Hotel Color

Inteligentné riadenie domácnosti, ktoré zvládne viac ako len zhasnúť svetlo a vypnúť žehličku

12.7.2017 - V poslednom období aj slovenský trh zaplavili zariadenia, ktoré sľubujú, že zo všednej domácnosti spravia inteligentné bývanie 21. storočia. Svoje smart-home riešenia priniesli dokonca už aj mobilní operátori a dodávatelia energií spoločne deklarujúci, že vďaka inteligentnej domácnosti môžete mobilom rozsvietiť svetlo, zavrieť okno alebo vypnúť žehličku. Systémy zabezpečujúce inteligentné riadenie domácnosti toho však dokážu oveľa viac. Ich prioritou nie je len ovládať spotrebiče pomocou mobilných telefónov, ale predovšetkým kontrola energetického hospodárenia a zvýšenie komfortu domácnosti.

CHYTRÁ ZÁSUVKA CHYTRÝ DOM NEROBÍ

V súčasnosti sa v praxi môžete stretnúť s dvoma prístupmi k domácej automatizácii. Na jednej strane stoja jednoduché krabičkové riešenia, ktoré obvykle pozostávajú z ovládanej zásuvky, špeciálnych žiaroviek a IP kamery. Všetky tieto zariadenia sa potom pomocou Wi-Fi pripájajú k „smart hubu“. 

S ním sa potom zosynchronizuje aj váš smartfón. Výhodou takéhoto riešenia je jeho jednoduchá inštalácia a aj relatívne nízke obstarávacie náklady. Nevýhodou však je veľmi

obmedzená funkcionalita takéhoto polo-chytrého domu. Na celkom odlišnej strane spektra sa pohybujú komplexné systémy pre inteligentné domácnosti. Srdcom takéhoto domova je centrálna jednotka umiestnená v bytovom rozvádzači, ktorá dokáže ovládať prakticky akúkoľvek technológiu v dome alebo byte. Ten potom funguje ako pevne prepojený ekosystém a prispôsobuje sa potrebám obyvateľov aj vonkajším podnetom. Skutočne inteligentná domácnosť totiž rozmýšľa za vás.

Viac o výhodách chytrej domácnosti sa dočítate v najnovšom vydaní magazínu TRENDY BÝVANIE, ktoré je práve v predaji!