https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NOBLESA A LUXUS V KUCHYNI VĎAKA KAMEŇU

24.1.2019 │ Časy jednotvárnych a fabricky vyrábaných kuchynských liniek sú dávno za nami. Dnes vám nespočetné kuchynské štúdiá navrhnú presne taký priestor, po akom túžite. A je pri tom úplne jedno, či máte úplne detailné požiadavky a vysoké nároky na funkčnosť kuchyne. Vďaka moderným technológiám a kreatívnym dizajnérom je dnes dostupné prakticky čokoľvek, na čo si spomeniete.

Dávno sú už preč aj tie časy, keď čas trávený v kuchyni bol iba nutným zlom, počas ktorého bolo treba navariť obed alebo večeru a celú túto monotónnosť ešte navyše umocňovali aj fádne a nekonkrétne farby i materiály pracovných dosiek, spotrebičov či korpusov liniek. Z kuchyne sa v súčasnosti stal priestor, v ktorom trávime a aj chceme tráviť stále viac a viac času – nielen pri varení. Z kuchynskej linky sa tak stal plnohodnotný kus nábytku, ktorý nás charakterizuje, kopíruje naše vlastnosti a potreby a umocňuje v nás dokonalý pôžitok z gurmánstva. Priveďte k dokonalosti tieto pocity vďaka najmodernejším materiálom – spoja vás s prírodou a eleganciou tak silno, že z kuchyne sa stane vaše najobľúbenejšie miesto.

KRÁSA MASÍVU

Výber farby či zhotovenie kuchyne na mieru si dnes môžete vybrať prakticky akékoľvek. Čo ju ale ozvláštni a vyšperkuje? V prvom rade pouvažujte nad funkčným, praktickým a dizajnovým materiálom kuchynskej dosky. Najpoužívanejšie a technicky najjednoduchšie na spracovanie sú laminátové dosky. Obľúbené sú najmä vďaka svojej nízkej cene. Popularitu si získali aj tým, že ich možno opracovať takmer ľubovoľným dekorom, ktorý imituje akýkoľvek prírodný či umelý povrch. Ich funkčnosť je však diskutabilná – akýkoľvek dotyk s ostrým predmetom si tento materiál navždy „zapamätá“… Ak túžite po trvácnom a elegantnom materiáli na dotyk i pohľad, na laminát preto radšej zabudnite.

Prvou vhodnou alternatívou sú dosky z masívneho dreva. Príjemný pocit z prirodzeného materiálu dopĺňajú aj praktické vlastnosti – masívne drevo je odolné a ľahko ošetrovateľné od nečistôt. Ich nevýhodou ale môže byť to, že raz za čas potrebujú špeciálnu starostlivosť, ktorou sa zaručí ich dlhšia trvácnosť. Ďalšou dizajnovou voľbou môže byť prírodný kameň. Pripravovať pokrmy na doskách z tohto materiálu je doslova kulinárskym sviatkom. Tieto dosky sú prakticky nezničiteľné a neopotrebovateľné. Zároveň pri nich zabudnete na „nepotrebné“ kuchynské náradie – krájať môžete priamo na doske, škrabance budú taktiež minulosťou. Ideálny tip pre fajnšmekrov: siahnite po mramore a príjemne tým šokujete každého z vášho okolia. Negatíva pracovných dosiek z prírodného kameňa spočítate na prstoch jednej ruky. Dbajte predovšetkým na to, aby ste správne pripravili nosné časti kuchynskej linky na veľkú váhu, ktorou ich kameň zaťaží.

STAVTE NA ELEGANCIU

Nemenej dôležitým „šperkami“ v kombinácii s krásou unikátnych pracovných dosiek sú najmä drezy. A hneď v úvode treba upozorniť na jeden dôležitý bod – zabudnite na dlhoročnú hliníkovú, či v lepšom prípade antikórovú klasiku. Poďme sa prechádzať v iných, príťažlivejších dimenziách. Najhorúcejším a najdizajnovejším trendom súčasnosti sú granitové drezy. Táto voľba v sebe nesie neuveriteľnú funkčnosť a praktickosť. Granitové drezy v rôznych moderných aj klasickejších farebných a tvarových prevedeniach dokážu uspokojiť aj najnáročnejších klientov. Sú vyrobené z kompozitných materiálov, ktoré obsahujú prírodný granit s malými čiastočkami kremeňa, ďalej sú kombinované s tvrdenou žulou a farbivom. Základom ich výroby je stlačovanie a zahrievanie kryštálov kremeňa dovtedy, kým sa nevytvorí kontinuálna hmota. Výsledkom je príjemný a neporézny materiál. Obrovskou výhodou granitových drezov je nenáročnosť na udržiavanie. Granitový povrch je zároveň antibakteriálny a odolný voči nepriaznivým vplyvom. Zásadnou výhodou je fakt, že granit sa nepoškriabe a je mimoriadne odolný voči UV žiareniu a nárazom. Azda najpraktickejšou vlastnosťou granitu je jeho tepelná odolnosť (až do 200 stupňov Celzia!). 

Ďalšia rada pre tých, ktorí túžia po luxuse – siahnite opäť raz po prírodnom kameni. Vhodná je žula alebo kremeň v kombinácii s akrylom, čo im dodáva pevnosť a odolnosť. Ak však predsa len preferujete osvedčené materiály, na výber máte nerezové drezy, ale tiež umelý kameň a keramiku. Výhodou nerezových drezov je ich spoľahlivosť a odolnosť voči chemickým vplyvom z potravín. Umelý kameň má vynikajúce vlastnosti, medzi ktoré patrí stálofarebnosť, tvrdosť, a tiež odolnosť voči vysokým teplotám. Keramika sa zase veľmi dobre udržiava, je mimoriadne pevná a ponúka širokú škálu farieb a tvarov.

TIP ODBORNÍKA
RADÍ DIZAJNÉR TOMÁŠ BELIC

"Kameň v kuchyni môžete použiť ako materiál na pracovnú dosku (prírodný, umelý), na stenu ako obkladový materiál (surový, hladký - leštený) alebo ako podlahu vo forme kamennej dlažby. Pôdorys kuchyne ako takej, v ideálnej scéne by zahŕňal pracovnú prípravnú časť s varením a priznaným odsávaním a ostrovnú časť s umývaním. Samozrejme, je možné to funkčne aj zameniť. Kuchynský ostrov by mal byť súčasťou každej luxusnej kuchyne, nakoľko ju vyčleňuje a dodáva jej na výraznosti v hmote celkového pôsobenia v rámci celého zvyšného interiéru. Netreba zabúdať na vhodne odtieňovo ladené prvky k zemitým prírodným odtieňom (hnedá, sivá, medová), v prípade moderného ponímania je možný kontrast s bielou farbou."

AUTOR: MB
FOTO: ARCHÍV FIRIEM A REDAKCIE