https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

OBÝVACIA IZBA S DUŠOU HÔR

29.11.2018 │ Mnoho z vás si pod pojmom obývačka v prírodnom štýle predstaví odhalené drevo, kamenné múry, horiaci plameň v krbe v srdci miestnosti a prostredie, kde ručičky hodín posúvajú čas do jednoduchšej, menej honosnej éry. Áno, v minulosti sme pod týmto pojmom videli robustné, rustikálne konštrukcie a interiéry. Avšak dnes je tento štýl spájaný s luxusom, eleganciou, estetikou, úctou k prírode a pocitom komfortu.

Inšpiráciu, ako docieliť vzhľad obývacej izby s prírodným nádychom, môžeme hľadať práve v moderných horských chatách. Ich význam a charakter nám pomôžu lepšie porozumieť a orientovať sa v zariaďovaní a dekorovaní žiadaného štýlu. Horská chata predstavuje útočisko pred chladným a sychravým počasím. Miesto, kde sa zohrejete a oddýchnete si po dni strávenom v studenej prírode. Nie je to len o tepelnej pohode, ale taktiež o zahriatí všetkých zmyslov. Drevo a kameň sú prírodné materiály a základné piliere, ktoré sa v obývacej izbe objavujú. V súčasnom charaktere horského štýlu však nie je nutné aplikovať ich v masívnej miere. Tá závisí predovšetkým od veľkosti a rozľahlosti obývacej izby. Kameň a drevo podporia biele, krémové alebo pieskové farby stien. Dôležitým kľúčom je vyberať teplé, zemité farby a prírodné materiály použité od nábytku, cez bytový textil, až po dekorácie. Vďaka vynaliezavosti súčasných dizajnérov, môžete dnes miešať moderné s rustikálnymi prvkami do vyváženého celku a rozumným spôsobom vytvoríte elegantnú obývaciu izbu, ktorá ponúka to najlepšie z oboch svetov. Štýlové obytné priestory tak v sebe spoja pocit nostalgie spolu s prírodnou hodnotou. 

NÁBYTOK Z MASÍVNEHO DREVA 

Drevo je už dávno známym a obľúbeným materiálom, ktorý sa objavuje nie len pri stavbách, ale sa aj v najväčšom rozsahu využíva ako hlavný materiál nábytkových prvkov. Rokmi prechádza rôznymi štýlmi, technikami a prevedeniami s nevyčerpateľnou zásobou možností. Svoje uplatnenie nachádza od podlahy po strop a najmä v horskom štýle nemôže chýbať. Čo sa týka nábytku, tento klasický materiál získava moderný, čistý tvar, eleganciu a vznešenosť. Dizajnéri v súčasnosti presadzujú jeho prirodzený vzhľad a kladú dôraz na jedinečnú kresbu dreva. Veľmi sympatickým a žiadúcim faktorom u našich špičkových výrobcov masívneho dreveného nábytku je úcta k prírode, odrážajúca sa na odbere dreva od certifikovaných dodávateľov materiálu a dreva, ktoré pochádza z trvale obnoviteľných ekologických zdrojov. Istú úctu k prírode, k drevu môžeme vnímať aj zo stránky dizajnu, pretože dizajnéri neschovávajú jeho pravú tvár, naopak, nechávajú vyniknúť nádhernú kresbu dreva so svojimi kladmi, ale aj vadami. Celkový vzhľad skvelo podčiarkuje prírodný spôsob povrchovej úpravy masívneho dreva olejovaním alebo voskovaním.

Kvalitný a luxusný nábytok z masívneho dreva nemusíte hľadať ďaleko. Slovenskí výrobcovia v spolupráci so šikovnými dizajnérmi prinášajú na náš, ale aj zahraničný trh naozaj jedinečné kusy nábytku v sviežom dizajne. Snáď najpreferovanejšími drevinami v ich portfóliu sú dub, americký orech a buk. Nábytok vyhotovený z týchto drevín spadá vďaka vlastnostiam a charakteru materiálu do kategórie luxusného nábytku, či už v modernom alebo v klasickom poňatí interiéru.Vďaka týmto charakteristikám nábytok získava vysokú úžitkovú hodnotu a je vhodný na dlhodobé užívanie, čo súvisí tiež so súčasným dizajnom a jeho nadčasovosťou. Znalosť dreva ako materiálu a najmodernejšie technológie spolu poskytujú dôsledným výrobcom unikátne riešenia a nové formy dizajnu. Znamená to, že masívny drevený nábytok dnes už nie je nutne robustný, ale má čisté línie a omnoho tenší, elegantnejší vzhľad. Myšlienka a vízia dizajnu moderného masívneho dreveného nábytku vkladá do súčasných interiérov v prírodnom štýle punc tretieho tisícročia a zároveň pripomína minulé časy. Drevený nábytok nemusí byť v zásade celodrevený. Vyložene pri interiéroch v horskom duchu pôsobí drevo veľmi dobre v kombinácii s kovom. Využite kov napríklad na podnož či nohy stola. Ak radi prihliadate na trendy, stavte na surovú oceľ, ak nie, môžete si vybrať z rôznych povrchových úprav.
 

LÁTKOVÁ ALEBO KOŽENÁ?

Sedačky a sedacie súpravy sú hlavným nábytkovým prvkom každej obývacej izby. Do horského štýlu pasuje ako látková, tak aj kožená sedačka. Určite závisí od charakteru daného interiéru a od vkusu samotného majiteľa. Či sa teda rozhodnete pre látkovú, alebo naopak koženú, základným ukazovateľom by mala byť kvalita, ležérny vzhľad sedačky a spojenie estetickej a úžitkovej hodnoty. Niektorí z vás sa môžu strániť kúpe koženej sedačky z dôvodu jej chladu v zimných mesiacoch. V súčasnosti sú však aj na našom trhu firmy, ktoré vďaka modernej technológii zbavili kožené sedačky tejto vlastnosti a odbúrali obavy svojich zákazníkov. Ak hľadáte trvácnosť, namiesto koženky uprednostnite radšej korigovanú kožu alebo jemne brúsenú kožu, ktorá sa dokonca čistí lepšie ako látka. Látková sedačka však stále patrí medzi najžiadanejšie, ale pri výbere látkových poťahov odporúčame informovať sa o ich údržbe. Posledné slovo patrí výberu farby. Tak ako bolo spomenuté na začiatku, k prírodnému štýlu najviac inklinujú práve teplé odtiene a zemité farby.

FINÁLNE ÚPRAVY

Tak ako v modernej horskej chate, vo vašej obývacej izbe v prírodnom štýle by nemali chýbať doplnky, ktoré zmäkčia celkový výraz ako napríklad kusové koberce s vysokým vlasom, kožušiny, ťažké závesy v prírodných odtieňoch, vankúše či doplnky s odozvou na lesnú kultúru. Priestor rozjasnite svietidlami s teplou farbou svetla.

AUTOR: BK
FOTO: ARCHIV REDAKCIE