PRÍRODNÉ MATERIÁLY V MODERNEJ ARCHITEKTÚRE
Ako vo všetkých oblastiach života, tak aj v architektúre sa kladie čoraz väčší dôraz na ekologickosť a trvalú udržateľnosť. Jedným z atribútov stavieb, ktoré spĺňajú tieto nároky je použitie prírodných materiálov, ktoré sú dostupné z lokálnych zdrojov, sú zdravotne neškodné a dokonale recyklovateľné.
A j keď prírodné materiály, akými sú napríklad drevo či kameň, evokujú skôr rustikálny štýl, nachádzajú široké uplatnenie aj v modernej architektúre. Architekti a stavební inžinieri pritom neustále prichádzajú s novými technológiami a netradičnými spôsobmi ich využitia.
DREVENÉ FASÁDY – TREND SÚČASNEJ DOBY
Drevené fasády predstavujú krásnu a nadčasovú voľbu. Sú zárukou vynikajúcich vlastností a ponúkajú širokú škálu architektonického stvárnenia. Drevené obklady možno použiť na všetky typy stavieb – ľahké drevostavby, murované domy i na betónové steny. Najčastejšie sa používajú ako pohľadová časť prevetrávaných fasád, ktoré majú oproti kontaktným fasádam výhodu v tom, že umožňujú efektívne odvetrať nadbytočnú vlhkosť z konštrukcie steny.
Modernou a veľmi trendovou alternatívu k plným obkladom, pri ktorých sú dosky spájané na pero a drážku alebo sa v miestach styku prekrývajú, sú otvorené drevené fasády, pri ktorých zostávajú medzi jednotlivými doskami medzery. Vzniká tak vzdušne pôsobiace opláštenie, ktoré v sebe môže skrývať množstvo prekvapivých, vizuálne efektných prvkov. Napríklad, v prípade, že kompaktnou súčasťou opláštenia sú tieniace prvky – výklopné žalúzie, posuvné či sklápacie okenice, fasáda získava veľkú variabilitu. Jednoduchým úkonom – otvorením okeníc sa nedobytný „hrad“ v okamihu zmení na presklený „palác“ alebo otvorením žalúzií vykúzli svetlo presvitajúce z interiéru atmosféru tajomna. Široká škála výrazov drvených fasádnych obkladov je daná možnosťou kombinácie viacerých faktorov: počnúc šírkou použitých dosiek, spôsobom ich ukladania – s medzerou, alebo prekrytím, na plocho alebo na hranu a smerom ich ukladania – vertikálne, horizontálne či diagonálne. Drevo sa veľmi dobre kombinuje aj s inými materiálmi, dokonale ladí s omietkami, ale i s kameňom, sklom či betónom.
KAMEŇ – PRE NESMRTEĽNÝ DIZAJN
Rovnako ako drevo, aj kameň sprevádza staviteľstvo od jeho samotného počiatku a má v ňom svoje miesto dodnes. Viac než konštrukčný prvok je v súčasnosti kameň využívaný najmä ako výrazový prostriedok, ktorý dodáva stavbe charakteristický vzhľad vzbudzujúci rešpekt a dôstojnosť. S obľubou je využívaný ako obkladový materiál, ktorý zároveň zvyšuje životnosť a odolnosť fasády. Je zárukou nemenného vzhľadu a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. Veľmi dobre sa kombinuje s inými materiálmi používanými na fasáde – s omietkou, drevom, sklom i kovom. Prírodný kameň ponúka širokú škálu farebností a tvarov, z ktorých každý má celkom jedinečný charakter.
Špeciický a v súčasnosti čoraz populárnejší spôsob využitia prírodného kameňa v stavebníctve predstavujú tzv. gabiónové konštrukcie, ktoré je možné použiť ako samostatné múry, ale aj ako fasádne obklady. Gabiónový fasádny obklad je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú vzhľad svojho domu ozvláštniť a zatraktívniť. Hodí sa rovnako dobre do prírodného prostredia ako aj do mesta. Ide o stavebný systém pozostávajúci z kovových košov naplnených kameňmi. V praxi sa gabióny využívajú skôr pri rôznych inžinierskych stavbách, napríklad pri stavbe oporných múrov. Neexistujú však žiadne obmedzenia, ktoré by ovplyvňovali vhodnosť použitia týchto prvkov na fasádach budov. Kameň a oceľ ako najtradičnejšie stavebné materiály ponúkajú popri vynikajúcich úžitkových a estetických vlastnostiach aj skvelé možnosti ako dať budove netradičný vzhľad. Zároveň vyhovujú požiadavke na vysokú estetickú hodnotu fasády pri použití ekologicky čistých a prírodných materiálov. K výhodám gabiónových fasádnych obkladov patrí aj suchý proces výstavby, ktorý je rýchly, čistý a nepodlieha sezónnosti. Gabiónový obklad dodáva fasáde nie len originálny vzhľad, ale i prakticky neobmedzenú životnosť. Je bezúdržbový, vyznačuje sa vysokou odolnosťou nielen proti požiaru, ale aj proti poveternostným vplyvom. Popínavým rastlinám poskytuje prirodzené prostredie bez rizika narušenia povrchovej štruktúry fasády.
AUTOR: AP
FOTO: ARCHÍV FIRIEM