https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

HI-TECH KÚPEĽŇA S NÁDYCHOM RETRO DIZAJNU

Všeobecne populárny a v súčasnosti rozšírený retro design sa z bežných miestností rozšíril aj do menej tradičných priestorov, akými sú napríklad aj kúpeľne. Na prvý pohľad možno nepredstaviteľná kombinácia, opak je však pravdou – retro kúpelňa vás ráno nabije tou správnou energiou pred náročným dňom a večer sa o vaše unavené telo dokonale postará. Minimálne atmosférou.

Vsaďte na farebný obklad

Základom retro kúpelne sú príjemné farebné odtiene priestoru – či už ide o klasické omietkové steny alebo o obklad či dlažbu. Pri výbere obkladovej keramiky vsaďte na menšie rozmery. Ich farba by nemala veľmi kričať, skôr sa inšpirujte zemitejšími tónmi. Ak nechcete ísť do experimentu, bielou nič nepokazíte. Tí odvážnejší, ktorým v žilách koluje horúca popartová krv, určite ocenia výraznejšiu farebnosť kúpeľňových priestorov. Vtedy je v hre aj červená, žltá či oranžová. Ten pravý retro look však obkladom dodáva až ich tvar – zabudnite na klasické štvorcové či obdĺžnikové obkladačky, vyrazte sebe i svojim známym dych netradičnými futuristickými tvarmi elíps či mnohouholníkov. Na prvý pohľad asymetria – na pohľad druhý symbióza, krása a zvláštny náboj originality. Ľahké obdĺžniky, hra s tvarmi, mäkké línie a tenké hrany tvoria štýlové a praktické prvky kúpeľňového vybavenia. Nezabudnite na to, že ten správny priestorový efekt v štýle retro dosiahnete až postupnou premyslenou kombináciou základných zložiek (obklad, dlažba, farba) a jednotlivých doplnkov – od sanity, cez nábytok až po doplnky a drobné detaily.

 

Moderný trend - dvojumývadlo

Poznáte to dôverne isto aj vy – ranný zhon vo vašom byte znamená často aj „ostrý“ boj o miesto v kúpeľni. Pri projektovaní kúpeľne a samotnom výbere sanity preto v prvom rade myslite na tento fakt. Pomôcť vám môže koncept dvojitého umývadla, a to nielen pri rannej hygiene. Až keď sa v pokoji a bez zhonu ráno postaráte o seba aj o svoje deti (všetci v jednej kúpeľni, spolu a naraz), oceníte dve samostatné batérie, rozšírené odkladacie plochy na hygienické prostriedky a aj absolútny komfort pre dvoch pri zachovaní kompaktného a harmonického vzhľadu. Keď sa už rozhodnete pre krásne a dizajnové dvojumývadlo, nezabudnite k nemu štýlovo dokombinovať aj nábytok. Skrinku pod umývadlo zvoľte premyslene a v atraktívnych farbách. Najkrajšie bude ladiť s lesklou bielou, platinovo šedou, so šedým dubom, bieleným jaseňom či antracitovou matnou čiernou.

Revolučná toaleta

Jednoduchosť, diskrétnosť, praktickosť a svieži pocit čistoty – to sú základné atribúty, ktoré vyžadujeme od toalety. Pridanou hodnotou pre každého náročnejšieho človeka je však dizajn, ktorý vnáša nadčasovú eleganciu do každej kúpeľne. O to viac je zaujímavá ponuka toaliet, ktoré v sebe spájajú dve integrálne súčasti hygieny – klasickú toaletu a bidet. Práve ony majú v sebe zabudovanú nenápadnú sprchovaciu trysku a spájajú tak v sebe pohodlie klasickej toaletnej misy a vysoké hygienické štandardy bidetu. Dá sa pri nich nastaviť prakticky čokoľvek – intenzita prúdu, dĺžka vysunutia sprchy. Pre dokonalý pocit čistoty sa sprchovacie rameno môže pohybovať dopredu a dozadu. Samozrejmosťou je fakt, že pred a po použití toalety sa sprchovacie rameno dokáže samé  automaticky opláchnuť čistou vodou. Zostáva tak stále hygienicky čisté a je vždy pripravené na použitie.

 

Hi-tech v kúpeľni

Moderné technológie prenikajú naozaj do každého aspektu nášho života a výnimkou nie je ani každodenná hygiena a kúpeľňe. Pohodlné sedenie na toaletách napríklad dokážu zabezpečiť samovyhrievacie anatomicky tvarované sedadlá, ktoré disponujú aj funkciami pomalého sklápania. Toalety navyše disponujú jednoduchým intuitívnym ovládacím panelom, dokonca ich môžete ovládať diaľkovým ovládaním. Nové moderné toalety zodpovedajú najprísnejším súčasným požiadavkám na hygienu a dizajn, zároveň sú však mimoriadne šetrné k životnému prostrediu. Vďaka zmiešavaniu vody a vzduchu v integrovanej sprche šetria vodu. Okrem toho pomocou rozpoznania používateľa dokážu šetriť aj elektrickú energiu – vodu v sprche totiž začnú pomaly zohrievať už v momente, keď sa človek priblíži k mise.Tak ako v prípade umývadiel, tak aj keramické misy už v súčasnosti majú na povrchu špeciálnu vrstvu, ktorá zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa a nečistôt. To je dôvod, prečo sa ľahko udržiava a zostáva čistá a voňavá.

Nezabudnite na dekorácie

Kúpeľňu v retro dizajne nezabudnite vyšperkovať a umocniť vhodnými detailmi a výraznými prvkami, ktoré majú zároveň praktickú funkciu. Batérie k umývadlám či do sprchy zvoľte podľa toho, či disponujú funkciou termostatu – tá je v súčasnosti už viacmenej nutnosťou a štandardom. Skvelým prvkom, ktorý ozvláštni priestor kúpeľne je, samozrejme, aj zrkadlo – pri jeho výbere popusťte uzdu fantázii a zvoľte tvarovo či farebne zaujímavý kúsok. Správnou veľkosťou a umiestnením tiež dokážete opticky zväčšiť aj priestorovo úspornejšie kúpeľne. 
 

Autor: MR
Foto: JIKA, SIKO, Archív redakcie