https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KUCHYŇA OČAMI ODBORNÍKA

28.10.2018 │ Kuchyňa je srdcom každej domácnosti. Je to miestnosť, kde dizajn musí ísť ruka v ruke s funkčnosťou sofistikovanejšie, než v akejkoľvek inej časti domu a zároveň je toto zosúladenie vzhľadu a praktickosti aj najdôležitejšou úlohou pri jej realizácií. Ako na to vám poradí riaditeľ spoločnosti na realizáciu a dizajn interiérov Samuel Kořínek. 

Radí Samuel Kořínek
riaditeľ spoločnosti Createc

Výber kuchynskej linky záleží na pocitoch a súhre investora a dizajnéra. Pokiaľ chcete vo svojej kuchyni ušľachtilé materiály, luxus a kvalitu, čelné plochy ako sú dvierka a vonkajšie korpusy realizujte z prírodného dreva. Pri vysokom lesku je vhodné ladiť pigmentové farby s drevinou. Rôznych materiálových polotovarov, ktoré sa dajú v tomto duchu použiť  je v dnešnej dobe naozaj veľa. Dbajte aj na kovania, tie sú najvhodnejšie od dvoch najvýznamnejších výrobcov, rakúskej firmy Blum a nemeckej firmy Hettich. Ostrov v kuchyni, ak to dovoľuje priestor, je podľa môjho názoru veľmi praktická vec. Okrem vhodne doplnenej dispozície sa môžeme hrať aj s dizajnom, ostrov je mnohokrát dominantou celej kuchyne. Pokiaľ je kuchyňa poňatá doslova len ako súčasť interiéru a nie „pracovňa“, fantázia nám medze nekladie, či už v luxuse alebo v úspore – praktičnosť nie je na prvom mieste. Lacné verzie kuchýň, ktoré príliš nepreferujem, sú vhodné pre kontemporárne využitie, najmä pokiaľ plánujeme byt, respektíve kuchyňu užívať len ako prechodné sídlo.

SÚČASNÉ POŽIADAVKY TRHU
 
V súčasnosti sú v drahšom segmente trhu žiadané prírodné drevené materiály ako je masív, prípadne hrubé dýhy, na ktorých sa dá opracovaním zvýrazniť štruktúra dreva. Čo sa farieb týka, takmer vždy ide o prevedenie vo vysokom lesku. Najčastejšie sa používa biela, smotanová, maslová, zriedka iná farba, keď tak čierna, antracitová alebo červená. Low cost je zastúpený čímkoľvek z umelých materiálov, ale ani tu neabsentuje dizajn. Zákazníci sú už rozhľadení a súčasnou dostupnosťou trendových lamino materiálov sa dá dosiahnúť aj v tomto segmente trhu pekný efekt.   
 
ŽIADANÉ TYPY KUCHYNSKÝCH LINIEK 
 
Vždy je to o priestore, v ktorom bude kuchyňa osadená. Ak máte dosť miesta a prostriedkov, realizujú sa veľkorysé kuchyne, takmer vždy s ostrovom, ktorý priestor vhodne vyplní a je často aj dominantou samotnej kuchyne. Pred pár rokmi sa na našom trhu konečne objavili praktické digestory odvádzajúce výpary z varenia do spodnej časti kuchynských skriniek. Je to veľmi praktická vec a najmä si pri varení neporaníte hlavu o zbytočný módny doplnok. Žiadaný je v kuchyniach využiteľný úložný priestor, najmä zásuvkové systémy v spodných partiách kuchyne, čo umožňuje kvalitné kovanie, ale aj jeho odborná aplikácia. Horné skrinky sú žiadané zväčša s výklopným kovaním. Zásteny medzi spodnými a vrchnými skrinkami sa vypĺňajú rôzne. Najpraktickejší je umelý kameň, ktorý zabezpečí súlad s pracovnou doskou. Jeho homogénne vlastnosti podmienené kvalitným opracovaním poskytnú komfort najmä na spojoch ako sú kúty a hrany. Zásteny sa používajú aj sklenené, či už farebné sklo lacobel alebo grafosklo – to už dnes nepozná hranice fantázie. Praktičnosť na prepojení u tohto druhu zásten s pracovnou doskou je ale na druhom mieste. V bohémskom, respektíve luxusnom či umeleckom štýle sa dá využiť aj umelecké sklo. V lacnejších verziách sa používa zástena z hpl dosky v rovnakom odtieni pracovnej dosky. 

    "Na zreteli treba mať ale aj užitočnosť, teda účelnosť, praktičnosť a údržbu celej kuchyne. Pokiaľ sa v kuchyni varí aspoň 2-3 krát do týždňa, netreba váhať nad investíciou najmä kvalitných kovaní a pracovnej dosky."

PRACOVNÉ DOSKY
 
Prírodný a umelý kameň sú najžiadanejšie, spomenutý umelý kameň je veľmi praktický, treba si ale nechať poradiť skúsenými odborníkmi, aký druh umelého kameňa vybrať, najlepšie s vysokým obsahom prírodnej zložky, vtedy si umelý kameň zachováva farebnú stálosť. Jeho výhodou je aj regenerácia pracovnej plochy, za nevysoký poplatok sa dá umelý kameň po rokoch prebrúsiť, čím získa celkom nový vzhľad. Postformingové dosky (hpl dosky) sú tiež vhodným materiálom.
 
JEDÁLEŇ
 
Táto miestnosť či vyčlenená časť pre stolovanie by mala obsahovať pekný a praktický stôl, vhodne doplnený stoličkami. Firma Createc ponúka výnimočnú možnosť zladenia niekoľkých typov jedálenských stolov vyrobených na mieru a v akejkoľvek drevine. Aj so stoličkami, vyrobenými v tej istej drevine, respektíve farebnom odtieni. Stolička GENTA je okrem príjemného dizajnu riešená aj s dôrazom na ergonómiu. Každý, kto si do nej sadne, ocení príjemný pocit sedenia a nemusí po čase strávenom na tejto stoličke hľadať rôzne iné polohy. Dizajnová komoda s využitím úložných priestorov – doslova na mieru podľa jedálenského servisu investora, nesmie v slušnej jedálni chýbať. Komody sú historicky poňaté ako pýcha jedální, svedčia o tom rôzne zachované dobové kúsky nábytkov.
 
AUTOR: BK
FOTO: ARCHIV REDAKCIE, CREATEC