https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

REPORTÁŽ: CASA CAUCASO - SKVOST V SRDCI MEXIKA

26.09.2018 │ Polohu objektu obklopuje príroda, ktorá hrala dôležitú rolu pri navrhovaní projektu, pričom architekti kládli veľký dôraz na vytvorenie silného prepojenia medzi exteriérom a interiérom. „Brutalitu“ tohto naturalistického odkazu, ako doslovne opisuje skupina JJRR Arquitetura, podčiarkuje aj graika fasády v podaní surových betónových panelov.

LADNOSŤ POD KRÍDLAMI SUROVOSTI A DRSNOSTI

Na spojenie drsnosti a jemnosti odkazuje aj výber materiálu. Okrem betónu sa po precíznom uvážení kombinoval kameň, drevo, vznešený a elegantný mramor, sklo, oceľ a zrkadlá. Kľúčovými kritériami pri zasadení jednotlivých materiálov do vnútorného aj vonkajšieho priestoru bola ich adaptablita do domáckeho, luxusne komfortného prostredia a eliminovanie požiadaviek na častú údržbu.

 

VÝHĽAD NA PODVEČERNÉ MEXIKO

V servisnom priestore v podzemí objektu sa nachádza priestorná garáž, do ktorej sa zmestí až 6 automobilov. Konštrukcia je položená na vyvýšenom základe, zdvihnutom od zeme 1,3 metra, kvôli zaručeniu lepšieho výhľadu rezidentov. Terasa, ktorá je stvárnená ako pokračovanie obývacej izby poskytuje výhľad na podvečernú mestskú panorámu a susedné kopce. Dramatickosť a atraktivitu domu zvyšuje efektné umiestnenie exteriérových svietidiel osvetľujúcich fasádu.

HOJNOSŤ PRIESTOROV – VZDUŠNOSŤ A PRIESTRANNOSŤ

Na prvom poschodí – v srdci domu a „žjúceho priestoru“ – je v dramatickej dvojnásobnej výške od zeme vstup do vestibulovej haly susediacej so spoločnými priestormi, ktoré sú orientované centrálne a na západ. Na východe rezidentského objektu je umiestnená dvojitá spálňa, každá s vlastnou kúpeľňou a spálňou. Dizajnér José Juan Rivera Río vsadil na otvorenosť a vzdušnosť interiéru každého z priestorov, dbal na vysoké stropy a príliv denného svetla, ktorý dosiahol vďaka veľkým skleným plochám okien.

Na druhé, posledné poschodie nás vedie most, ktorý pokračuje cez ďalší vestibul do dvoch hlavných spální, obe majú terasy, kúpeľne a šatníky. Každá kúpeľňa je zdobená dizajnérskou solitérnou vaňou a nesie v sebe špeciickosť domu v jednoduchosti kombinácie stavebných prvkov. Dominantné sú mramor, sklo, betón a drevo. Z domu si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolité kopce aj mestskú panorámu hlavného mesta Mexika. Interiér ponúka teplé a útulné estetično a vďaka veľkým preskleným plochám okien okamžité splynutie s prírodou a najmä pokoj od ruchu neutíchajúceho veľkomesta.

Projekt: CASA CAUCADO 
Lokalita: Monte Cáucaso, Mexiko, Mexico City 
Dizajn: José Juan Rivera Río 
Realizátor: JJRR Arquitetura 
Realizácia: 2016

AUTOR: AF
FOTO: NASSER MALEK HERNÁNDEZ