Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

REPORTÁŽ: KLOOF ROAD HOUSE

16.08.2018 │ Jedni z najviac uznávaných architektov afrického kontinentu vytvorili ďalšie majstrovské dielo. Najnovší projekt ateliéru Nico van der Meulen Architects ohromuje eleganciou moderného interiéru a futuristickou fasádou, ktorá určila domu status dychberúcej rezidencie a zaradila ju medzi najlepšie domy sveta. Nachádza sa na úpätí prírodnej rezervácie v bohatej enkláve Bedfordview v Johannesburgu v Južnej Afrike.

Táto ultramoderná rezidencia umelecky tvaruje oceľ, sklo a betón do architektonickej umeleckej sochy poskytujúcej luxusné bývanie pre 4-člennú rodinu, ktorá vyzvala architektov vytvoriť rodinný dom s ideálnymi podmienkami pre vonkajšiu i vnútornú zábavu s dôrazom na maximalizujúce výhľady na sever krajiny. Nico a jeho architekti tak realizovali projekt s rozlohou 1100 m2 označovaný ako „sochársky kúsok architektúry“. Symbolizuje ho konštrukčný dizajn odrážajúci brilantný tvar, vysoká funkčnosť, materiálová súhra a bravúrne stvárnenie.

"Štýlový dizajn rezidencie koherentne spája modernú geometriu architektúry s exkluzívnym nádychom luxusného životného štýlu."

OTVORENOSŤ A VONKAJŠIE PREPOJENIE AKO HLAVNÉ ATRIBÚTY INTERIÉRU

Keďže majitelia túžili po tom, aby bol interiér čo najviac otvorený a prepojený s vonkajším priestorom, každá miestnosť disponuje orientáciou a východom do veľkorysej záhrady. Úroveň prepojenosti architekti dosiahli použitím bezrámových sklápacích dverí poskytujúcich obývacej izbe, jedálni a kuchyni pohodlný a bezpečný východ na terasu. Okrem toho, že izby determinuje slobodné prepojenie s exteriérom, otvorená dispozícia zjednocuje aj samotné vnútorné priestory. Obývacia izba, jedáleň a kuchyňa tvoria obrovský priestor, kde spoločnú základňu zabezpečuje liata betónová podlaha. Na prízemí možno tiež nájsť štyri spálne s vlastnou kúpeľňou, z tohto dve sú hosťovské a dve detské, pričom hlavná spálňa sa nachádza na prvom poschodí. Tam myšlienku maximálnej otvorenosti a spojenia domu s exteriérom poskytuje vysunutý balkón presahujúci cez vonkajšiu terasu. Pri pobyte v kúpeľni, obývačke či v salóniku s plazmou a krbom si tak môžete vychutnať dychtivé pohľady na obzor. Pridané hodnoty týchto miestnosti objavíte aj v herni s biliardovým stolom, ktorá sa rovnako otvára smerom do exteriéru.

"Použité materiály a koncept domu dokazuje, že nejde len o obyčajnú architektúru, čím sa oprávnene zaraďuje medzi najlepšie domy sveta."

FUTURISTICKÁ ARCHITEKTÚRA

Oceľový exoskelet tvoriaci rám domu, ktorý v spojení s betónovou konštrukciou a odvážne umiestnenými kontrastnými čiernymi hraničnými stenami dokazujú, že nejde len o obyčajnú architektúru. Tvarovanie a rôzne oceľové formy sú badateľné už z diaľky a zabezpečujú unikátnu transformáciu domu na ohromujúcu rezidenciu. Moderné posuvné dvere štyroch garáží sú navrhnuté tak, aby splývali s tvaroslovím ocele, zatiaľ čo atraktívne osvetlenie dovedie návštevníkov k hlavnému vchodu v podobe vysokej presklenej steny, cez ktorú je viditeľné futuristické schodisko tvoriace s fasádou domu vizuálne príťažlivú harmóniu. Cez samotný vstup a veľkoformátové okná elegantne presahuje oceľová strecha dotvárajúca skulpturálny dojem z projektu. Ten ešte podporuje samotné podsvietenie stropov a vrhajúci tieň zvýrazňujúci dynamiku použitých materiálov a konštrukcie.

Atraktivitu tohto domu definujú najmä suroviny ako surový betón, oceľ a sklo, ktoré sú starostlivo kombinované od vonkajšej fasády až po interiér. Trochu drsne pôsobiace materiály zmierňuje drevené obloženie na vstupných dverách vo vzore rybieho kameňa, ktoré prináša do stvárnenia domu dotyk jemnosti a tepla. Pri návrhu domu architekti obzvlášť dbali aj na udržateľnosť a energetickú účinnosť, preto dom vo veľkom využíva obnoviteľné zdroje energie. Systém vykurovania tvorí teplovodné podlahové vykurovanie napojené na solárne panely a tepelné čerpadlo, ktoré okrem toho zabezpečuje aj chladenie a optimálnu klímu v domácnosti.

Architekti Nico van der Meulen sú predovšetkým známi úspešným prepojením interiérov a vonkajšieho obytného priestoru. Odvážna vonkajšia architektonická koncepcia sa v tomto prípade premietla do interiéru, ktorý je pomocou ocele, betónu a perforovaných prvkov vyladený do dokonalosti. Prepracovaná koncepcia používa zaujímavý koncept osvetlenia, ktoré zvýrazňuje uhly a necháva vyniknúť detaily zariadenia. Použité suroviny tak hladko integrujú architektúru s dizajnom interiéru. Všetok nábytok, dekorácie a funkčné svietidlá pochádzajú z M Square Lifestyle Necessities – interiérového štúdia, ktoré vzniklo v spolupráci s architektmi Nico van der Meulen. Všetok sortiment pochádza od špičkových návrhárov, dizajnérov a lídrov európskych značiek nábytku, aby do domovov klientov priniesli posolstvo luxusu, komfortu a dobrého dizajnu.

Rok realizácie: 2015
Architekti: Nico van der Meulen Architects
Lokalita: Johannesburg, Južná Afrika
Rozloha: 1100 m2

 

"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie