https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

IINA VUORIVIRTA - DVORNÁ DIZAJNÉRKA IKEA

„Dizajn produktu môže byť udržateľný, ale aj on samotný sa môže podieľať na udržateľnom spôsobe ľudskej existencie!“

Je jednou z 12-tich dvorných dizajnérok spoločnosti Ikea. Je zástankyňou udržateľného dizajnu, čím sa jej darí vytvárať návrhy pre nábytkársky gigant v dokonalej harmónii s ekológiou. Z jej produkcie vzišli produkty najnovšej kolekcie a niektoré z nich máte možno práve vo svojej domácnosti. Zoznámte sa s fínskou dizajnérkou, ktorá miluje minimalizmus a prácu so sklom a  keramikou. 

Čo vás v živote inšpirovalo a doviedlo na dráhu profesionálnej dizajnérky?

Vždy som bola úplne nezávislá, rozhodná a zvedavá skúšať nové veci. Moja mama je textilná dizajnérka a otec fotograf, preto nebolo prekvapujúce, keď sa moja kariéra začala uberať umeleckým smerom. Najdôležitejším momentom v mojej tvorivej činnosti bolo, keď som sa v 15-tich rokoch rozhodla odísť z domu a študovať výtvarné umenie. V takom mladom veku som sa sama veľmi veľa naučila. Hoci bola rodina  vždy pre mňa naozaj dôležitá, vôľa dosiahnuť svoj cieľ a stať sa dizajnérkou ma hnala vpred a sprevádzala ma pri každom rozhodnutí. Ďalším veľkým zlomom na mojej umeleckej ceste  bolo moje sťahovanie do Štokholmu. Aj keď som bola dostatočne spokojná so štúdiom vo Fínsku, cítila som potrebu zmeniť krajinu a nájsť moju chýbajúcu časť práve v hlavnom meste Švédska. Absolvovala som bakalárske aj magisterské štúdium súčasne s prevádzkou môjho vlastného štúdia, a tým som dokonale skombinovala školu a prax. 

 

Prečo ste sa rozhodli pracovať pre nábytkársky gigant Ikea?

V skutočnosti to bolo prekvapenie aj pre mňa. Zvedavosť ma vždy hnala dopredu, pretože som človek, ktorý hovorí „áno” novým veciam.  Hoci som milovala nezávislosť a výzvy každého dňa počas prevádzky môjho nového štúdia, bolo ľahké prispôsobiť sa a nastúpiť do tímu Ikea v Älmhulte. Pred dvoma rokmi počas Design weeku v Štokholme som sa stretla s jeho manažérom, ktorý prišiel s ponukou stať sa vedúcou officu. O týždeň neskôr som zatvorila moje vlastné štúdio a presťahovala som sa zo Štokholmu do južného Švédska, kde som začala pracovať ako „in-house“ dizajnérka Ikea. Mám pocit, akoby to bolo včera, čo som sa sťahovala do Älmhultu, no nie nadarmo sa vraví, že čas letí, keď vás niečo baví (smiech).

Ako sa cítite v pozícii Ikea dizajnérky?

Úprimne, v Ikea som našla svoju vysnívanú prácu. Variabilita práce a rôznorodosť projektov, na ktorých môžem pracovať sú úžasné a robia ma šťastnou. Najlepšia vec na tom všetkom je, že nikdy nie ste sami. V Älmhulte pracuje viac ako 1500 ľudí a tímový duch, ktorý panuje medzi nami je neopísateľný. Hoci to znie možno ako klišé, ale každý deň v práci je niečím výnimočný a plný príjemných rôznorodých aktivít. Ráno pracujete na dizajnovaní setu príborov, pred obedom načrtnete nové vzory a poobede dokončíte návrh novej sofy v 3D programe.

Môžete špecifikovať proces navrhovania produktov pre Ikea?

Všetko to začína potrebami človeka. Náš tím výskumníkov a developerov uskutočňuje prieskum okolia a ich zistenia potom pretavujeme do konkrétnych produktov a riešení. Celý proces je ako trojuholník, na začiatku ktorého stojí veľké množstvo náčrtov, skíc a myšlienok. Tie spoločne zužujeme, kombinujeme a pretvárame do najlepšieho výsledného formátu, čo zvyčajne trvá dva až tri roky. 

Máte svoje vlastné dizajnové štúdio. V čom je hlavný rozdiel medzi tvorením vlastného dizajnu a prácou pre Ikea?

Najväčší rozdiel je samozrejme v množstve ľudí, s ktorými pracujete. Pri rozbiehaní môjho vlastného dizajnérskeho štúdia som mala naozaj málo času na skutočnú dizajnérsku prácu, pretože bolo potrebné riešiť záležitosti ohľadom vedenia a realizovania vlastného biznisu. Práve vďaka stovkám kolegov pracujúcich v Ikea okolo mňa sa môžem sústrediť len na dizajnérsku prácu.

Máte pri tvorení dostatok slobody pre vlastné nápady?

Áno, v skutočnosti naozaj veľmi veľa. V opačnom prípade by bolo nemožné ostať kreatívny.

Pre Ikea tvoríte demokratický dizajn. Čo možno pod týmto pojmom rozumieť?

Demokratický dizajn je názov pre nástroj, ktorý Ikea používa na zlepšenie dňa každého človeka a zákazníka. Je založený na piatich dimenziách: forma, funkčnosť, kvalita, udržateľnosť a v neposlednom rade nízka cena, čiže sústredíme sa na výrobu vecí dostupných pre všetkých ľudí rôznych vekových a sociálnych skupín. Skvelé nápady a veci by mali byť dostupné pre mnohých ľudí, a to je pravá demokracia demokratického dizajnu Ikea.

Tieto dimenzie sú vždy prítomné počas celého vývojového procesu produktu od prvého návrhu až po jeho finálnu fyzickú podobu. Neustále hľadáme nové spôsoby vnímania výrobného procesu a ako ho urobiť oveľa jednoduchším pre nás a zákazníkov. Všetko spočíva v najjednoduchších detailoch výroby a v čo najjednoduchšom používaní.

S akými materiálmi najradšej pracujete?

Podkladom a inšpiráciou pre moju tvorbu je rozhodne sklo a keramika, pretože na týchto materiáloch je vždy niečo, čo ma dokáže fascinovať. Sú to veľmi žiadané a húževnaté materiály, ktoré nerešpektujú žiadnu chybu vo výrobnom procese. Ich jednoduchosť, rýdzosť a čistota sú špecifikami, ktoré ich v porovnaní s inými materiálmi robia takými jedinečnými. 

Aká je vaša filozofia, ktorou sa v pracovnom nasadení riadite?

Je to všetko o hodnote konkrétnych vecí. V našich rukách máme limitované zdroje, preto s nimi musíme zaobchádzať s rešpektom, veľkou úctou a pokorným postojom. Pomaly a opatrne. Pri tvorbe vecí je obzvlášť dôležité použiť správny materiál založený na jedinečných kvalitách, pričom v dokonalom súlade s predpokladaným účelom.

Na ktorý produkt pre Ikea ste naozaj pyšná?

Je to sklenená váza pre kolekciu PS 2017 vytvorenú z odpadového skla. Ide o malý, ale dôležitý krok Ikea smerom k udržateľnému spôsobu výroby produktov.

Ako vyzerá implementácia udržateľnosti do dizajnu vašich produktov?

V samotnom procese tvorby sa na to prihliada už od najmenších detailov až po finálnu podobu tvarovania produktov. Je zaujímavé, že samotný dizajn produktu podporuje udržateľný spôsob ľudskej existencie.