https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

6 ZÁSAD, VĎAKA KTORÝM BUDE VAŠA KUCHYŇA "ECO-FRIENDLY"

03.08.2018 │ Ekológia, harmónia s prírodou a zdravý životný štýl sú hodnotami, ktoré sa dnes zdajú byť oveľa dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Varovný prst dvíha životné prostredie, ale aj náš samotný organizmus. Ohľaduplný prístup k prírode a nášmu telu znamená prejav zodpovednosti a uvedomelosti voči problematike súčasného sveta. Žiť zdravo a v priateľskom vzťahu s prírodou možno pritom úplne jednoducho. Začať môžete hneď doma, a to rovno vo vašej kuchyni! Tá má dostatočný potenciál na vytvorenie ekologicky priaznivého priestoru, kde môžete urobiť maximum aj pre svoje zdravé stravovanie!

AKO ROZPOZNÁTE, ŽE MÁTE DOMA EKOKUCHYŇU?

Radí Ing. arch. Miloslav Šimánek
"V prostredí vašej kuchyne by mali prevládať prírodné materiály a prvky, ktoré odkazujú na ekológiu a zdravý prístup k životu. Pracovná doska môže byť vyhotovená z kameňa, dreva alebo v zaujímavej kombinácii s kovom. V takomto duchu by sa potom mala niesť celá kuchynská linka, či už v celodrevenom vyhotovení alebo v originálnom spojení moderných a tradičných detailov. Domáce potraviny, zelenina z tržnice alebo zo záhrady či vlastné bylinky v kvetináči dodajú presne to čaro, ktoré je pre eko kuchyňu typické. Nezabudnite však, že bez vás a vašej prítomnosti nebude mať kuchyňa ten správny eko charakter, pretože dôležité nie je len jej materiálové vyhotovenie, ale aj váš prístup. Triedenie odpadu je preto samozrejmosťou spolu so šetrením energie a využívaním ekologických spotrebičov. Úsporné opatrenia platia aj v prípade varenia, nakupovania potravín a celkovej eliminácie kuchynského odpadu vďaka kompostovaniu."

Spĺňa vaša kuchyňa aspoň niektoré z daných špecifík? Vykročte správnym krokom smerom k ekologickému prístupu a zariaďte si kuchyňu podľa týchto zásad:

1. DBAJTE NA UDRŽATEĽNOSŤ MATERIÁLOV

Hoci si drevo s ekologickými riešeniami rozumie najlepšie, aby sme vašu kuchyňu mohli nazvať ekologickou nemusí mať len celodrevené prevedenie. Dnes aj ultralesklá alebo kovová kuchyňa mohla byť vyrobená plne udržateľným spôsobom, pri ktorom sa spotrebuje čo najmenej energie a vyprodukuje minimum odpadu. Pri návrhu ekologickej kuchyne preto zvažujte použitie materiálov nezanechávajúcich negatívny vplyv na životnom prostredí. Opatrní buďte aj v prípade dreva alebo drevotrieskových materiálov. Ošetrenie ich povrchu rôznymi syntetickými nátermi môže potenciál dreva maximálne zdegradovať. Dnes mnohí výrobcovia dokážu zúžitkovať najrôznejšie prírodné zdroje a premeniť ich na kvalitné materiály s maximálne citlivým prístupom voči ekosystému.

2. TRIEĎTE ZODPOVEDNE 

Kadý Slovák priemerne vyprodukuje 322 kilogramov komunálneho odpadu, z čoho len 10% sa úspešne použije ako druhotná surovina. Hoci je triedenie odpadu dnes už bežnou záležitosťou, zdá sa, že to nerobíme celkom dôsledne. Prvým krokom k efektívnemu hospodáreniu s odpadom je preto jeho minimalizácia, uplatnenie sekundárneho účelu a teda znovupoužitie. Nasleduje jeho separácia a napokon recyklácia. Často si však nevieme poradiť s tým, čo patrí do zmiešaného odpadu a čo je potrebné roztriediť do špeciálnych nádob. Všímajte si recyklačné symboly na výrobkoch, ktoré vám napovedia, kde daný obal patrí. Koncepty moderných kuchýň navyše dnes ponúkajú odpadkový systém so špeciálnymi nádobami integrovanými v jednej zo skriniek kuchynskej linky, preto sa nemusíte obávať toho, kde budete vytriedený odpad skladovať.

3. RECYKLUJTE A KOMPOSTUJTE

Pomernú časť celkového odpadu vyprodukovaného v kuchyni tvoria organické zvyšky. Nevyhadzujte ich do koša, ale pustite sa do kompostovania. Tento spôsob spracovania bioodpadu je dokonca možný, aj keď bývate v byte. Vtedy hovoríme o tzv. vermikompostovaní. Pomocou špeciálne navrhnutých nádob (vermikopostéra) jednoducho vytvoríte hnojivo hoc aj na balkóne či terase bytu. Vďaka tomu vaša produkcia odpadu klesne až na polovicu a vy získate hodnotný materiál, ktorý poskytne vašim domácim rastlinám dostatok živín.

4. DBAJTE NA DÔMYSELNÉ ULOŽENIE POTRAVÍN

Aj keď sa to nemusí zdať, ekologický prístup v kuchyni prejavíte aj poriadkom v potravinovej skrini. Ako? Tým, že všetky potraviny logicky uložíte a roztriedite do príslušných nádob, získate dokonalý prehľad o tom, čo v domácnosti máte a čo vám chýba. Nebudete tak robiť zásoby niečoho, čo stojí vzadu na poličke vašej skrine a v konečnom dôsledku to budete nútení vyhodiť. Vzniká tak zbytočný odpad, ktorého separovaním síce prejavíte zodpovedný prístup k životnému prostrediu, no primárnym cieľom je celkovo eliminovať jeho množstvo a neplytvať jedlom. Naučte sa tiež starostlivo skladovať čerstvé potraviny ako je zelenina, ovocie, syry či mäso. Existujú rôzne tipy a triky ako ich správne uchovávať a tiež šikovné pomôcky, vďaka ktorým budú vaše potraviny dlho čerstvé a chutné. Na ich uskladnenie využívajte rôzne dózy a škatule, ktoré označte štítkami, aby ste mali dokonalý prehľad o obsahu vašej chladničky a špajze. Naplánujte si týždenné menu spolu s presným zoznamom potravín, ktoré potrebujete kúpiť. Zníži sa tak množstvo vyhodených potravín, čo ocení nielen životné prostredie, ale aj vaša peňaženka. Týždenne domácnosť v priemere vyhodí až 10€ do odpadkového koša. Zamedziť plytvaniu môžete zamrazovaním zvyškov potravín, alebo varením podľa receptov jedál pripravovaných z týchto zostatkov.

5. ZAOBSTARAJTE SI ŠETRNÉ A ÚSPORNÉ SPOTREBIČE

Úsporu energií v kuchyni najlepšie dosiahnete so správnymi a šikovnými pomocníkmi. S niektorými spotrebičmi a ich praktickým vybavením viete dosiahnuť až 50% úsporu energie. Najviac elektrickej energie v kuchyni spotrebuje chladnička a mraznička, pretože ich nikdy nevyťahujeme zo zásuvky. Pri ich kúpe preto vyberajte tie energeticky najefektívnejšie s najvyšším hodnotením energetickej náročnosti a to A++ alebo A+++. Kvalitné chladničky sú navyše vybavené tzv. klimatickými zónami, ktoré sa oplatí poznať, aby ste vedeli potraviny optimálne rozmiestniť a skladovať. Porovnateľné zníženie spotreby dosiahnete aj správnym výberom varnej dosky. Vďaka šikovnej technológii pracujúcej s magnetickým poľom sú vhodnou voľbou indukčné varné dosky. Okrem tej energetickej prinášajú tiež úsporu časovú, pretože k jej zahriatiu dôjde veľmi rýchlo a požadovanú teplotu tak dosiahnete už za pár sekúnd. Zaobstaranie indukčnej varnej dosky si však vyžaduje aj špeciálne nádoby na varenie kompatibilné s jej povrchom, ktorý reaguje len na vybrané materiály. Šetrenie v kuchyni sa týka aj spotreby vody. Najjednoduchším spôsobom, ako ňou neplytvať je perlátor umiestnený vo vodovodnej batérii, ktorý mieša vodu so vzduchom. Tým sa znižuje výdaj vody, ktorý vďaka sofistikovanému riešeniu na menšom tlaku prúdu vôbec nepocítite. Touto technológiou dnes disponujú už mnohé kuchynské batérie a investícia do nich sa vám určite vyplatí. K najvýraznejšiemu plytvaniu vody však dochádza najmä pri umývaní riadu pod tečúcou vodou, kedy sa spotrebuje až o 120% viac vody, ako keby ste riad umývali v umývačke. Zabezpečením jej úsporného modelu A++ alebo A+ sa to významne prejaví na nižších účtoch za vodu.

6. PESTUJTE

Čerstvá zelenina, ovocie či bylinky z domácej záhradky dodajú naším jedlám tú správnu chuť. Do ekologického konceptu vašej kuchyne dokonale zapadnú a vytvoria v nej štýlovú zelenú oázu. Čo ak vám priestor vašej domácnosti nedovoľuje ich pestovať? Záhradka na balkóne, terase alebo na jednej zo stien kuchyne dnes nepredstavuje žiadnu prekážku. Postačí vám k tomu niekoľko užitočných nástrojov a čoskoro sa môžete tešiť z voňavej mäty, čili papričiek či hlávkového šalátu. Pre pestovanie v interiéri siahnite po špeciálnych samozavlažovacích kvetináčoch, prípadne po miniatúre skleníka, ktorý položíte na akýkoľvek rovný povrch alebo zavesíte na stenu. Zároveň tak získate zaujímavú dekoráciu, ktorá určí originálny výraz vašej ekokuchyne.

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie