https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

LUKULSKÉ HODY V PREPYCHOVEJ JEDÁLNI

4.12.2018 │ Stretávať sa so svojimi blízkymi ľuďmi sa nemusíme iba v obývačke. Ten najvzácnejší čas predstavujú chvíle strávené pri spoločnom stolovaní s rodinou či prestížnou návštevou. Honosná jedáleň je preto miestom, kde tvoríme vzťahy a vďaka ktorému žijeme spoločensky. Ako z tohto priestoru urobiť čo najpríťažlivejšie miesto?

Jedáleň v horskom štýle si azda ani nevieme predstaviť bez dominantného dreveného prostredia – drevom obložené steny, masívny drevený nábytok, drevené doplnky… Iste, pre niekoho môže byť „obyčajný“ drevený interiér stelesnením zastaralého, socialistického rázu dizajnu a architektúry spred 30-tich či 40- tich rokov. Táto domnienka by však nebola na mieste – drevo v posledných rokoch zažíva neuveriteľný návrat a horský štýl je toho dôkazom.

ODDEĽTE GÝČ OD PRIRODZENEJ KRÁSY

Zrejme naozaj nejestvuje lepší pocit, ako keď sa rodina počas Vianoc alebo iných veľkých sviatkov zhromaždí pri veľkom jedálenskom stole. Masívny drevený podklad prestretý v teplých, ťažkých jesenných farbách (odtiene žltej, červenej, hnedej) sú v príjemnej rovnováhe s okolitým dreveným prostredím. Stoličkám vôbec neuškodí kožené prevedenie sedadiel a operadiel. Pretože koža do celkového rázu horského štýlu zapadá ako uliata.

Moderný – súčasný – chaletový štýl charakterizujú práve sedačky, kreslá a stoličky čalúnené do prírodnej pravej kože. Základnú kostru – tak ako aj pri iných miestnostiach – tvoria tie najväčšie plochy a najvýraznejšie prvky, ktoré v interiéri pôsobia. Sú nimi podlaha, strop a steny. Masívna podlaha v prevažnej miere svetlejších, zlatisto-hnedých až medových odtieňov, je štandardom pri tvorbe, spolu s priznaným stropom odhaľujúcim konštrukcie, ktoré sú odtieňovo zladené. Pri predstave takto vyzdobeného interiéru sa preto neobmedzujte na mylne utkvelú predstavu o poľovníckej chate kdesi v Nízkych Tatrách – hoci základ je ten istý, dizajn a premyslené umiestnenie prvkov vie gýč od prirodzenej krásy jednoznačne odlíšiť. Vtedy vám prídu honosné a prirodzené aj zvieracie kožušiny ako predložky namiesto kobercov, jelenie parožie bude predstavovať elegantný vešiak na kabáty a oblečenie.

HRA SO SVETLOM

Izby s drevenými stenami – a špeciálne jedálenské priestory – vyžadujú dostatok prirodzeného slnečného svetla. Nezabúdajte však aj na to, že pokiaľ sa vaša chata alebo dom nachádza vo vyšších nadmorských polohách, slnka tam môže byť o niečo menej. Vtedy pomôže, ak budete svedomito a včas myslieť na dodatočné zdroje svetla zo stropných inštalácií. Nie je totiž nič horšie, ak si nevidíte do taniera. Nechajte sa preto inšpirovať veľkorozmernými svietidlami v skle alebo s hrubými látkovými tienidlami v zemitých odtieňoch. V hre so svetlom niekedy pomôže jednoduchá zásada – nezakrývajte kobercami či kožušinami celý povrch podlahy. Nechajte drevené parkety či masívne podlahy, aby odrážali časť svetla späť zo svojho povrchu. Nielenže tým dosiahnete pocit väčšieho množstva svetla v miestnosti, ale izba naberie aj „väčší“ priestor. Až vtedy vynikne dominanta našej jedálne – veľkorozmerný stôl – úplne dokonale.

ZAOSTRENÉ NA KAMEŇ

Ak sa veľmi neorientujete na „surovosť“ masívu a ste skôr priaznivcom ľahšieho, vkusného jemného opracovania dreva, vhodnou alternatívou do kombinácie s ním je pekne hladko opracovaný a poväčšine vyleštený kameň. Kameň môžete použiť aj ako obklad na stene, podlahu v časti jedálne (pri kozube), alebo ako vrchné platá na príručné stolíky, barové dosky, vonkajšie terasy s priehľadom z interiéru alebo prechodové chodby, prípadne parapety. Veď si len predstavte tú noblesu – stolovať s vašimi priateľmi a jesť gurmánske špeciality, na ktorých ste pracovali celý deň, z chladnej, príťažlivo prírodnej kamennej dosky vášho jedálenského stola… Nejeden by si pri tejto predstave spomenul na preslávené lukulské hody rímskeho boháča Lukula, ktoré nezriedka trvali aj niekoľko dní…

AUTOR: MB
FOTO: ARCHIV REDAKCIE