https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SPÁLŇA NESÚCA PEČAŤ NAŠEJ OSOBNOSTI - VÝBER POSTELE A FARBY

31.08.2018 │ Ak existuje vec, ktorú nikto z nás poctivo nedodržiava, tak je to kvalitný a dostatočné dlhý zdravý spánok. Osem hodín nerušeného spania v príjemnom prostredí a na kvalitnom matraci dokáže pritom výrazne ovplyvniť našu náladu a denný výkon. Dokonca nás omladzuje a podporuje imunitu organizmu. Dovoľte spálni byť miestom plným harmónie, radosti a vibrujúcej energie za pomoci kvalitného dizajnu!

AKO DIZAJNOVAŤ SPÁLŇU, KTORÁ BUDE OÁZOU ODDYCHU, LÁSKY A KVALITNÉHO SPÁNKU?

Radí dizajnérka RENÁTA BOTEV

Klienti, ktorí sa rozhodli spolupracovať s dizajnérom, investujú do jeho služieb predovšetkým pri návrhu denných častí domu ako je obývačka, kuchyňa či kúpeľňa. Zariadenie a dizajn spálne ponechávajú vo vlastnej réžií. Priestor oddychovej zóny nás však má vnútorne obohatiť, večer harmonizovať telo a ráno zas nabiť pozitívnou energiou. Jej zariadenie nás dokáže významne stimulovať, a tým prekonať rutinu každodenných povinností, preto jej vybavenie určite nepodceňujte.Slovník dizajnu a dekorovania z roku 1973 Dom a záhrada definuje posteľ ako „najdôležitejší kus nábytku, ktorý človek v domácnosti vlastní". Posteľ je jednou z tých základných domácich investícií, ktorá si vyžaduje množstvo úvah a premyslené rozhodnutie. V posteli trávime tretinu svojho života, preto výber kvalitného a pohodlného lôžka nenechávajte na impulzívny výber.

Ak stojíte pred kúpou novej postele, zamerajte sa na vysokú kvalitu a v neposlednom rade jej štýl a dizajn. Nepochybne je to jediný nábytkový kus, ktorý nastavuje vysoký tón pre tvorbu zvyšnej schémy vašej spálne. Základom nášho zdravého spánku je nepopierateľne kvalitný matrac spĺňajúci všetky osobné preferencie. Aby však dostatočne plnil svoju funkciu, rovnako dôležité je, aby optimálnou kondíciou disponovala aj lôžková základňa postele. Aj u tých najkvalitnejších postelí sa rokmi stráca optimálna funkčnosť, preto výmena matraca je len prvým krokom na ceste k pokojnému spánku. V roku 2011 asociácia pre výskum nábytkárskeho priemyslu zistila, že posteľ po 10 rokoch používania stráca až 70% zo svojich pôvodných vlastností. Odporúča sa preto každých sedem rokov zaobstarať novú posteľ.

AKÉ TYPY POSTELÍ MÁME?

Železná posteľ - Typ postele, ktorý sa štýlovo spája najmä s 18. storočím. Je ženská a veľkolepá. Môžete ju postaviť i do stredu spálne a bude očarujúcou dominantou priestoru. Sama o sebe pôsobí architektonicky, no keď ju vybavíte baldachýnom, získa romantický nádych.

Moderná posteľ na platforme - Nízka, minimalistická, mužská. Výborne sa hodí aj do malých priestorov. Aby ich však odľahčila, ideálne je použiť variáciu bez čela pri nohách.

Posteľ s nebesami - Táto forma postele je súčasťou spální už od 15. storočia a dnes existuje množstvo jej súčasných mutácií, vďaka čomu pretvára moderné interiéri. Obzvlášť je obľúbená, vďaka schopnosti opticky zvýšiť strop izby.

Čalúnená posteľ Glamúrna, luxusná a navyše nádherná. Púta pozornosť svojimi tvarmi, na zvýraznenie ktorých sa používa dekoratívne klincovanie a lemovanie čela postele. To ponúka dokonalý komfort a opierku pri večernom čítaní v posteli.

Baroková posteľ - Nesúca opulentnosť a majestátnosť 17. storočia charakteristickú pre barokové obdobie, ktoré nechalo vzniknúť tento originálny nábytkový kúsok. Integrované drevené čelo postele s elegantným čalúnením sa významne podieľa na jej vznešenosti, ktorá priestor nádherne rozochveje. Doplnky a zvyšné prvky spálne si preto vyžadujú jednoduché zdobenie a tvary.

Vidiecka švédska posteľ - Vyrobená v duchu švédskych tradícií znamená táto posteľ pre moderný interiér delikátny a nenápadný dizajn. K dispozícii s priamym alebo zaobleným čalúneným či vypletaným čelom.

• Posteľ v tvare saní - Posteľ, ktorej drevenú verziu ste mohli nájsť už za čias obyvateľov Rímskej ríše. Z tohto obdobia si však zachovala len pozoruhodný dizajn. Moderná čalúnená verzia je mimoriadne komfortná a pôsobivá. Jej zaujímavé tvarovanie navyše interiéru vnukne inšpiratívnu zmyselnosť.

VYNIKAJÚCE FAREBNÉ SCHÉMY PRE SPÁLŇU

Farebná kombinácia: PARÍŽSKA MODRÁ, EGEJSKÁ MODRÁ, DETSKÁ MODRÁ A ĽALIOVO BIELA 
Odtiene modrej budú vždy ideálnou voľbou pre priestory, ktoré si žiadajú pohodu a vyrovnanú náladu. Modrá sa nám spája s oblohou a vodnými plochami, a tým s abstraktnými konotáciami rovnováhy, zodpovednosti a stability.

Farebná kombinácia: POKOJNÁ ŠEDÁ, PESKOVO BIELA, HOLUBIČIA A KÁVOVO ČIERNA 
V skutočnom parížskom štýle platí, že jemnosť je vrcholom dizajnu. Táto paleta umožňuje vyniknúť výtvarnému umeniu, pozláteným tónom a lesku.

 

Farebná kombinácia: BROSKYŇOVO MEDOVÁ, ĽADOVCOVÁ ŠEDÁ, ŠAMPAŇ BÉŽOVÁ A OPÁLOVÁ ŠEDÁ
Šedá farba je žiarivou hviezdou na pódiu neutrálnych odtieňov. Má úžasnú schopnosť zjemniť studené a odpudivé farby a premeniť ich na očarujúce vizuálne momenty miestnosti.

Farebná kombinácia: 

ZELEROVÁ, MINERÁLNA ZELENÁ, FARBA OVSENNÝCH VLOČIEK A HVIEZDNA BIELA Vibrujúce jarné zelené farby v spálni vyvolávajú pozitívne emócie. Navodzujú oddych, nádej a pokoj ako keď sa vydáte zelenou pláňou či alejou stromov.
 

Farebná kombinácia: ČIERNA KRÁSA, BÉŽOVÁ, JEDNODUCHO „TAUPE“ A BIELA - Čierna a biela je overenou voľbou bez ohľadu na ročné obdobie. Táto kombinácia dokáže elegantne nadekorovať priestor bez asistencie ďalších odtieňov, no jej prísnu eleganciu dokážu šikovne oživiť neutrálne odtiene. Túto paletu použite v miestnosti, do ktorej preniká dostatočné množstvo prirodzeného svetla.

AUTOR: PG v spolupráci s Renatov Botev
FOTO: Archív redakcie