https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: KANCELÁRIA SNOV

22.08.2018 │ Kombinácia rôznych štýlov, očarujúce glamour a loftové koncepcie charakterizujú ateliér dizajnérov The Roof Studio, ktorí sa rozhodli svoje umenie a kumšt ukázať práve na projekte vlastného ateliéru. Prekvapuje výnimočným návrhom, kreatívnym zariadením, magickou atmosférou. Cieľom bolo stimulovať k práci a podporiť produktivitu návrhárov, čím sa im podarilo vytvoriť netradičný model pracovne s charakterom bytového interiéru.

Celkový koncept projektu je preto rozdelený do dvoch základných oblastí založených na praktických potrebách, kde prvá časť predstavuje dizajn inšpirovaný bohémskym loftovým životným štýlom, zatiaľ čo zadnú polovicu determinuje stimulujúca atmosféra vedúca k tvorivej práci. V harmonickej fúzii sa tu tak kontrastne nachádza priemyselný dizajn a očarujúce glamour prvky, čo má za následok nadčasový elegantný priestor. Ten sa nachádza v podkroví budovy, s čím súvisí aj pomenovanie ateliéru.

"Atmosféra každej miestnosti je záhadná a vzrušujúca, no súčasne elegantná a tlmená."

V každom koncepčnom priestore vystupuje jeden pútavý prvok, ktorý determinuje náladu v miestnosti. Či už je to drevený obklad v obývacej izbe, motivujúce tapety v pracovni či monochromatické marocké dlaždice v kúpeľni. Atmosféra každej miestnosti je záhadná a vzrušujúca, no súčasne elegantná a tlmená. Z priestoru do priestoru tvoria betónové podlahy a steny základňu, na ktorej sú postavené dramatické návrhy. Tie zastupuje originálna úprava stien, zaujímavý nábytok či množstvo priemyselných kúskov v kombinácii s pôvabnými prvkami. V kooperácii zabezpečujú elegantný efekt, ktorý rafinovane zapôsobí na návštevníkov a klientov navštevujúcich štúdio.

Využívajúc dvojitý strop a prirodzené osvetlenie, dizajnéri navrhli obrovský stenový panel s nádherným prírodným drevom usporiadaným do uhlopriečky, ktorý priestoru dodáva veľkoleposť a nastavuje rytmus miestnosti. Pri vstupe tak privíta každého hosťa a zanechá v ňom očarujúci dojem. Okrem toho, že dokonale zvláda úlohu dekorácie, je aj plne funkčný ako odkladací priestor, ale aj prvok opticky predeľujúci miestnosti. Kuchyňa s jedálňou sú zariadené modernými kúskami v neformálnom, ležérnom duchu, čo maximalizuje funkčnú kapacitu dizajnu. Zvolená typológia a farebnosť povrchovej úpravy kuchynskej linky pôsobí v porovnaní s ostatnými miestnosťami minimalisticky a upokojujúco, čo je výsledkom zámeru dizajnérov – vytvoriť pohodovú oddychovú časť vyvažujúcu pracovný priestor plný mobilizujúcich podnetov.

"Z priestoru do priestoru tvoria betónové podlahy a steny základňu, na ktorej sú postavené dramatické návrhy."

Interiér odetý prevažne v čiernej farbe môže pôsobiť prísne, zato necháva v priestore vibrovať upokojujúcu náladu, ktorá zachytáva predovšetkým oddychovú časť. Obzvlášť v komplementácii s prirodzeným denným svetlom, kedy dovnútra preniká prirodzenosť a sviežosť, naberá priestor nové rozmery. Za pomoci šikovne umiestnených svietidiel sa v noci interiér transformuje na dramatický tajomný priestor. Oddelená kovovým sklopným skleneným panelom je pracovňa vystavená čerstvému kabátu bielej farby. Tá, so svetlou drevenou podlahou, tvorí príjemnú súhru produkujúcu klímu, ktorá je pre kreatívnu prácu obzvlášť stimulujúca. Dizajn interiéru s otvoreným usporiadaním umožňuje návrhárom navzájom voľne komunikovať. Podporuje to i použitie jednoduchého, zato funkčného nábytku, ktorý má tendenciu nezaťažovať priestor a dodať mu nuansu otvorenosti a vzdušnosti s cieľom zvýšiť produktivitu v miestnosti.

V rozmedzí projektu sa vyvážene stretáva cement, exponovaná tehla a prírodné drevo v kontraste s rafinovanými povrchmi z kremeňa, mramoru alebo vo vysokom lesku. Protikladne voči nim tiež vystupujú ozdobné dekory ako krištáľový luster, kožušiny a zrkadlá. Tento dynamický konflikt materiálov symbolizuje krásu nedokonalosti, ktorá definuje charakter tohto odvážneho interiéru. Na ilustráciu krásy nedokonalosti dizajnéri použili nielen odvážne materiály, ale kontrastnú príťažlivosť sa snažili vyvolať cez funkčnosť, a to integráciou inteligentných funkcií domácej automatizácie, ktoré dokonale zapadli do rustikálneho priemyselného prostredia.

"Praktickosť a nákladová efektívnosť boli vždy dôležitým prvkom nášho dizajnu, najmä pokiaľ ide o priestorové plánovanie, do ktorého musíte zakomponovať kanceláriu, showroom a bytové vybavenie a zároveň zabezpečiť, aby každá miestnosť bola osvetlená zdravým množstvom prírodného svetla, a tým sa redukovala spotreba energie. S týmto zámerom sme na realizáciu projektu použili nízkoúdržbové konštrukcie a odolné materiály ako prírodné drevo, betónové podlahy či odkryté Dynamický konflikt materiálov symbolizuje krásu nedokonalosti, surové tehly.“ THE ROOF STUDIO

Projekt: The Roof Lifestyle Concept Studio
Architekti: The Roof Studio – Ken Thong & Emma Yap
Lokalita: Subang Jaya, Malajzia
Rok realizácie: 2016

AUTOR: PG
FOTO: THE ROOF STUDIO