motívom, pásikavým, prípadne veľmi jednoduchým kvetovaným vzorom.

Dekorácie

Zásadami minimalizmu – nešokovať výraznosťou sa riadia aj dekorácie škandinávskeho interiéru. Hoci sa vyznačujú subtílnosťou, oslovia vás svojím rafinovaným tvarovaním a tiež materiálovou a farebnou kombináciou. Skupinu doplnkov, ktoré minimalistický priestor efektívne ozvláštnia tvoria svietniky, nástenné hodiny, kvetináče, pletené košíky, vázičky, stojany na oblečenie a mnohé iné prvky, ktoré sú často aj výbornými pomocníkmi. Keďže v škandinávskych krajinách je obzvlášť bohatá tradícia dreva, zaujímavým efekt dosiahnete, ak siahnete po prvkoch vyrobených práve z tohto materiálu.

Marimekko

Skutočným fenoménom medzi fínskym textilným dizajnom je značka Marimekko. Od roku 1951 vyrába prvotriedne oblečenie, interiérové doplnky a dekoračné textílie. Značku vo svete preslávila Jacqueline Kennedy, ktorá vlastnila niekoľko šiat a nosila ich počas prezidentskej kampane v roku 1960. Portfólio vzorov a farieb Marimekko je ohromne bohatý a jedinečný – od organických, odvážnych až po klasické návrhy. Z produkcie značky vzišli naozaj ikonické a nadčasové kúsky, ktoré reprezentujú jej silnú a jedinečnú identitu.   

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE