https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

DOMÁCA PRACOVŇA: Z PRÁCE NA SKOK DOMOV (1. časť)

23.11.2018 │ Filozofia nadnárodných korporácií, ktorá dbá na splnenie úlohy v stanovený čas, pričom ju nezaujíma, ako sa zamestnanec k výsledku dostal, priniesla do kancelárskej kultúry možnosť práce z domu. Trend tzv. home oice sa stal aj na Slovensku skvelým doplnkom k práci v kancelárii a niektorí zamestnávatelia ho dokonca ponúkajú ako sociálny beneit. Domáce prostredie je však rovnako ideálnym sídlom spoločnosti začínajúcich podnikateľov či tvorivým hniezdom vášnivých „startupistov“. Ak patríte k ľuďom, ktorí takúto príležitosť využívajú či už čiastočne, alebo na plný úväzok, zabezpečte si doma ideálne podmienky, ktoré vám pomôžu zefektívniť výsledky vašej práce. Poradíme vám, ako si v rozmedzí vášho domova vytvoriť ideálne miesto na prácu, a to aj vtedy, keď len preferujete večerné dokončenie dôležitého projektu v prostredí vášho domova.

Radí dizajnérka JASNA OPAVSKÁ
"Prostredie, v ktorom tvoríte je jedným z hlavných stimulujúcich prostriedkov celkovej produktivity vašej práce, preto je obzvlášť dôležité dbať na zariadenie a usporiadanie vašej kancelárie. Ak ide o sporadickú prácu z domu, vystačíte si s pokojným miestom v kresle vašej obývačky, spálne či jedálne. V prípade, že vaša pracovná aktivita doma presiahne 4 hodiny denne, je čas uvažovať nad zriadením domácej pracovne."

VYČLEŇTE JEJ MIESTO

Svojej novej pracovni nájdite ideálne miesto. Ak váš domov nedisponuje miestnosťou navyše, vaša pracovňa môže byť súčasťou inej izby, dostatočne však mimo dosahu hlavnej prevádzkovej špičky vašej domácnosti. Pracovný kút preto umiestnite v odľahlom kúte obývačky, v spálni alebo hale s dôrazom na čo najnižšiu frekvenciu rôznych rušivých elementov. Vyvarujte sa jej situovaniu v blízkosti televízora, detskej izby či vchodových dverí. Dostatočné súkromie vám poskytne aj otvorená dispozícia domu, stačí nájsť len správne zátišie, napríklad v priestore pod vysunutým schodiskom, v jedálni či v rohu chodby v blízkosti nejakého stavebného detailu alebo nosného piliera, ktorý zabezpečí pracovni adekvátne podmienky, najmä z hľadiska primeraného súkromia a polohy.

„Alternatívnu pracovňu vytvoríte kdekoľvek v rámci základných miestností vašej domácnosti. Všetko závisí od rozsahu vašej pracovnej činnosti a intenzity potreby súkromnej kancelárie, ideálnou situáciou však vždy je, ak jej návrh môžete uskutočniť v rámci samostatnej izby. Nemusí ísť nutne o veľkorysý priestor. Kanceláriu so všetkými kvalitami zrealizujete aj na ploche 10 m2 . Vtedy oceníte služby remeselníkov a stolárov, ktorí vám pomôžu naplniť plán o originálnej funkčnej pracovni zostavením nábytku na mieru."

ŠTÝLU SA MEDZE NEKLADÚ

Stiesnené podmienky, nepohodlná stolička či nízky stôl. Kancelársky stres spôsobený nekvalitným zariadením môžete ľahko eliminovať a do domáceho pracovného kúta pretaviť všetky vaše predstavy. Ak k práci potrebujete úhľadný poriadok alebo jemný chaos, odviažte sa a urobte pre svoju sebarealizáciu maximum! Váš šéf predsa nestojí za vaším chrbtom. Pracovňa vás má dokonale vystihovať, byť vašou malou súkromnou obývačkou, preto pri jej formovaní dbajte nielen na praktickú, ale aj estetickú stránku. Romantická tapeta, pásikavé kreslo, nábytok v industriálnom štýle či vintage moderne. Dovoľte vašej pracovni vás ráno štýlovo privítať a zapáliť pre pracovnú činnosť. Máte pod palcom organizáciu nielen vašej práce, ale aj priestoru, preto ho usporiadajte tak, aby bol v každom smere pre vás inšpirujúci, stimulujúci a necítili ste sa v ňom ako v práci. Pokiaľ vám priestorové možnosti nedovolili zriadiť kanceláriu za dverami samostatnej izby, pravdepodobne bude vybavenie vašej pracovne súčasťou jednej z miestnosti domácnosti. Vtedy sú dizajnové kreácie limitované okolitým zariadením a pre zachovanie vizuálnej kontinuity je potrebné dodržať farebnú i materiálovú nadväznosť aj v prípade pracovného kúta. Ak vás oslovila tematika tohto čísla a dizajn bývania determinovaný horským štýlom, siahnite po pracovnom stole z masívu a farebnú kombináciu podriaďte zemitým odtieňom. Naturálny efekt podporte koženou stoličkou a doplnkami s minimalistickým prírodným motívom.

"Okrem vecí, ktoré nutne k práci potrebujete by sa v nej malo ocitnúť aj pár drobností, ktoré máte radi a ich prítomnosť vám spríjemňuje chvíle v domácnosti. Obľúbený obraz, soška či lampa. Svoje miesto tu nájde aj predmet, ktorý vám inde v interiéri členovia domácnosti neschválili, no vy máte k nemu citový vzťah."

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE