https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

RECEPT NA ŠTÝLOVÚ KÚPEĽŇU V URBAN DIZAJNE (1. časť)

20.08.2018 │ Kúpeľňa je liberálny priestor, ktorý odmieta konvencie a uznáva kompromisy, preto si dokonale vizuálne rozumie so štýlmi presadzujúcimi nespútanosť pri určovaní charakteru interiéru. Ak milujete aktívny životný štýl, ruch mesta a uprednostňujete rýchlu sprchu pred kúpeľom, vašu kúpeľňu rozhodne vložte do rúk urban dizajnu. Je vydláždenou cestou k nápaditému zariadeniu, ktoré s citom premení toto špeciálne miesto domácnosti na oázu radosti. 

OSLAVA BETÓNU

Akýmsi fluidom industriálneho štýlu, ktorý určuje špecifickú príchuť urban interiéru je betón. Unikátna sila jeho dizajnu prerazila aj do priestorov kúpeľne. Tá oceňuje najmä jeho prvotriedne vlastnosti a v neposlednom rade originálny vzhľad. Nehovoríme však o betóne v pravom slova zmysle. Zastúpenie tu má tzv. ortobetón, ktorý sa vyrába zmesou portlandského cementu, jemného sklárskeho piesku a alkalovzdorných sklených vláken. Tento jedinečný druh betónu prevyšuje ten klasický, predovšetkým z hľadiska životnosti a tiež estetického stvárnenia. Výborne zvláda extrémne podmienky, najmä pokiaľ ide o vysokú vlhkosť. Odolný je tiež voči rôznym chemikáliám, vzduchu a slnečnému žiareniu. Architektúra kúpeľne ho preto oslavuje a poskytuje mu neobmedzené možnosti prejavu. Od umývadla cez vaňu až po najrôznejšie doplnky a solitéry, betónová krása pristane každému predmetu. Obzvlášť je žiadaný ako povrchová úprava stien, ktoré pôsobia dramatickým no elegantným dojmom.

 

LAPPATO

Industriálna náklonnosť k jednoduchosti, funkčnosti a nespútanosti sa prejavuje aj pri kúpeľných obkladoch. Keramika pritom nemusí pokrývať steny celoplošne od podlahy až po strop a využívať rôzne formáty, sfarbenia a zdobenia. Zaujímavé riešenie dosiahnete hoci aj pomocou jedného formátu v rovnorodej farbe, ktoré aplikovaním na správnych miestach či v spoločnosti originálnych doplnkov vytvoria impozantný efekt. Prototypom takéhoto jedinečného obkladu je tzv. lapatový obklad. Vyrába sa špeciálnou technikou, pomocou ktorej dochádza k zušľachteniu povrchu dlaždíc jemným nepravidelným odleštením. Pri dopade svetla na povrch obkladu možno registrovať efektnú hru lesku a matu, ktorá zvýrazňuje reliéf alebo štruktúru samotného materiálu a tiež celkový vzhľad vašej kúpeľne.

TEHLOVÉ OBKLADAČKY

Keramiku, s ktorou vaša kúpeľňa vyznie jednoliato zastupuje tiež obklad imitujúci bielu tehlu. Keďže industriál odhaľuje všetko, čo omietka prekryje, medzi materiálmi, ktoré zažiaria v urban interiéri patrí popri kovových a betónových prvkoch aj tehlový obklad, navyše s bielym náterom. Ten v kúpeľni získava nový rozmer vďaka špeciálnym formátom dlaždíc a ich povrchovej úprave, ktorá môže byť matná alebo lesklá. Dôsledná replika lícovej tehly sa postará o žiarivý efekt vo vašej kúpeľni. Ak obklady navyše aplikujete striedavo a medzi ne použijete škárovaciu hmotu v slonovinovom či tmavosivom odtieni, obklady budú akoby vystupovať zo steny a podieľať sa na ohromujúcej atmosfére tohto miesta.

DISTINGVOVANÁ FAREBNÁ DVOJICA

Hlavnými aktérmi industriálnej kúpeľne sú farebné odtiene sivej a bielej. Vo vzájomnej symbióze udržujú všetky detaily a kontrasty pod kontrolou a zjednocujú tak celý priestor kúpeľne v harmonický celok. Tieto farby však nemusí mať iba armatúra. Sú to steny, nábytok, textílie a solitéry, ktoré nesú úhľadný dizajn. Voči nim výrazne nechajte vystúpiť kovové detaily, odhalené vodovodné inštalácie či prívodné rúry, ktoré možno ošetriť rôznymi metalickými farbami na posilnenie celkového dojmu. Moderná industriálna kúpeľňa však privíta aj výrazné farebné akcenty v spojení s tyrkysovou či žltou a tiež rôznymi eklektickými vzormi.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE, ROLTECHNIK , LITHOS DESIGN