https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

IZBA PRE TEENAGERA JE O KOMPROMISOCH

27.08.2018 │ Každé dieťa raz dospeje do štádia, kedy mu detská izba prestane stačiť. V tomto období by sme mali brať ohľad na novovznikajúce potreby teenagera a prispôsobiť jeho životný priestor nie len povinnostiam, ale aj novým nárokom.

Teenagerská izba by v sebe mala kombinovať praktický priestor na štúdium a spánok a zároveň miesto na sebarealizáciu, podporu koníčkov či kreativity. Teenagerská izba by nemala byť prostredím, ktoré na dieťa vplýva negatívne alebo ho rozptyľuje. Naopak, správnym rozmiestnením, kombináciou prvkov a výberom dizajnu je možné spraviť z izby pre teenagera jeho malý raj na zemi.

PRIESTOR NA ODDYCH, ŠTÚDIUM I ZÁBAVU

Teenagerská izba by mala byť rozdelená do dvoch hlavných zón - oddychovej a študentskej. Primárnym prvkom oddychovej zóny je nepochybne posteľ. Ak to priestor umožňuje, pre teenagera vyberajte dvoj lôžko, prípadne posteľ so širším rozmerom, pričom ju nemusíte umiestniť k stene, ale smerom do priestoru tak, aby dominovala celej izbe. Kvalitný rošt a matrac sú v tomto prípade samozrejmosťou. Stôl v študentskej zóne by mal mať dostatočnú pracovnú plochu. 

Počítač je v dnešnej dobe nevyhnutnou študijnou pomôckou a stôl v izbe sa poväčšine prispôsobuje tomuto trendu. Nemali by sme však zabudnúť aj na plochu na písanie, pričom najvhodnejšie umiestnenie pracovnej zóny je blízko okna, čiže pri zdroji prirodzeného svetla. Pozornosť by sme mali venovať aj zdravému sedeniu a výberu kvalitnej stoličky. Dôležitým prvkom teenagerskej izby je rovnako dostatok úložného priestoru. Sektorový nábytok je v tomto smere nepochybne praktický predovšetkým z dôvodu ľubovoľného rozmiestnenia. Účelovo a esteticky však určite poslúžia aj vstavané skrine, knižnice či netradične umiestnené police rozmanitých tvarov. Ak vám to priestor dovoľuje, vaše dieťa rozhodne ocení taktiež kútik s pohovkou, sedacími vakmi či stolíkom, kde by si mohlo vodiť kamarátov. 

FARBY, TVARY, VZORY

Pri zariaďovaní teenagerskej izby, samozrejme, berte do úvahy aj želania teenagera. Nebojte sa navrhovaných kontrastných farieb, tvarov či vzorov. Na druhej strane dieťa usmernite, aby celkový dizajn neprekročil hranice vkusu. Teenageri milujú farby, neváhajte teda použiť farebné tapety. Pre dievčenské izby sú tiež vhodné svieže a sýte odtiene oranžovej, žltej a ružovej. Ak dieťa inklinuje k tmavším farbám, ani v tomto prípade sa nebojte experimentovať. Sivá, čokoládová či dokonca čierna v kontraste s červeným alebo žltým farebným akcentom môže pôsobiť moderne a vkusne. Dôležité je vždy nájsť vhodný kompromis.

DOPLNKY

Výber doplnkov by sa mal tiež podriaďovať vkusu teenagera. Ak nechcete, aby mal steny ledabolo polepené plagátmi investujte do zarámovaných obrazov, ktoré môžu odrážať záľuby vášho dospievajúceho dieťaťa a zároveň ladiť s celkovým dizajnom izby. Rovnako rôzne sochy, hodiny, koberce či posteľné obliečky nemusia byť iba praktickým prvkom, ale dokážu dotvoriť celkovú atmosféru miestnosti tak, aby sa v nej teenager skutočne cítil ako doma.

KOMPROMIS? TEEN IZBA V ŠTÝLE GLAMOUR

Predovšetkým pre nežnejšie pohlavie môže byť izba v štýle glamour, ktorý v sebe kombinuje čistý štýl s extravaganciou a nápaditosťou to pravé. Výrazný krištáľový luster, jasné farby, kovový lesk a nádych Hollywoodu uchváti väčšinu dievčenských duší a istotne aj tie chlapčenské. Teenageri si často potrpia na značkové či luxusné veci a práve glamour evokuje bohatstvo, štýl a sebavedomie, pričom nezáleží na cene jednotlivých interiérových kúskov, ale na ich kreatívnom naaranžovaní. V glamour teenagerskej izbe by nemalo chýbať zrkadlo s honosným rámom, rôzne detaily ako lampy, sochy, koberec či stolíky. Sektorový nábytok spomínaný vyššie však prípade nie je tou správnou voľbou. Glamour je totiž o kombinovaní na prvý pohľad neskombinovateľného, pokojne aj dvoch protichodných štýlov, napríklad toho rodičovského a teenagerského. Všetko však treba robiť s citom a aj tu platí, že menej je mnohokrát viac.

TIP ODBORNÍKA
Dizajnér Michal Staško
Dizajnér Michal Staško radí oživiť teenagersku izbu rôznymi netradičnými prvkami. Čierna tabuľa na písanie kriedou poslúži nielen ako praktický pomocník, ale vyplní aj prázdny priestor na stene rovnako ako policový systém so zaujímavým dizajnom. Originálnym kúskom je takisto aj zrkadlová show či kryštálový luster v tvare lebky. Do izby môžete umiestniť pavúčiu hojdaciu sieť alebo sedacie vaky s komixovou potlačou, pričom sa netreba báť výrazných farieb a kontrastov - čiernej, bielej i extrémnej refl exnej ružovej. Jasné neónové odtiene, čierne steny, biela podlaha, farebný strop, geometrické tvary a štruktúry - to všetko je v rámci dizajnu izby pre teenagera povolené. Výrazné farby je však vhodné doplniť jednoduchou expozíciou vecí a doplnkov.

 

AUTOR: EV
FOTO: Archív redakcie