https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ZDRAVÉ BÝVANIE V PODKROVÍ VĎAKA STREŠNÝM OKNÁM

Podkrovný obytný priestor v súčasnosti posúva bývanie na kvalitatívne vyššiu úroveň. Komfort vnútorného prostredia v podkroví ovplyvňujú viaceré aspekty ako teplota vzduchu či dostatočná úspora energií. Podľa výskumu odborníkov sú z hľadiska ľudského zdravia však pre kvalitu bývania dôležité najmä dva faktory, a to dostatok denného svetla a prúdenie čerstvého vzduchu. Pozitívne ovplyvňujú fyzický výkon, psychickú pohodu a koncentráciu človeka. Nenahraditeľným prvkom prenikania svetla a vzduchu do obytných priestorov sú práve strešné okná, ktoré výrazne prispievajú k vytvoreniu harmonickej podkrovnej domácnosti. Nie nadarmo patria okná k najexponovanejším konštrukčným prvkom stavby. Pri modernizácii priestoru pod strechou preto prihliadajte na správny výber okien, obzvlášť tých strešných.

PRIRODZENÉ SVETLO - NEVYHNUTNÝ SPOLOČNÍK INTERIÉRU

Nedostatok svetla v interiéri sa môže prejaviť nielen počas zimných mesiacov, ale tiež kedykoľvek cez rok v dôsledku nesprávneho umiestnenia a zvolenia strešných okien. Aj keď sa to nemusí zdať, svetlo má výrazný vplyv na naše správanie a fyziologické funkcie vrátane sekrécie niektorých hormónov. Nedostatok prirodzeného svetla v optimálnom čase v priebehu dňa a závislosť na umelom svetle môže narušiť náš spánkový cyklus a tiež niektoré zmysly. To má potom za následok nespavosť, únavu, zmeny v metabolizme a imunite a v niektorých prípadoch môže viesť k sezónnej afektívnej poruche. Okrem optimálneho množstva je však dôležitá aj jeho farebnosť. „Tmavá farba interiéru môže významne ovplyvniť celkové svetelné podmienky na prácu. V porovnaní s bielymi stenami tie tmavé znižujú distribúciu svetla a jeho difúziu z prirodzeného zdroja - okna alebo z toho umelého - osvetlenia. Je známe, že expozícia svetlom s intenzitou okolo 7000 lux (pozn. red. intenzita svetla počas jasného slnečného dňa je 100 000 lux) počas dňa zvyšuje pozornosť a psychický výkon, aj keď prirodzene tento efekt nie je tak výrazný ako expozícia svetla v noci. Ak by v tmavej miestnosti klesla intenzita osvetlenia pod kritickú hranicu danú hygienickými normami, možno očakávať nielen zníženie vizuálneho komfortu, ale aj zníženie pozornosti a výkonu,” vysvetľuje Richard Imrich, vedecký pracovník Ústavu klinického a translačného výskumu BMC SAV.

POHODLNÉ POUŽÍVANIE

Pravidelná manipulácia s oknom počas vetrania si vyžaduje komfort pri jeho používaní. Súčasné moderné strešné okná disponujú praktickými mechanizmami, poskytujúce jej užívateľom pohodlie pri otváraní a zatváraní. Sú to najmä rôzne kľučky v zaujímavom ergonomickom tvarovaní, ktoré sa umiestňujú buď v spodných alebo horných častiach okenných krídel v závislosti od dosahu okna. Vzhľadom na celkové rozmery podkrovia sa okná často umiestňujú aj do vyšších polôh, čo neumožňuje manuálne narábanie s oknom. Ovládať ho možno prostredníctvom teleskopickej tyče, no oveľa komfortnejším riešením je diaľkové ovládanie. Tento systém má integrované programy, ktoré vám umožnia nastaviť otváranie a zatváranie okien a tiež odtiahnuť tieniace prvky vo vopred určený čas. Zobúdzať sa tak môžete do príjemného rána plného denného svetla a čerstvého vzduchu.

EFEKTÍVNE TIENENIE

Hoci dostatočný prísun denného svetla je pre zdravie človeka nesmierne dôležitý, počas slnečných dní je potrebné jeho intenzitu regulovať pomocou tieniacich prvkov, pretože by ľahko mohlo dôjsť k narušeniu tepelnej pohody v miestnostiach. Možnosti tienenia sú v zásade dve – vonkajšie a vnútorné. Vnútorné tienenie poskytuje výhodu v tom, že dokáže regulovať množstvo svetla v interiéri, no na druhej strane nie je schopné zabrániť prehrievaniu podkrovia. K stabilite vnútornej klímy významne prispievajú práve vonkajšie tieniace doplnky ako rolety a markízy, ktoré disponujú vyšším stupňom zatienenia. Roleta úplne zatemní interiér a vytvorí v podkroví až 7-stupňový teplotný rozdiel, zatiaľ čo markíza o niečo nižší, no tým, že je vytvorená z priehľadného materiálu, umožňuje výhľad na okolie. Správne zvolené tieniace prvky budú pre vaše bývanie jednoznačne prínosom, a to po praktickej, zdravotnej ale aj estetickej stránke. K dispozícii je široká škála variantov modernej tieniacej techniky, ktorá zaručene zvýši štandard bývania v podkroví, a to od teploty cez osvetlenie až po vlhkosť vzduchu.

VETRANIE NA CESTE K ZDRAVÉMU BÝVANIU

Aby sme sa doma naozaj cítili komfortne, netreba zabúdať, že pravidelné a dostatočné vetranie je pre interiér dôležité celoročne, nielen v letných mesiacoch. Tento rutinný úkon je vhodné si zautomatizovať a vytvoriť si návyk na pravidelný príliv čerstvého vzduchu počas každého ročného obdobia. „Vetrajte určite niekoľkokrát za deň, minimálne ráno po zobudení a večer pred spaním. Na otváranie okien však treba myslieť aj pri činnostiach ako je varenie, žehlenie alebo sušenie bielizne, kedy dochádza v interiéri k zvýšenej tvorbe vlhkosti, ktorá sa tradične nadmerne vyskytuje v kúpeľni po sprchovaní, preto nezabúdajte na otvorenie okien aj v tejto miestnosti,“ upozorňuje Klára Bukolská. Kým v lete dĺžku vetrania nemusíme obmedzovať, v zime sa odporúča skôr rýchle a intenzívne vetranie. V praxi to znamená otvoriť niekoľko okien naraz na 5-10 minút. Za tento čas sa vzduch v miestnosti rýchlo vymení bez toho, aby sa interiér výrazne ochladil.

6 ZÁSAD AKO ZABRÁNIŤ ROSENIU OKIEN

Častým javom najmä na prelome vykurovacej sezóny je rosenie okien. Tento nepríjemný fakt však neobchádza ani strešné okná. V snahe vyhnúť sa kondenzácii pár na skle a parapete, sa odporúča dodržiavať týchto 6 zásad:

1. Udržiavajte v miestnosti správnu izbovú teplotu, cca 21 °C;
2. Sledujte a udržiavajte relatívnu vlhkosť vzduchu, ktorá by sa mala pohybovať okolo 40 %;
3. Vetrajte;
4. Pod strešné okná umiestnite radiátor, aby sa zaistilo rovnomerné ohrievanie okennej tabule;
5. Nepodceňte zateplenie ostenia okolo strešných okien. Musí byť vyhotovený tak, aby pod oknami nevznikla vzduchová bublina, ktorá by mohla brániť dostatočnej výmene vzduchu;
6. Pri strešných oknách starších ako 10 rokov zvážte ich výmenu, resp. výmenu ich zasklenia;

AUTOR: PG
FOTO: VELUX, ARCHÍV REDAKCIE





"Premýšľam o architektúre celý čas. To je problém, ale ja budem vždy takáto.  Je to môj sen."
Zaha Hadid
Architektka

Informácie