https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: LOFTOVÉ BÝVANIE V CENTRE KYJEVA

06.09.2018 │ Bývanie v štýle bohémskych umelcov z New Yorku, Londýna či Paríža v rekonštruovaných a revitalizovaných pôvodne priemyselných objektoch láka mnohých, ktorí premýšľajú nad zriadením atraktívneho priestoru pre život. Tento štýl učaroval aj mladému páru z Ukrajiny, ktorý sa rozhodol skladbu a šmrnc loftových interiérov preniesť do 4- izbového bytu v centre Kyjeva. Dizajnérsky toto miesto uchopilo miestne štúdio Martin Architects a podľa predstáv majiteľov z neho za dva mesiace urobili čarovný domov.

Východiskom pri zariaďovaní bytu bol prednostne industriálny štýl so všetkými svojimi špecifikami. Dizajnéri sa však museli popasovať s požiadavkou klientov - zakomponovať do interiéru prvky európskeho provincionálneho vidieckeho dizajnu. Výzvu zvládli obozretne, čoho výsledkom sú steny a stropy tvorené pohľadovým betónom, ktorého surovosť použitím doplnkov z masívneho dreva originálne zjemnili a dosiahli unikátnu vizuálnu súhru určujúcu charakter interiéru.

Excentrickosť industriálneho štýlu sa prejavuje najmä v hrdom priznaní konštrukčných prvkov, stavebných materiálov a revitalizácii rôznych predmetov, ktoré už postihol zub času. Svojskosťou tohto dizajnu sa riadili aj dizajnéri z Martin Architects a viaceré pôvodné objekty povýšili na štýlotvorný prvok. Staré železničné lampy premenili na akustické reproduktory, maliarsky stojan sa stal podstavcom na televízor a odkrytým potrubným rúram určili úlohu políc a držiakov na svietidlá.

ZAMERANÉ NA SPÁLŇU

Dizajnéri v byte kládli dôraz na zariadenie spálne a majiteľom vnukli originálne dispozičné riešenie. Posteľ umiestnili do stredu izby, čím vytvorili pomyselné centrum miestnosti, okolo ktorého situovali ostatné zariadenie. Vďaka unikátnej konštrukcii postele vzniklo v jej čelovej časti malé pracovné miesto pre všetky kreatívne nápady majiteľov. Zaujímavým detailom spálne je kombinácia troch rôznych materiálov priznaných na stretávajúcich sa stenách. Odkryté murivo, pohľadový betón a drevené veľkoformátové platne zdôrazňujú línie izby a vytvárajú jej dynamické ohraničenie. Napriek tomu to nijak priestor nezaťažuje a v spojení s jemnými odtieňmi, vzormi a prírodnými materiálmi energicky dotvárajú jeho náladu. Opticky na dve časti predeľuje spálňu betónová klenba, za ktorú dizajnéri rafinovane umiestnili šatník. Použitím grafitového priehľadného skla na jeho posuvných dverách sa dosiahol nenápadný efekt, ktorý zo skrine urobil kradmý, no funkčný prvok interiéru.

S originálnym stvárnením spacieho priestoru sa dizajnéri pohrali aj v hosťovskej spálni, kde vsadili na eleganciu kovu v podobe konštrukcie postele, nočných stolíkov, svietidiel, nosníkov políc a doplnkov. Funkciu estetického sekundanta tu preberá drevo v čo najprirodzenejšej podobe, čím podčiarkuje kovovú ležérnosť v priestore. Dominantne vystupuje v úlohe vstupných dverí, ktorých prevedenie dizajnéri identicky preniesli aj na šatníkovú skriňu a vytvorili tak jednotný vzhľad steny. Kolorit do izby sprevádzanej surovými materiálmi a zemitými farbami prináša pestrofarebný koberec, textílie a ušiakové kreslo.

KUCHYŇA ODDANÁ INDUSTRIÁLU

Najviac prvkov podieľajúcich sa na špecifickom výraze industriálneho štýlu sa zjednotilo v kuchynskom priestore. Ich prejav badať najmä v prítomnosti strohých farieb a betónu, z ktorého je vyhotovená pracovná plocha a kuchynský ostrovček plniaci úlohu barového pultu a prvku dispozične oddeľujúceho kuchyňu od jedálenskej časti. Tá rovnako odráža individualitu industriálneho dizajnu, ktorá je viditeľná predovšetkým na štýlových kovových a barových stoličkách pripomínajúcich sedadlá z bicykla. Dôraz a pravú príchuť kuchynskej zóne dodávajú skrinky, ktoré aj napriek čiernemu prevedeniu pôsobia sviežo a galantne. Úložný priestor okrem vstavanej zostavy zastupujú netradične svietidlá, ktorých konštrukcia pozostávajúca z inštalačných trubiek slúži ako konzola pre police.

POSEDENIE V OBÝVAČKE

Pôsobivým artefaktom bytu je spôsob prechodu medzi kuchynským a obývacím priestorom, ktorý tvorí priečka stvárnená do kovovej mreže. Na prvý pohľad nevkusný prvok interiéru však esteticky zjednocuje obe miestnosti a prináša do priestoru dynamiku a špecifický ráz. Voči kovovému prvku postavili dizajnéri aj v obývacej izbe drevo, tentoraz však v úlohe vykurovacích polien, pretože tu umiestnili skutočný krb. Takýto krok im umožnila poloha bytu na poslednom poschodí budovy priamo pod jej strechou. Bude tak spríjemňovať pobyt majiteľom pri relaxovaní v pohodlí originálnej sedačky, z ktorej dizajnéri urobili vizuálne ohnisko priestoru. Vyslúžila si to najmä pre svoje tvarovanie a kombináciu pastelových farieb, ktoré dizajnéri preniesli do štruktúry a koloritu koberca. Celkovo sa dizajnérom výberom vhodného zariadenia a výborným dispozičným návrhom podarilo vytvoriť koncept obývačky s efektom súkromnej kinosály. Na tomto dojme sa podieľa predovšetkým zakrivené presklenie a tmavé závesy tvoriace kulisu audiovideo aparatúre. Jej originálny dizajn a umiestnenie umožňuje majiteľom pohodlne sledovať obľúbený film, a to nielen na televíznej obrazovke, ale aj za oknami bytu, ktoré poskytujú čarovný výhľad na mesto. Táto nádherná scenéria podporuje estetické stvárnenie miestnosti, pretože je akýmsi živým obrazom a umeleckým dielom zvyšujúcim jej hodnotu.

PRIESTOR PRE KAŽDÉHO

V súčinnosti s prianím klientov stáli dizajnéri tiež pred úlohou zabezpečiť samostatnú „obytnú” zónu aj pre štvornohého miláčika rodiny. Rozhodli sa ho zrealizovať v skrini vstupnej haly, v konštrukcii ktorej mu vytvorili útulný domček. Rodina sa plánuje rozrásť a okrem psa budú jej členmi už aj deti, preto jednu z izieb dizajnéri premenili na detský raj. Nachádza sa tu tiež gauč a televízor, aby priestor izby mohol partnerom dočasne slúžiť ako súkromná oddychová zóna.

PROJEKT: CUY
REALIZÁTOR: Martin Architects
LOKALITA: Kyjev, Ukrajina
ROK REALIZÁCIE: 2016

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE