https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

BIELY SPÁNOK - UDRŽTE FARBY V SPÁLNI NA MINIME

12.10.2018 │ Biela farba v mnohých ľuďoch evokuje sterilnosť, dokonca nemocničné prostredie. Často si nedokážeme predstaviť, že by miestnosť ladená v čisto bielej farbe dokázala pôsobiť elegantne a hlavne hravo a sviežo. Škandinávske spálne však dokazujú, že je to omyl. Biela farba v podaní severského dizajnu vyžaruje nielen čistotu, ale predovšetkým pokoj, útulnosť a teplo.

Vsadené na bielu

Spálňa je miestom odpočinku, farby by teda na človeka mali pôsobiť upokojujúcim dojmom a biela je v tomto smere skutočne ideálna. Okrem toho biele a neutrálne odtiene opticky zväčšujú priestor. Aj neveľká spálňa ladená do biela či krémova tak pôsobí priestranne, vzdušne a svetlo. Neutrály „backround“ priestoru doň okrem toho dovoľuje vniesť aj netradičnejšie prvky, kombinovať a zdobiť, prispôsobiť si spálňu individuálnym potrebám. Rovnako umožňuje pohrať sa s farebnosťou a vniesť do priestoru farebné akcenty. Ak však chcete, aby vaša spálňa vyžarovala modernú či sofistikovanú auru, nebojte sa ju ladiť len do odtieňov bielej, prípadne tieto doplniť o čiernu a šedú. Samozrejme, všetkého veľa škodí a v minimalistickom škandinávskom štýle toto heslo platí dvojnásobne. Dôležité je eliminovať zbytočné doplnky, neutralizovať farby a efektívne využiť každý priestor.

Dôraz na čisté a priame línie

Najčastejším typom postelí v škandinávskej spálni sú postele kontinentálne. Tento typ postelí je bežným predovšetkým v Amerike, v rámci Európy je najrozšírenejší práve v Škandinávií a Anglicku. Svojím vrstvením matracov a dôrazom na kvalitný spánok sú kontinentálne postele predurčené byť typickým solitérnym prvkom spálne. V interiéroch však vídať aj drevené a čalúnené postele s uhladeným jednoduchým dizajnom. Charakteristické sú tiež nízke „podhodnotené“ nočné stolíky. Maximálne využitie priestoru zabezpečujú úložné priestory a nábytok s priamymi líniami v minimalistickom štýle. Vo všetkých smeroch sa používajú poctivé materiály.

Kombinujte materiály, nie farby

Neutrálna farebnosť priestoru je vyvážená kombináciou materiálov, ktoré dodávajú spálni útulnosť a eliminujú pocit sterilnosti. Nebojte sa siahnuť po plyšových a tkaných kobercoch, vankúšoch rôznych tvarov a materiálov, kožušinách. Dôležitým prvkom je tiež kvalitná posteľná bielizeň z prírodných látok. Drevená dlážka vyžaruje teplo, aj keď je natretá nabielo.

Menej doplnkov, za to výrazných

Ozdoby a doplnky sú síce zastúpené v priestore minimálne, za to sú však svojrázne, napríklad výrazná dizajnová stojaca lampa, šijací stroj či obraz, len akoby mimochodom opretý o stenu miestnosti. V celom škandinávskom štýle je mimoriadne dôležité využitie svetla, ako toho prirodzeného, tak i umelého. Vhodnými doplnkami sú teda rôzne svietidlá rozmanitých tvarov.

Zaostrené na matrac

Spálňa má však nielen lahodiť oku a duši, ale predovšetkým má byť funkčná. Aj keď matrace nie sú práve dizajnovým kúskom sú nepochybne jedným z najdôležitejších prvkov spálne. Sú to práve matrace, ktoré zabezpečujú, aby vaša spálňa bola nielen trendy, ale aj účelná. Správny výber matracov rozhoduje o tom, ako sa v konečnom dôsledku ráno prebudíme a preto by sme ho nemali zanedbať.

AUTOR: EV
FOTO: ARCHIV REDAKCIE