https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KUCHYŇA PLNÁ SKLA

23.10.2018 │ Materiálová rôznorodosť, farebné variácie či samotné rozloženie kuchynskej linky a ostatného nábytku nám dnes ponúkajú nekonečné množstvo zaujímavých riešení. Investujte do kuchyne tak čas, ako aj peniaze. Nech pôsobí elegantne a luxusne, skrátka reprezentatívne. Alebo jej vdýchnite vidiecky šarm. Vždy však myslite na to, aby bola praktická.

SKLENENÉ ZÁSTENY

Dôležitým artiklom v kuchyniach sa stáva sklo, ktoré nemusí byť použité na veľkých plochách, no napriek tomu dokáže miestnosti ľahko dominovať. Zaujme, spestrí, správne ju okorení. Veľmi populárne sú najmä sklenené zásteny, ktoré nahradili keramické obklady. Ich jednoliaty povrch sa vyznačuje jednoduchou údržbou. Z hladkej umývateľnej steny ide všetko dole podstatne rýchlejšie, ako keby ste mali čistiť každú obkladačku zvlášť, nehovoriac o špárach. Či už sa rozhodnete pre sklo číre, farbené alebo jeho rôzne grafické spracovanie, odolnosť voči teplotám je v každom prípade rovnaká. Nemusíte sa báť ohňa žiariaceho z plynového sporáka ani sálavej horúčavy z keramickej elektrickej dosky. Sklenené obklady sú vyrábané z kaleného skla, ktoré bez problémov odoláva aj teplotám vyšším ako 200°C. Okrem teplotnej odolnosti sa vyznačuje aj vysokou nosnosťou a tvrdosťou. Akýkoľvek náraz spôsobený kuchynským riadom, preplnené poličky opierajúce sa o zástenu, ani horné kuchynské skrinky, ktorých váha nie je najnižšia, nie sú dôvodom, prečo by by ste sa pre sklenený obklad nemali rozhodnúť. Práve naopak. Ohňuvzdornosť je vynikajúca, nosnosť perfektná, vzhľad jedinečný. Ešte váhate? Nechajte sa pohltiť stovkami farebných odtieňov, ktoré vám ponúknu slobodu v dotváraní interiéru na mieru vašim predstavám. Máte doma použité špecifické farby a bojíte sa, že u distribútorov či výrobcov sklenených zásten niečo podobné nenájdete? Je to možné. V takom prípade vám však namiešajú farbu podľa požiadaviek a budete mať doma originál.

Väčšina firiem ponúkajúcich tieto produkty, ich montuje priamo na mieste, aby v priestore sedeli na milimeter presne. Dbajú na kvalitné inštalovanie, ktoré zabraňuje akémukoľvek pretečeniu vody či usádzania nečistôt na hranách rôznych líšť, prípadne soklov. Sklo má minimálny počet spojov, vyrába sa z jedného celku, a tak je jeho údržba skutočne nesmierne jednoduchá. Povrch je maximálne hladký a rovnomerný. Aj v prípade farbených skiel sa kladie vysoký dôraz na rovnakú odolnosť farby, ktorá má také vlastnosti, ako samotné sklo (odolnosť voči teplotám i nárazom).

Ak ste vyznávačmi extravagantných riešení, máte radi originalitu a moderný dizajn, rozhodnite sa pre tzv. grafosklo – sklenený obklad s grafikou. Tento variant vám umožní mať na stene čokoľvek. Motívy, ktoré vystihujú kuchyňu vašich snov, či súkromný obraz, ktorý vám pripomína konkrétny moment, miesto alebo obľúbené jedlo. Po dohode s dizajnérmi zo štúdií, ktoré takéto možnosti kuchynskej zásteny ponúkajú, si viete jej dizajn prispôsobiť presne podľa seba. Použitý motív viete následne použiť aj na iných častiach nábytku alebo dekorácií a interiér tak opticky prepojiť a zjednotiť. Nejde o najlacnejšie riešenia a preto sú určené skôr pre náročných zákazníkov, ktorí sú ochotní si za kvalitu a luxusný dizajn priplatiť. Ich vzhľad výborne kopíruje súčasné minimalistické riešenia interiérov. A čo je ďalším výrazným pozitívom? Tak ako sú dizajnerským kúskom, tak budú aj praktickou súčasťou vášho domova. Tieto dve vlastnosti zväčša nekráčajú ruka v ruke. O to viac si vás sklenené kuchynské zásteny získajú. Trendy prvok totiž dokážete ľahko a rýchlo vyčistiť.

PRACOVNÉ DOSKY

Pokiaľ vás sklo ako interiérový materiál nadchýna natoľko, že by ste ho mali najradšej všade, nemusíte sa krotiť. Dostupné sú už aj sklenené pracovné dosky. Aj v tomto prípade ide o špeciálne kalené sklo, ktoré dokáže zodpovedať náročným požiadavkám životnosti pracovnej dosky a jej odolnosti. Kalené sklo je desaťnásobne pevnejšie a pružnejšie ako sklo nekalené, preto sú akékoľvek obavy týkajúce sa jeho životnosti nemiestne.Rozhodnúť sa môžete pre lesklé i matné povrchy, rôzne farby a glazúry. Variabilita platí aj v zakončení hrán – ostré, oblé, s rádiusmi. Bojíte sa, že pri klepaní mäsa a následnom nebadanom buchnutí klepáčikom o takúto dosku by ste ju nadobro zničili? Žiaden strach. To isté platí pre dotyk s ostrou čepeľou noža alebo horúcim hrncom. Do sklenených dosiek je možné inštalovať sklokeramické aj plynové varné dosky, elektrické zásuvky. A potešíme aj všetkých alergikov. Sklo vám zaručí maximálnu hygienu a sterilitu. Ľudia citliví na baktérie a plesne by sa mali rozhodnúť práve pre takéto riešenie.

AUTOR: PETRA KAMZÍKOVÁ
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE