https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

VYBERÁME INTERIÉROVÉ SVIETIDLO: PRISPÔSOBTE HO MIESTNOSTI

30.11.2017 - Do výberu svietidiel sa podobne ako do iného typu interiérového zariadenia premieta individuálny vkus záujemcu. Požiadavky na jeho podobu však kladie aj samotná miestnosť, v ktorej bude svietidlo plniť očakávanú funkciu. Hoci mu bytový dizajn stanovil trojakú povahu, priestor nedotvára len účelom, ale aj intenzitou, tvarom a rozmerom, preto všeobecne známa kategorizácia rozdeľujúca svietidlá na dekoratívne, funkčné a náladové nemusí byť postačujúca a dostatočne smerodajná. Každá miestnosť má svoje špecifiká, ktorým by mala podoba svietidiel zodpovedať. Inšpirujte sa našimi tipmi pre jednotlivé izby, ktoré vám uľahčia nákup svietidla a pomôžu sa zorientovať v bohatej ponuke.  

Obývačka

Obývačka ako spoločenský priestor a miesto rodinných stretnutí poskytuje podmienky na rôznorodé aktivity, preto sa v ňom uplatní najviac druhov svietidiel. Dominantným kúskom každej obývačky by však mal byť centrálny luster. Ak veľkorysosť charakterizuje vašu obývaciu izbu, rozhodne siahnite po závesnom prevedení. Či už viacramenné alebo sólo lustre s dominantnými ovesmi, tienidlom či samostatnými závesmi, nechajte to na vašu intuíciu, no dbajte pritom na to, aby ste týmto rozhodnutím miestnosť zbytočne vizuálne nezaťažili na úkor ostatného zariadenia. Podobu vašej miestnosti však môže určovať aj samotné svietidlo, vtedy vsaďte na atypické dizajnové LED riešenie, ktoré vyzdvihne osobitosť tohto priestoru. Celú svetelnú kompozíciu doplňte ešte stojacim svietidlom a niekoľkými dekoračnými svietidlami, ktoré dotvoria v miestnosti príjemnú atmosféru.

Spálňa

Spálňa je predurčená na spánok a odpočinok, preto si nevyžaduje stimuláciu v podobe vysokej intenzity svetla. Vybavte ju náladovým osvetlením s nižšou svietivosťou, ktoré prispeje k základnej orientácii v miestnosti a zároveň do nej vnesie upokojujúcu náladu. Ak v spálni radi čítate, doprajte si pri tejto aktivite maximálny komfort umiestnením vhodného svietidla v blízkosti vášho relaxačného miesta. Najpraktickejšie sa v tomto smere javia bočné svietidlá s prídavným reflektorom alebo spoty na ramene s otočným kĺbom. Rovnako vhodným riešením sú však aj stojanové prevedenia. 

Kúpeľňa

Kúpeľňa kladie na výber osvetlenia špecifické požiadavky. Z dôvodu zvýšeného stretu s vodou  je pri kúpe svietidiel do tejto miestnosti potrebné zohľadňovať niekoľko dôležitých zásad. Podmienkou však nie je ich vodotesnosť a odolnosť voči prieniku pary. Tá neprestavuje zásadný faktor, ale hlavný dôvod, prečo sa pri kúpe kúpeľňových svietidiel kladie dôraz na obozretnosť  je naša bezpečnosť. Manipuláciou s vodou môže ľahko dôjsť k priamemu kontaktu s elektrickým prúdom, preto by svietidlo malo byť vybavené dvojitou izoláciou a ochranným krytom.

Pracovňa

Svetlo má zásadný vplyv na našu náladu a pri jeho optimálnom množstve zvyšuje pozornosť a psychickú aktivitu. Správne osvetlené pracovné priestory sú predpokladom vytvorenia optimálnych pracovných podmienok, a tým aj zvýšenia našej produktivity, preto by vo vašej pracovni rozhodne nemalo chýbať kvalitné osvetlenie pracovnej plochy. Zamerajte sa na stolné lampy, pritom dbajte na rovnomerné rozloženie svetla na vašom stole. Rozhodnúť sa môžete pre štipcové, klasické či dizajnové prevedenie, ktoré príjemne ozvláštni váš pracovný kút. 

Kuchyňa

Zvýšené nároky na osvetlenie sú kladené aj v kuchyni a jedálni, a to najmä počas prípravy jedla alebo udržiavaní kuchyne. Z užívateľského hľadiska sú preto vhodnou voľbou líniové svietidlá osádzané na kuchynskú linku. Kuchyni pristane aj luster, voľte však subtílnejšie riešenia v podobe priestorových stropných svietidiel ako sú napríklad podvesné typy s jedným dominantným svietidlom, lustre s tienidlami na ramenách alebo „strapaté“ bez klasických tienidiel. Robustnejšie a dominantnejšie druhy umiestňujte skôr nad jedálenský stôl, ktorý im dovolí nádherne vyniknúť. S obľubou sa v kuchynskom priestore využívajú aj viacprvkové spoty či lankové systémy.

Detská izba

Systém osvetlenia v detskej izbe by mal zodpovedať požiadavkám na osvetlenie pracovne a rovnako aj spálne. Zakomponujte do tohto priestoru kombináciu osvetlení, ktoré zahŕňa kvalitné stolové osvetlenie, zaujímavé centrálne svietidlo a niekoľko orientačných a náladových typov, aby sa vaše dieťa v izbe cítilo plne komfortne a zároveň sa prihliadalo na jeho zdravie pri práci za stolom. Jeho veku a osobným preferenciám tiež prispôsobte farebné prevedenie a motív na tienidle. 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: PG

Foto: Archilovers, Archív redakcie