https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

POSTEĽ AKO SRDCE VAŠEJ SPÁLNE

24.11.2018 │ Posteľ je nepochybne jedným z najúžasnejších vynálezov histórie. Hľadáte v nej pokoj, harmóniu a ticho, ktoré vám zaručia kvalitný odpočinok. Pre dokonalý oddych je však dôležitý správny výber matraca. Ako si dôkladne vybrať posteľ či matrac s prihliadnutím na dizajn? Nechajte si poradiť odborníkmi a inšpirujte sa.

S pánok je dôležitou súčasťou života každého človeka. Jeho kvalita priamo ovplyvňuje náš deň – náladu, nasadenie, energiu. Pravidelným a nerušeným spánkom si znižujete mieru stresu a zlepšujete svoju pamäť.

DIZAJN POSTELE

Pri zariaďovaní spálne by ste mali brať do úvahy ako ústredný prvok priestoru výber postele. Stanovte si požiadavky, ktoré má tento kus nábytku spĺňať. Atribúty v podobe materiálov, farebnosti či rozmerov musia byť v súlade s celkovým dizajnom interiéru. Nezabúdajte však na ich funkčnosť a celkovú udržateľnosť. Z hľadiska materiálového prevedenia postele máte k dispozícií niekoľko možností. Môžete sa rozhodnúť pre tradičné postele z dreva, ktoré sú kvalitatívne veľmi stabilné a trvácne. Pre väčší pocit luxusu máte na výber kované postele, ktoré sa v súčasnosti tešia veľkej obľube najmä z hľadiska dizajnu. Ak ste však priaznivcom textílií, potom sú vašou jasnou voľbou čalúnené postele. Sú kombináciou dreva a látky a v priestore pôsobia skutočne elegantne a štýlovo. Navyše si môžete vybrať zo širokej škály farebného prevedenia. Nech sa rozhodnete pre ktorúkoľvek alternatívu, nezabúdajte na detaily postele, ktoré tvoria jej dokonalosť.

VYBERÁME MATRAC - Základom postele a dobrého spánku je v prvom rade matrac. Ako si však vybrať ten správny?

Pri výbere je dôležitý podklad, na ktorý matrac uložíme. Ak je podkladom pevná doska, musíme si vybrať matrac s pružinovým jadrom. Možnosti sú rôzne, môžete sa rozhodnúť pre jednoduchší variant matraca s Bonell pružinami alebo pre tzv. matrac s taškovými pružinami, ktorý je kvalitnejšou voľbou, alebo systém prevetraných pružín AirForce - ako napríklad pri matraci Comodore, v ktorom je viac ako 1500 samostatne reagujúcich pružín starajúcich sa o dokonalú ergonómiu a odvod vlhkosti a obmedzení potenia. Ďalším dôležitým prvkom pri výbere matraca je jeho účel. Jedná sa o matrac pre dospelého? Pre dieťa na každodenné spanie? Kupujete matrac na chatu? Alebo do hosťovskej izby na príležitostné spanie? Nezabudnite si však matrac vyskúšať! Subjektívny pocit človeka môže byť v tomto prípade rozhodujúci.

ERGONÓMIA A FUNKČNOSŤ

Pokiaľ hľadáte maximálne pohodlie, zdravie a úľavu pre kĺby, potom je vhodné vydať sa cestou VISCO matracov – matracov s pamäťovou penou. Vďaka pamäťovej pene, ktorá optimalizuje svoj tvar a tuhosť podľa tlaku a vstrebateľného tepla je ideálnou substanciou, ktorá zaručí prispôsobenie matraca akejkoľvek váhovej kategórii. Prostredníctvom vlastností, ktorými disponuje nedochádza k narušeniu krvného obehu v priebehu spánku, čím napomáha zamedziť preležaniu. Významnú úlohu tiež zohráva poťah matraca, ktorý by mal byť snímateľný, a tým ľahko udržiavateľný v práčke. Hygiena je aj v tomto prípade dôležitá a prostredníctvom prateľného poťahu aj ľahko udržateľná.

REŽIM SPÁNKU

Každému z nás vyhovuje iná poloha pri spánku. Pokiaľ radi spíte na chrbte, dbajte na to, aby bola chrbtica uložená správne. Panva sa musí do matraca ľahko zaboriť a pod bedrami musíte cítiť dostatočnú podporu. Ak ste priaznivcom spánku na boku alebo v tzv. embryonálnej polohe je dobré sa sústrediť na protitlak vyvíjaný matracom v oblasti bedier a ramien. Pri tomto type režimu spánku neurobíte chybu, pokiaľ sa rozhodnete pre matrac strednej tuhosti a ideálne s pamäťovou penou. Vyznávači spánku na bruchu by mali zvoliť tuhšie matrace s menej výraznou proiláciou. Vzhľadom na to, že takmer všetky matrace sú obojstranné a väčšina z nich ponúka rozdielnu tuhosť a konštrukciu jednotlivých strán, ľahko si vyberiete.

AUTOR: PG
FOTO: JELÍNEK, JENSEN, JITONA, SPIRIT CONTINENTAL, HILDING ANDERS