https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ODHOĎTE PREDSUDKY, PRICHÁDZA PLOCHÁ STRECHA!

Má v našich podmienkach dlhú tradíciu, je však vnímaná ako riziková a dodnes ju sprevádza prívlastok zatekajúcej strechy. Jej povesť utrpela najmä nekvalitnými materiálmi a neodborným vyhotovením, no v súčasnosti predstavuje výrazný prvok v modernej architektúre, ktorý sa výborne prispôsobuje jej náročným požiadavkám. Z pohľadu šetrenia energie, ľahkej konštrukcie a príjemného estetického dojmu sa do jej realizácie púšťa stále viac nadšencov. Presvedčte sa aj vy o jej prínosných špecifikách.

Hlavným argumentom, ktorý hovorí v prospech plochej strechy je nízka vstupná investícia na jej realizáciu oproti šikmej streche. V porovnaní s ňou má zvyčajne kratšiu životnosť a náklady na jej údržbu sú z tohto dôvodu vyššie. Samotná konštrukcia plochej strechy je však veľmi jednoduchá. Zložité je len riešenie jednotlivých prestupov, ktoré cenovo navyšujú jej celkovú montáž. Nemusíte v jej prípade však realizovať špeciálnu strešnú konštrukciu ako u strechy šikmej a tiež nie sú kladené vysoké nároky na presnú remeselnú prácu a koordináciu viacerých profesií. Popri konštrukčných výhodách je plochá strecha racionálnym riešením aj z pohľadu efektívneho využitia priestoru pod ňou. Keďže ide v podstate o ďalší strop, neuberá potrebné miesto na poschodí ako napríklad krovy šikmej strechy, kedy musíte manipulovať už s podkrovným priestorom, ktorý je v súčasnosti síce veľmi atraktívnym druhom bývania, vyžaduje si však zložitejšie opatrenia a dôsledné dispozičné zváženie zariadenia.

ZBAVENÁ PREDSUDKOV

Zlú povesť plochej strechy má na svedomí najmä minimálna tepelná izolácia, žiadne alebo len minimálne vyspádovanie a tiež nedostatočná hydroizolácia, a to v celkovom dôsledku spôsobovalo pretekanie, jednak dažďovej a tiež skondenzovanej vody smerom dovnútra. V súčasnosti pri správnom návrhu s ohľadom na difúziu vodných pár a dodržaní všetkých technologických procesov na zabezpečenie vodotesnosti povlakovej krytiny dokáže plochá strecha slúžiť v niektorých prípadoch dlhšie ako šikmá strecha. Dôležité je tiež jej správne vyspádovanie, aby na streche neostávali kaluže vody, ktoré by v prípade kyslých dažďov mohli narušiť celkovú krytinu. Súčasné kvalitné materiály a systémové prvky v podobe modifikovaných hydroizolačných pásov, fólií z mäkčeného PVC, bitúmenových stierok či manžiet okolo prestupov zaručuje, že po dodržaní všetkých nevyhnutných náležitostí a správnej realizácii môžete streche plne dôverovať a užívať si pohodlie domova.

ZELENÁ STRECHA

Plochá strecha okrem toho, že zabezpečuje veľkorysé viacúrovňové bývanie, odkrýva svoj potenciál aj ako priestor pre zariadenie terasy. Najväčší úžitok však prináša tomu, kto ju chce využiť ako zelenú plochu. Zazeleňovanie takýchto striech má opodstatnenie najmä z hľadiska mikroklímy a ekologickej revitalizácie plôch zastavaných budovami. Ide o vegetačné súvrstvie tvoriace nenáročnou zeleňou schopnou samostatnej regenerácie, ktorá sa môže skladať až zo siedmich vrstiev. Inštaluje sa na akýkoľvek dokončený funkčný strešný plášť a stavbe poskytuje niekoľko zásadných výhod. Vďaka vzduchovým medzerám a mikrobiálnym pochodom v zemine chráni hydroizolačnú vrstvu pred teplotnými výkyvmi a zlepšuje tak tepelnú stabilitu priestorov až o 25 %. Reguluje odvodňovanie striech, znižuje hladinu hluku až o 40 decibelov a stavbe poskytuje služby aj z hygienického hľadiska tým, že zachytáva prach a absorbuje oxid uhličitý. Za zmienku však stojí jej estetická a ekonomická funkcia. Pozitívne mení vzhľad domu a podobu okolitej krajiny a tiež šetrí vaše financie. Vegetačný porast chráni izoláciu, a tým dvojnásobne zvyšuje životnosť strechy. 

NÍZKOENERGETICKÁ 

Všetky parametre pre stavbu nízkoenergetického domu najlepšie spĺňa kompaktný dvojposchodový dom vo forme kocky. Z hľadiska energetickej bilancie stavby sa okrem tvaru posudzuje aj ďalší faktor, a to práve strecha. Keďže je v tomto smere dôležité dosiahnuť, čo na najmenšiu plochu, ktorá bude ochladzovaná, ako najvhodnejšia sa javí rovná strecha, ktorá s kubickými tvarovými riešeniami domov tvorí architektonickú symbiózu. Predstavuje spoľahlivú strechu s požadovanými vlastnosťami pre energeticky úsporné a nízkoenergetické domy, navyše v prijateľných cenových úrovniach. Jej hlavnou prednosťou je minimalizácia tepelných únikov a znižovanie tepelných mostov, čo je hlavným cieľom pri stavbe budov s čo najnižšou energetickou náročnosťou. Tvar plochej strechy ocenia rozhodne užívatelia, ktorí sa rozhodli pre maximalizáciu ziskov zo slnečnej energie prostredníctvom solárnych kolektorov, ktoré sa na jej ploche umiestňujú veľmi jednoducho. 

PULTOVÁ STRECHA 

Za druh plochej strechy môžeme považovať aj jej pultový variant, ktorý je konštrukčne podobný šikmej, no priestor pod ňou možno plnohodnotne využiť ako pri streche rovnej. Charakterizuje ju sklon na jednu stranu a v závislosti od uhlu šikminy sa zaraďuje medzi rovné alebo šikmé. Je rovnako efektívnym riešením, pri ktorom sa optimalizujú ochladzované plochy, čo zvyšuje jej využiteľnosť pri pasívnych stavbách. Nenáročná je tiež ich konštrukcia, a to rovnako z finančnej i technickej stránky. Využiť u nej možno najrôznejšie krytiny, od asfaltových pásov až po škridle.

AKÚ ZVOLIŤ KRYTINU?

Plochá strecha popri svojich výhodách prináša i isté obmedzenia, najmä v súvislosti s výberom strešnej krytiny. Podľa platnej normy sa za plochú považuje strecha, ktorá nemá väčší sklon ako 10° a možno tak u nej uplatniť niektoré škridlové systémy - betónové i keramické. Ak však hovoríme o štandardnej plochej streche, tá dosahuje uhol maximálne 5°, preto sa odporúča zvoliť falcovanú plechovú krytinu. Na výber je viacero druhov plechov, od pozinkovaných cez poloplastové až po hliníkové a titán-zinkové, u ktorých je garantovaná životnosť až 100 rokov. Jej princíp spočíva v súvislých pásoch kladených od odkvapu k hrebeňu, spájaných dvojitou stojatou drážkou - falcom, čo zaisťuje dostatočnú nepriepustnosť spojov. Samotná povrchová úprava je dostupná v rôznych farebných odtieňoch, a tak môžete dosiahnuť zaujímavé estetické stvárnenia.

Výhody:
+ Jednoduché konštrukčné riešenie
+ Rýchla montáž
+ Lepšia požiarna ochrana
+ Rozšírenie obytnej plochy v podobe terasy
+ Možnosť položenia vegetačného porastu
+ Vhodná pre stavbu nízkoenergetických domov
Nevýhody
- Obmedzený výber strešnej krytiny
- Náročnejšia údržba

 

 

 

 

 

 

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE 





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie