https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KUCHYŇA DETERMINOVANÁ ZMYSELNOU JEDÁLŇOU

14.1.2019 │ Moderná kuchyňa bola povýšená na miesto, kde sú prvotriedne technológie v dokonalej symbióze s nadčasovým dizajnom. Obrovská flexibilita, výnimočné funkcie a sofistikované riešenia ukryté pod rafinovaným vzhľadom charakterizujú aktuálne trendy pri zariaďovaní kuchyne. Tie sú vyjadrením individuality, sebarealizácie a tendencie hrať sa s otvoreným priestorom, v ktorom sa prelínajú jednotlivé funkčné zóny. Pozornosť smeruje práve na túto pomyselnú hranicu medzi kuchyňou a obývačkou - jedáleň, ktorá rozširuje možnosti a nároky na celkové zariadenie kuchyne. Spolu s dizajnérkou Kateřinou Krukovskij sme pre vás vybrali kreatívne tipy a riešenia do vašej kuchyne inšpirované prvotriednymi domácimi produktmi.     

„V súčasnej dobe sa vývoj kuchýň riadi predovšetkým požiadavkami zákazníkov na praktickosť, funkčnosť a intuitívnosť. S tým súvisí tiež dizajn. Obľúbené sú kuchyne v minimalistickom štýle zameriavajúce sa na detaily pri prevedení.”

Celkovú architektúru kuchynského priestoru v súčasnosti podmieňuje drevo vo svojej prirodzenej kráse, ktoré spolu s nevtieravými líniami bielych lakovaných povrchov tvorí vyváženú dizajnovú základňu modernej kuchyne. Strohá racionalita a škandinávska striedmosť v dokonalom splynutí s prírodou vnáša do kuchyne vďaka hravosti dekorov dreva priateľskú atmosféru, ktorú ešte umocňujú nenápadne sa vkrádajúce pestrofarebné doplnky. Kľúčom k štýlovej kuchyni je preto subtílna zmes textúr, povrchových úprav a retro kúskov s moderným charakterom.

 

Hravé materiálové kombinácie

Moderná kuchyňa je otvorená ľubovoľným kombináciám rôznych materiálov s prírodnými povrchmi, medzi ktorými sa veľkej obľube teší dubová dyha, pretože je ľahko zladiteľná s laminátovou či masívnou podlahou a tiež so zvyškom interiéru. Výsledkom harmonického súladu je kuchyňa spĺňajúca najvyššie štandardy aktuálneho trendu, ktorý pri práci vníma aj Kateřina Krukovskij: „Tento trend prehlbuje najpredávanejšie materiály a štruktúry, ktoré kuchynské dvierka môžu mať. Ide najmä o lakované povrchy v lesklom a matnom prevedení. Medzi úplnú novinku patrí povrch evermatte. Vďaka nemu dotyk na dvierkach nezanechá odtlačky prstov. Celkovo sa dá považovať za skupinu veľmi odolných a dlhotrvajúcich materiálov. Tieto žiadané vlastnosti majú tiež akryláty. Tie navyše možno ľahko ohýbať a vytvoriť tak hranu bez spoja. Ďalšie možnosti sa zákazníkovi ponúkajú v eco laminátoch, unifarbách alebo dekore dreva. I tieto povrchy vďaka moderným technológiám pôsobia veľmi realisticky." Príjemnú materiálovú dvojicu drevo tvorí tiež spolu s pohľadovým betónom či umelým kameňom na pracovnej doske. Tú materiálovo zastupujú nielen drevotrieskové lamináty, ale aj keramické variácie, pravá žula alebo mramor.

„Nielen hladké povrchy a bezúchytkové prevedenia dvierok oslovujú zákazníkov. Svoju cestu si razí i tzv. country štýl, kde už pribúda viac tvarovaných plôch a otvorených priestorov. Objavujú sa police pre výstavný riad a kuchynské veci. Hľadá sa cesta nadčasového vzhľadu, ktorý kombinuje kúsok tradičného s industriálnymi prvkami v podobe osvetlenia a nábytku. Ich hrubý a strohý charakter sa mieša s pestrými dekoráciami, výsledkom čoho je šokujúci kontrast.“

Srdce kuchyne

Už odjakživa bola jedáleň centrom domova, kde sa schádzala celá rodina, spoločne stolovala a vykonávala domáce aktivity. Kuchyniam preto v súčasnosti opäť kraľujú originálne jedálenské stoly, ktoré sú nielen deliacim a praktickým prvkom miestnosti, ale tiež určujúcim doplnkom celej kuchyne. Ponechávajú si tradičné tvary, čisté línie, no pozornosť pútajú najmä dômyselné detaily v podobe elegantne opracovaných hrán stolovej dosky, masívnych nôh či ich vzájomných spojov, v ktorých sa ukrýva hravosť a kreativita dizajnérov. Naturálne línie kuchyne tvorivo oživujú kónické a štvorcové tvary nôh, ich šikmé osadenie v stole či spojenie v oblasti podlahy. V mnohých variáciách sa v kuchyni objavuje aj sklo, a to tiež v úlohe stolových nôh. V podobe tabúľ z kaleného skla sú zaujímavým spôsobom spojené so stolom. Keďže materiálovým základom moderných jedálenských stolov je masív, vytvárajú dokonalú súhru s osobitou kresbou drevených doplnkov v kuchyni, čím vzniká jedinečné optické splynutie celého priestoru. Efektívnou alternatívou jedálenského stola sú varné ostrovčeky, ktoré spestria vašu kuchyňu a zároveň budú funkčnou súčasťou domova. Celkové riešenie kuchyne ešte pozdvihnete, ak stolovú dosku umiestnite medzi ostrov a kuchynskú linku alebo kolmo na ňu vysuniete pracovnú dosku a podopriete ju nohou v rovnakom dizajne, ako má samostatne stojací jedálenský stôl. Bude tak spoločným detailom, ktorý šikovne prepojí kuchyňu s jedálňou.

Dizajnové sedenie

Univerzálnosť minimalistického vzhľadu jedálenského stola vám dovoľuje vybaviť kuchyňu rôznymi variantmi sedenia od retro až po futuristické modely. Takéto stoličky samy o sebe pôsobia ako dizajnový artefakt a estetický doplnok domácnosti, ktorý zároveň poskytuje plne komfortné využitie a praktickú manipuláciu. Súčasné modely sú tvarovo jednoduché a najmä funkčné. Spodná konštrukcia z masívneho dreva je prepojená s harmonickými tvarmi ohýbanej preglejky v sedacej a opieracej časti. Tá určuje celkový charakter modernej stoličky vďaka ergonomickému dizajnu, ktorý poskytuje jej užívateľom maximálne pohodlné sedenie.

Kreslá už aj v kuchyni

Tým, že kuchyňa nie je už len miestom na prípravu jedál a stala sa spoločenským priestorom na stretnutie s priateľmi a rodinou, prispôsobil sa tomu aj dizajn nábytku a doplnkov. Kreslá s podrúčkami už nepatria len do obývačky, ale čoraz častejšie sa vyskytujú za jedálenským stolom, ktorého konštrukčné riešenie dovoľuje využívať takýto typ sedenia aj v jedálni.  Vďaka minimalistickému vzhľadu, vyvýšeným nožičkám, odkrytému detailu dreva a jemnému čalúneniu vám takéto kreslá zabezpečia dokonalý komfort pri stolovaní. Navyše budú originálnym solitérom, ktorý kuchyni dodá nezvyčajný ráz a celkovo umocní minimalizmus v priestore.  

„Žiadny dizajnér nemôže pracovať iba na základe poučiek, pravidiel a bez akejkoľvek empatie. Len vďaka nej dokáže vytvoriť jedinečnú kuchyňu s ohľadom na zákazníka. Ten musí byť vždy na prvom mieste, pretože hlavným cieľom je uspokojiť všetky jeho potreby a priania."

AUTOR: PG
FOTO: SYKORA, TOM, DIMEX, DOIMOS