https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYSPITE SA: MAŤ DOBRÝ SPÁNOK NEMUSÍ BYŤ UMENIE

24.10.2018 │ Kvalitný spánok je nepochybne základom prevencie zdravia a vysokej kondície. Do vysokej miery ho však ovplyvňuje výber matraca. O tom, ako si vybrať ten správny a na čo všetko si dať pozor nám porozprával odborník na matrace Peter Pekarčík.

Aké typy matracov poznáme a aký je v nich rozdiel?

Matrace môžeme v základe rozdeliť na pružinové a penové. Z pružinových je možné vyberať medzi BONELL pružinami alebo taštičkovými pružinami. Bonell pružina vyniká vysokou vzdušnosťou jadra a vytvára v matraci vzdušný suvislý tunel. Pri každom stlačení matraca dochádza k výmene vzduchu v jadre. Podobne z hľadiska vzdušnosti sa správa aj taštičková pružina, aj keď v nej už nie je súvislý vzduchový tunel, ale je predelený obalom každej pružinky v taštičkovom matraci. Taštičkové matrace zase lepšie bodujú z hľadiska ortopedických vlastností. Netreba zabúdať ani na fakt, že rošt pod pružinovým matracom nesmie byť riedky.

Penové matrace sú prednostne určené pre použitie na lamelovom rošte, ktorý zvyšuje ich životnosť. Vysoké penové matrace (nad 18 cm) môžu byť použité aj na pevný podklad. U penových matracov má okrem uloženia matraca vplyv na jeho životnosť aj hustota použitej peny. Penové matrace bez kokosového vlákna v jadre je dobré uložiť na hustejšie lamelové rošty. Matrac s kokosovou platňou znesie použitie aj na redších lamelových roštoch, kedže kokosové vlákno roznesie tlak tela cez takýto matrac na väčší počet lamiel.

Aký tvrdý by mal byť matrac?

Je to individuálne, prispôsobuje sa to primerane veku človeka či zdravotným ťažkostiam. Pre deti je najvhodnejší tuhší, nezónovaný matrac. Pre starších ľudí, ktorí trávia viac času v posteli, je vhodnejší komfortnejší matrac. Ďalšia kategória sú ľudia, ktorí majú nejaké zdravotné problémy – vtedy je ideálne poradiť sa s lekárom pri výbere matracov. Ak niekto príde s diagnózou od lekára k predajcovi, málokedy tam stretne medika, ktorý by tomu rozumel aby mu mohol zodpovedne poradiť.

Na čo slúžia takzvané „zóny“ matraca?

Zónovanie matraca ma podporiť lepšie kopírovanie matraca tým spôsobom, že v častiach tela, ktoré majú byť viac zaborené do matraca (ramená, panva), sú mäkkšie zóny. Naopak tam, kde majú byť spevnené (krížová oblasť), je matrac tuhší a pevnejší.

Čo je to „jadro“ matraca?

Jadro matraca je to, čo vidíme, ak dáme dole celý poťah matraca. Jadro matraca vplýva na to, ako sa bude matrac správať a ako ho budeme vnímať, keď na ňom budeme spať. Čo musíme brať do úvahy pri výbere matraca (rošt, rozmer postele, váha...) ? Otázku roštu som rozoberal o pár riadkov vyššie. Čo sa týka rozmeru postele, ide len o to, ako pohodlne sa v posteli chceme cítiť. Dôležité je vedieť, či posteľ využívame iba na spanie, alebo aj na čítanie kníh či pozeranie televízie. Váha je pre mnohých užívateľov vodítkom, podľa ktorého smerujú výber matraca. Podľa mňa to však nie je najšťastnejším riešením, alebo ak má človek výšku 200 cm a váhu 100 kg, zaťažuje úplne inú plochu matraca ako človek, ktorý bude mať 95 kg a výšku 165 cm. Preto je dôležité pri výbere matraca zohľadniť index telesnej hmotnosti BMI.

AUTOR: MB
FOTO: MATERASSO, ARCHOV REDAKCIE