https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DOMÁCA PRACOVŇA: Z PRÁCE NA SKOK DOMOV (2. ČASŤ)

25.11.2018 │ Filozofia nadnárodných korporácií, ktorá dbá na splnenie úlohy v stanovený čas, pričom ju nezaujíma, ako sa zamestnanec k výsledku dostal, priniesla do kancelárskej kultúry možnosť práce z domu. Trend tzv. home office sa stal aj na Slovensku skvelým doplnkom k práci v kancelárii a niektorí zamestnávatelia ho dokonca ponúkajú ako sociálny benefit. Domáce prostredie je však rovnako ideálnym sídlom spoločnosti začínajúcich podnikateľov či tvorivým hniezdom vášnivých „startupistov“. Ak patríte k ľuďom, ktorí takúto príležitosť využívajú či už čiastočne, alebo na plný úväzok, zabezpečte si doma ideálne podmienky, ktoré vám pomôžu zefektívniť výsledky vašej práce. Poradíme vám, ako si v rozmedzí vášho domova vytvoriť ideálne miesto na prácu, a to aj vtedy, keď len preferujete večerné dokončenie dôležitého projektu v prostredí vášho domova.

Radí dizajnérka JASNA OPAVSKÁ

ZAMERANÉ NA STÔL

Kľúčový prvok každej pracovne predstavuje stôl, jeho rozhodujúcim kritériom však ostáva tvar a veľkosť. Podoba stola preto vychádza z predpokladanej aktivity, ktorú za ním budete vykonávať, no tiež od priestorových možností miestnosti. Ak gro vašej činnosti tvorí práca za počítačom, vychádzajte zo štandardnej hĺbky a šírky 60x80 cm. Dostatočný komfort vám však nezabezpečí, ak ste dizajnér, architekt či návrhár. Tieto povolania majú na prácu za stolom zvýšené požiadavky, preto individualizujte parametre každého zariadenia pracovne a nedovoľte ničomu, aby vás zbytočne vytŕhalo z koncentrácie. 

"V prípade, že k práci potrebujete počítač, váš stôl umiestnite tak, aby naň zozadu nedopadalo svetlo z okna. Pri ručných prácach, ako je remeslo krajčírky, šperkárky, maliarky je zasa výhodou, keď na pracovnú plochu priamo svieti denné svetlo. Nezabudnite si tiež zaobstarať kvalitnú stoličku. Je to položka, na ktorej sa určite neodporúča šetriť. Táto investícia sa vám vráti v podobe zdravej chrbtice."

Na konečnom prevedení stola sa odrazí tiež stolička či kreslo, na ktorom budete za ním sedieť a vykonávať celodennú prácu. Vzhľadom na čo najvyšší komfort pri práci vyberajte tieto dva kúsky spoločne alebo aspoň z rovnakej kolekcie. Vyhnete sa bolesti chrbta, nedostatočnému priestoru na nohy a tiež situácii, keď nebudete môcť stoličku dostatočne zasunúť pod stôl pre vytŕčajúce podrúčky. Medzi základné požiadavky na vzhľad novej stoličky preto zaraďte ergonómiu a možnosť nastavenia výšky sedenia, opierky a ostatných komponentov.

"Premyslite si dopredu, koľko a akého úložného priestoru budete potrebovať. Ak vyrábate plátenné bábiky, k práci budete potrebovať iné pomôcky ako účtovníčka alebo masérka. Svojím potrebám preto prispôsobte nielen pracovnú plochu, ale aj úložný priestor. Dbajte však na jeho logické usporiadanie, prehľadnosť a jeho dostupnosť, kedykoľvek budete potrebovať nejaký dokument, materiál alebo nástroj."

ÚLOŽNÝ PRIESTOR – ZÁKLAD PRACOVNE

Administratívna, ale aj akákoľvek iná práca si vyžaduje dôkladnú organizáciu a zatriedenie dokumentov, kedy sa ako praktický pomocník javí dômyselný úložný priestor. Riešením však nemusí výhradne byť nevkusný sekretár s množstvom zakladačov a škatúľ. Aby vás práca doslova nezavalila a potrebné veci sa nesublimovali v obrovských kopách na stole, do tvorby úložného priestoru zapojte dizajnovú, tvarovú a farebnú pestrosť. Triedenie, odkladanie a archivovanie dokumentov bude odteraz zábava a do pracovne vnesie hravosť a dynamiku. Na dosiahnutie tohto dojmu, úložný systém realizujte pomocou zaujímavých kontajnerov či elegantných škatúľ, ktoré umiestnite na otvorené police. Kombinujte rôzne tvary a materiály. Ak skôr preferujete subtílnejšie a menej nápadné riešenie, ktoré neoberá zbytočne vašu kanceláriu o pracovnú plochu, voľte modely zapustené do steny alebo presklené vitríny, ktoré sa stanú reprezentatívnym kúskom vašej pracovne.

BEZHRANIČNÁ FAREBNOSŤ

Podobne ako sa nekladú medze štýlu zariadenia vašej pracovne, limity nepozná ani jej farebnosť. Jednotlivé farby však bezprostredne ovplyvňujú našu náladu a pocity, preto v rámci čo najefektívnejšieho vybavenia vašej pracovne dbajte aj na dôkladný výber farieb. V prospech svojej sebarealizácie a čo najvyššej produktivity otestujte na sebe vnímanie jednotlivých odtieňov. Ak ste zástancom odvážnych riešení, vsaďte na červeno purpurovú a nasýťte miestnosť odleskom pivónií. V kombinácii so sladkým čokoládovým odtieňom dosiahnete moment elegancie a prekvapenia. Tropická modrá zas v miestnosti zabezpečí glamour efekt, no zároveň adekvátne podmienky pre pokoj mysle. Ak túžite, aby vás ráno privítala pracovňa jemnosťou, vsaďte na odtiene šedej. Podkladom príjemného pracovného kúta však bude tiež hráškovo zelená.

"Pri zariaďovaní pracovne sa nechajte viesť svojou intuíciou a farebné spektrum si zvoľte na základe vášho všeobecného cítenia a biorytmu. Nie je možné deinovať ideálnu farbu, pretože ide o skutočne osobnú záležitosť. Pre niekoho môže byť červená farba maximálne stimulujúca, pretože dodáva energiu a povzbudzuje k aktivite. Na niekoho má zas opačný efekt a pôsobí vyčerpávajúco až agresívne. Jej jemnejšiu verziu zosobňuje oranžová, ktorá je rovnako zdrojom energie a dodáva priestoru vitalitu. Mnohí však odmietajú v miestnosti energickú farebnosť a vyhovuje im skôr chladná biela, ktorá neunaví a rozjasní priestor. Iní zas preferujú eleganciu a luxus, a preto volia čiernu alebo sivú. Pocit pokoja a uvoľnenosti docielite pomocou modrej a zelená zas vo vás stimuluje intelekt."

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE