https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KNIŽNICA AKO ŽIARIVÁ SÚČASŤ DOMÁCNOSTI

04.10.2018 │ Veľký nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe kedysi napísal, že človek by mal čítať len to, čo obdivuje. Azda nám jeden z najväčších svetových majstrov pera odpustí, ak si dovolíme jeho citát doplniť.

Všetko obdivuhodné, čo nachádzame v literatúre, je ešte príťažlivejšie vtedy, keď sú knihy v dokonalom súlade s prostredím, v ktorom sa nachádzajú. Pokiaľ hovoríme o súkromí našich obytných priestorov, máme na mysli pochopiteľne knižnice a policové systémy, ktoré dodávajú myšlienkam v knihách ďalší, a veľmi relevantný význam.

K dokonalosti v kuchyni nechýba veľa

Časy, keď kuchárskych kníh bolo ako šafranu a recepty sa v domácnostiach zaznamenávali do jedného neveľkého zošita drobným písmom, sú už dávno preč. Kulinárskych návodov a odporúčaní od šéfkuchárov z celého sveta sú plné kníhkupectvá - umením je významné knihy s receptami umiestniť v kuchyni tak, aby vždy a dokonale plnili svoju funkciu. Decentná drevená polica, určená pre menšie množstvo kníh, je funkčná prakticky kdekoľvek v kuchynských priestoroch. Pri jej umiestňovaní však nezabúdajte na fakt, že z praktického hľadiska je síce vhodné umiestniť malú knižnicu čo najbližšie a najkomfortnejšie do vašej blízkosti, na druhej strane však berte do úvahy fakt, že v kuchynskom prostredí môže na knihy pôsobiť množstvo nepriaznivých faktorov, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku negatívny efekt (pary, tekutiny, nečistoty a podobne). 

Pre kulinárskych nadšencov, pre ktorých kuchyňa predstavuje to najpodstatnejšie a najposvätnejšie miesto v rodinnom dome či byte, drobná polica stačiť istotne nebude. Pri projektovaní kuchynskej linky je preto vhodné myslieť aj na zabudovaný policový systém, ktorý priamo súvisí s dizajnom samotného kuchynského nábytku. Odvážnejší naopak zvolia kontrastné prvky pri umiestňovaní knižnice v kuchyni - myslí sa tým extravagantnejšie farebné prevedenie samotnej knižnice v porovnaní s kuchynskou linkou, ako aj zvýraznenie nábytku rôznorodými prvkami a jeho dominantnejšie umiestnenie v priestore. Sila a elegancia kníh vtedy vynikne ešte viac a ich energia dodá kuchynským priestorom ten útulný a príťažlivý efekt.

Knihy a milujú  jednoduchosť

Literatúre a zvlášť knihám svedčí interiérový pokoj, múdrosť, ktorá je v nich obsiahnutá, obľubuje intimitu a strohosť priestorov. Kniha nepotrebuje prehnanú pozornosť, kniha si počká na váš záujem. Nepotrebuje byť odložená v prepychovej „zlatej truhlici“, dominujúcej obývačkovému priestoru. Postačí jej ticho chladnej a nenápadnej bielej knižnice, ktorá dokonale splýva s jednoduchosťou okolia. Obzvlášť zaujímavým je spojenie knihy a knižnice v ich spoločnom živle, ktorým je drevo. Prirodzenosť vyhotovenia knižnice - so zvláštnym zreteľom na zachovanie pôvodného, dreveného vzhľadu – uchováva v knihách život. A príbehy z tých kníh potom jednoducho nachádzate v útulných priestoroch, ktoré obývate. Nadšenci a zberatelia kníh, ktorých stále pribúda, určite ocenia aj fakt, že vďaka modernému prevedeniu obývacích priestorov a knižnice docielia dokonalú symbiózu vzácnych knižných vyhotovení v kombinácii s prirodzeným teplom dreva. Azda najdokonalešie sa v týchto súvislostiach javí spojenie vždy pútavých kožených knižných väzieb a štruktúry severskej borovice.

Najdôležitejšia je funkčnosť

Pri zariaďovaní knižnice s jej funkčnosťou veľké problémy mať nebudete. Nezabúdajte však pri tom na detaily - veľa sklenených prvkov či veľké množstvo výrazných a malicherných fragmentov sa napokon môže minúť účinku. Knižnica bola odjakživa vnímaná ako tradičná súčasť reprezentatívnych priestorov, v mnohých prípadoch však ostalo iba pri tom. Mať knižnicu a mať funkčnú knižnicu je totižto rozdiel. Nezabudnite preto na fakt, že hoci vo svojich knihách nebudete mať dokonalý poriadok, krásna, prirodzená a jednoducho krásna knižnica zo spomínaného „neporiadku“ urobí výnimočnú výsadu vášho priestoru. Pretože knihy a dizajn jednoducho idú k sebe. Vždy to bolo tak - a vždy aj bude.

AUTOR: MB
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE