https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYUŽITE VŠETKY VLASTNOSTI SVETLA

07.12.2018 │ Dizajn svietidiel je nesporne jedným z mnohých, o to však viac dôležitejších prvkov v jedinečnom formovaní priestoru, v ktorom žijete. Dekoratívne, zároveň však plne funkčné svietidlá musia byť kompatibilné so štýlom, s ktorým ste sa pri zariaďovaní inšpirovali. Na čo netreba zabudnúť a na čo si naopak dať veľký pozor?

O svetlenie vnútorného či vonkajšieho priestoru vášho domu je dôležité nielen z bezpečnostného, ale predovšetkým z estetického hľadiska. Požadujete vysokú kvalitu a funkčné prepojenie s celkovým štýlom, v akom máte váš domov zariadený? Potom nezabudnite myslieť na svietidlá už pri plánovaní interiérového dizajnu. Treba pritom dodať, že funkčnosť „umelého“ (teda nie prírodného, ale vami cielene vybraného a umiestneného) osvetlenia neurčujú iba interiérové svetlá a zdroje žiarenia, ale rovnako tak hrá pre celok nezastupiteľnú úlohu aj vonkajšie architektonické osvetlenie či osvetlenie krajiny a okolia, v ktorom žjete. Centrálnym miestom väčšiny rodinných domov alebo bytov sú obývacie miestnosti. Nachádzame tam pokoj a načerpávame tam sily na ďalšie náročné dni. Na osvetlení tohto priestoru si treba dať obzvlášť záležať. Niekedy potrebujeme zaistiť dostatočné osvetlenie pre väčšie udalosti (návštevy, oslavy, stretnutia s priateľmi), inokedy potrebujeme pokojnú atmosféru, napríklad na čítanie knihy či len obyčajné lenošenie. Do obývačky sa preto odporúča použiť kombináciu viacerých typov svietidiel.

Ďalším mimoriadne dôležitým miestom je spálňa. Centrálne osvetlenie by tu malo predstavovať hlavné svietidlo, regulované svietidlá zase navodia požadovanú atmosféru. Vhodné sú tiež nástenné alebo stolné svietidlá pripevnené k čelu postele tak, aby boli vždy poruke. V neposlednom rade musíme spomenúť aj svetlo v kuchyni. Stropné svietidlá je vhodné umiestňovať do úrovne skriniek kuchynskej linky. Dokážu bezproblémov osvetliť pracovnú dosku. Pokiaľ vám bude málo, zvoľte dodatočné osvetlenie LED lištami alebo bodovými svetlami, ktoré zaistia maximálnu mieru pre ešte elegantnejšie pohodlie pri varení.

Častokrát sa stáva, že aj dobre nadimenzovaný a naprojektovaný objekt má – či už z objektívnych alebo aj neobjektívnych príčin – nevyhovujúce množstvo svetla. Predstavte si útulný rodinný dom v zastavanej ploche (ulica s hustou výstavbou). Stačí, že architekt má zviazané ruky pri výbere svetových strán, do ktorých budú umiestňované jednotlivé izby domu a problém je na svete. Vtedy prichádza do hry interiérový dizajnér, prípadne vaše kreatívne riešenia problému s nedostatkom svetla. Iným prípadom je nevyhovujúce osvetlenie, ktoré treba naprojektovať nanovo. Dizajnéri sa vtedy musia popasovať s požiadavkami na celkové prepracovanie osvetlenia domácnosti, aby spĺňalo čoraz náročnejšie potreby zaručujúce komfort, pohodlie a luxus. Dizajnér dokáže ušiť a prispôsobiť svietidlá na mieru vašim potrebám. Detailne vystihne váš vkus, zhodnotí priestor, v ktorom počas dňa i tmy fungujete najviac a vyberie najlepšie vhodné riešenia.

S príchodom populatity škandinávskych či vidieckych štýlov do dizajnu interiérov sa dostalo do popredia aj čoraz častejšie využívanie nepriameho osvetlenia. S lineárnymi závesnými svietidlami však treba pracovať veľmi citlivo. Pri nízkych stropných konštrukciách narobia viac škody ako úžitku, hlavne z dizajnového hľadiska. Nie všetko, čo sa nám páči, môže spĺňať aj praktickú funkcionalitu v priestore. Aj v tomto nám najlepšie pomôže dizajnér alebo odborný predajca svietidiel.

Dôležité je uvedomiť si aj fakt, že v každej miestnosti potrebujeme inú úroveň svetla. Inak potrebujeme dosvetliť krásne veľkú, priestrannú a francúzskymi oknami presvetlenú obývaciu halu, inak intímny priestor spálne či oddychovej plochy v dome. Potom je o to jednoduchšie vybrať svietidlo ako doplnok alebo ako niečo elegantné a umelecké, čo charakterizuje váš životný štýl. V uplynulom období sú medzi ľuďmi azda najobľúbenejšie bodové svietidlá. Dôvod je jasný: sú funkčné, praktické, ľahko udržiavateľné a trvácne. Sú pohodlným a plnohodnotným zdrojom svetla tak pre kuchynské a obývacie priestory, ako aj pre schodiská, či konferečné miestnosti. Efektívne dokážu vystihnúť detail. Predstavte si krásne dizajnové kúsky vo vašom dome: obrazy, sochy, knižné police – bodovým svetlom v nich zažnete život a prirodzene k nim privediete pozornosť.

Túžba po elegancii

Vďaka vhodne zvoleným svietidlám dokážete priviesť do svojho interiéru krásu a eleganciu. Lampy z brúseného či ručne fúkaného skla od slovenských i českých výrobcov sú dostupné v akýchkoľvek rozmeroch a tvaroch, pričom ich kvalita dosahuje najvyššie svetové štandardy. Technické aj dekoratívne sklo tak nadobúda ďalší rozmer – to najmä tým, že väčšina výrobkov je ručne spracovávaná. Ďalším dôkazom nesmiernej kvality svietidiel od domácich výrobcov je desiatky rokov dlhá tradícia spomínanej ručnej výroby. Aktualizačný moment pre potreby súčasných moderných podmienok predstavujú renomovaní dizajnéri a návrhári, ktorí v spojení so sklom a precíznou výrobou dokážu hotové zázraky.

AUTOR: MK
FOTO: PRECIOSA, HALLA, BROKIS, LASVIT, CLARO, BOMMA