Hotel International
Hotel International

Modernizáciou k zdravému bývaniu

4.5.2016 - Kvalita vzduchu a dostatok denného svetla - to sú základné parametre zaručujúce optimálne prostredie pre zdravé a pohodlné bývanie. Výsledky rôznych štúdii potvrdzujú, že práve tieto dva faktory pozitívne ovplyvňujú fyzický výkon, psychickú pohodu a koncentráciu človeka. Keďže v interiéri trávime až 90 % svojho času, je dôležité, aby sme sa v ňom cítili príjemne. Vytvoriť zdravé vnútorné prostredie plné denného svetla a čerstvého vzduchu sleduje aj spoločnosť Velux, ktorá už 75 rokov prináša na trh modernú generáciu strešných okien. Práve modernizácia priestoru pod strechou ponúka príležitosť posunúť bývanie na kvalitatívne vyššiu úroveň. Správne zvolené strešné okná presvetlia interiér denným svetlom a zároveň doň privedú dostatok čerstvého vzduchu.

Dnes považujeme bývanie v podkroví za samozrejmosť, no pred viac ako 75 rokmi to tak nebolo. V roku 1941 dostal dánsky inžinier Villum Kann Rasmussen nápad, ktorý spôsobil revolúciu v životnom štýle. Priestorom, ktoré boli kvôli nedostatku denného svetla a čerstvého vzduchu v podstate neobývateľné, dal novú, obytnú funkciu. Vymyslel prvé efektívne okno pre šikmú strechu, ktoré bolo možné zároveň otvoriť. V. K. Rasmussen aj preto sám seba označoval za „inžiniera denného svetla“.

Odborníci dlhodobo skúmajú vplyv denného svetla a čerstvého vzduchu na ľudský organizmus a neustále potvrdzujú ich pozitívne účinky. Majú stimulujúci vplyv na výkon a pohodu človeka, o 15 % zvyšujú študijné schopnosti a zlepšujú kvalitu spánku. Denné svetlo tiež opticky zväčšuje priestor, má prirodzené podanie farieb a necháva vyniknúť hĺbku dispozície miestnosti. „Z hľadiska ľudského zdravia je významná adekvátna expozícia  dennému svetlu, a to konkrétne to, či sme mu vystavení v optimálnej miere a v správnom čase. Inak môže dôjsť k narušeniu tzv. cirkadiánnych rytmov. To môže mať za následok nespavosť, únavu, zmeny v metabolizme a imunite, ba dokonca aj poruchy nálady,“ vysvetľuje MUDr. Richard Imrich, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied.  

Renovácia - cesta k zdravému bývaniu

K rozhodnutiu modernizovať podkrovie vedú najmä praktické dôvody, ako je napríklad potreba vytvoriť ďalší obytný priestor. Ďalším častým javom je snaha regulovať spotrebu energií v interiéri. Cesta k zdravému bývaniu vedie preto cez zabezpečenie energeticky efektívnych a zdravých riešení pre váš domov. Spoločnosť VELUX ponúka riešenia modernizácie priestoru pod strechou bez ohľadu na to, či ide o kompletnú rekonštrukciu spojenú s výmenou strešných okien alebo doplnenie tieniacich doplnkov. Momentálne prichádza s výnimočnou akciou, ktorá každému zákazníkovi uľahčí nielen rozhodovanie o modernizácii priestoru pod strechou, ale aj jej samotnú rekonštrukciu. Akcia platí na výrobky zakúpené v období od 15. apríla do 15. júna 2016. Zákazníci si ju môžu uplatniť do 30. júna 2016. Jej princíp spočíva v kúpe výrobkov VELUX, za ktoré spoločnosť vráti koncovému zákazníkovi istú sumu, ktorá závisí od zaradenia do produktových kategórií. Napríklad v prípade kúpy diaľkovo ovládanej vonkajšej rolety získa zákazník späť až 50 €.

Na podporu akcie vytvorila spoločnosť VELUX na svojom webe špeciálnu podstránku – velux.sk/zdravebyvanie, kde tiež prináša tipy a praktické ukážky, ako vytvoriť zdravú domácnosť.

V prípade, že premýšľate nad rekonštrukciou podkrovia a nevie si predstaviť, ako vyriešiť jeho dispozíciu, pomôžu vám architekti VELUX. Nová podstránka spoločnosti www.velux.sk/zdravebyvanie ponúka možnosť zaslania pôdorysu a fotografie priestoru priamo odborníkom zo spoločnosti VELUX. Tí následne – každých 14 dní - vyberú jedného víťaza, pre ktorého spracujú vizualizáciu moderného podkrovia po rekonštrukcii. Poodhalia tak skrytý potenciál pôvodného priestoru.

Názov spoločnosti VELUX vznikol spojením časti anglického výrazu pre vetranie – ventilation (VE) a latinskej podoby slova svetlo (LUX). Symbolicky tak prepojil dva významné faktory pre pohodlné a zdravé bývanie. Prvé strešné okno, ktoré Villum Kann Rasmussen skonštruoval v roku 1941, je dodnes základom sortimentu spoločnosti VELUX. Spoločnosť VELUX sa dnes tak, ako aj počas uplynulých 75 rokov, riadi myšlienkou priniesť svetlo do života

Autor: PG, VELUX

Foto: VELUX

Komentáre

rekonstrukcia prinasa so sebou pocit noveho, my sme nasli par inspiracii v letaku sconto nabytok :)