https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

INŠPIROVANÉ TRADÍCIOU, NAVRHNUTÉ REMESLOM

12.11.2018 │ Nový smer do bytového interiéru prináša už niekoľko rokov ručná výroba. Ľudovo-remeselná tvorivosť má na Slovensku a v Čechách bohaté zastúpenie a dodnes je prameňom a inšpiráciou rôznych techník či nápadov, ktoré predurčili súčasným dekoratívnym a úžitkovým predmetom nezameniteľný vzhľad a charakter. Interiér inšpirovaný remeslom prináša domovu nenahraditeľnú hodnotu a zmyselnú individualitu dýchajúcu umením. Nechajte sa unášať príbehom obsiahnutom v každom  jednom predmete podpísanom remeslom a tradíciou. Vďaka vytrvalým tvorcom jej podoba pod ich rukami ožíva a prekvitá.

Overená krása

Značnú mieru produkcie ručnej tvorby na Slovensku tvorí hrnčiarstvo, ktorému v kultúrno-historickom kontexte našej krajiny patrí špecifické miesto. Obzvlášť významná je pestrosť výtvarného prejavu jednotlivých produktov a teda maľovaná glazúra nazývaná aj majolika. Súčasné hrnčiarske produkty zastupuje preto naozaj široká škála predmetov od tanierov, šálok, váz až po obklady a rôzne keramické solitéry. Aj keď sa môže zdať, že ich farebnosť a nadmerné zdobenie typické pre majoliku sa nehodí do moderného interiéru, vďaka súčasným motívom a technikám dokonale drží krok s aktuálnymi trendmi. Keramické doplnky sa tak hodia do akéhokoľvek priestoru, či už disponujete prísnym minimalistickým zariadením alebo obľubujete rustikálnu romantiku.

 

S rukopisom dreva

Za jedno z najhodnotnejších remesiel možno považovať rezbárstvo a stolársku výrobu. Drevo ako najdostupnejší prírodný materiál sprevádzal človeka celým životom, vďaka čomu dokonale spoznal jeho vlastnosti, a tým mohol neustále zdokonaľovať techniky jeho spracovania. Rôznorodosť jeho opracovávania tak umožnila z dreva vyrábať jedinečné kúsky, ktoré postupne naberali nielen úžitkový, ale predovšetkým reprezentačný charakter. Nielen nábytok, ale najmä dekoračné produkty a funkčné doplnky, ktorým podobu určilo drevo sú žiadaným kúskom každého interiéru bažiacom po originalite a luxuse.

Pod diktátom skla

Osobité miesto na našom území a najmä v Českej republike zohrávalo sklárske umenie ako významný a ušľachtilý odbor. Tradičná sklárska technológia dodnes v mnohých dielňach zhmotňuje pozoruhodnú kvalitu a umeleckú hodnotu, ktorá sa prejavuje na bohatom zastúpení rôznorodých výrobkov zohrávajúcich v modernom dizajne významnú úlohu. Obzvlášť výnimočná je výroba fúkaného skla, kedy sa hmota v peci nažeraví na 1150 °C a naberie na sklársku píšťalu, fúkaním do ktorej sa potom určí podoba budúceho výrobku. Na jej tvarovanie sa ešte používajú rôzne pomôcky, ktorými možno horúce sklo naťahovať, stláčať, strihať a zdobiť. Výsledkom sú pôsobivé úžitkové predmety ako aj funkčné doplnky, ktoré sa snúbia s každým zariadením interiéru.

Vyšité tradíciou

Dotyk s remeslom do domácnosti prináša aj textilný materiál, ktorý svojím spracovaním, farebnosťou a vzorom výrazne charakterizoval jednotlivé regióny Slovenska a Česka.  Osobitnou kapitolou bolo samotné zhotovovanie tkanín, na výrobu ktorých sa používal prevažne ľan, konope a bavlna. Tieto prírodné textílie dokonale zodpovedajú súčasným požiadavkám moderného dizajnu, preto sú neodmysliteľnou súčasťou ako odevného tak aj bytového textilu, ktorý tak definuje nadčasovosť, štýl a nekonečná variabilnosť. Tú však kobercom, prikrývkam, prestieraniam, obrusom  či vankúšom priznávajú až techniky zdobenia a dekorovania. Od jednoduchých pásikavých kombinácií cez preberané vzory s rastlinnými a geometrickými motívmi až po zložité ornamenty. Majstrom v tomto smere je čipkárstvo a výšivkárstvo, ktoré predstavuje nekonečnú studnicu inšpirácie pre súčasných tvorcov. Pretvárajú ich, dopĺňajú a farebne vylepšujú, čím nekonečne rozširujú beztak bohatú ponuku textilných výrobkov.

AUTOR: PG
FOTO: BOMMA, DONATE, SASHE.SK