Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

DREVO BEZ ÚDRŽBY

Snaha o nekonformné stavebné riešenia prináša do architektúry a dizajnu závratným tempom nové materiály vylepšené o vizuálne, optické, ale i fyzikálne a konštrukčné vlastnosti. Inovácie vo veľkom postihli obzvlášť exteriérové riešenia, kde vývoj zaznamenali bezúdržbové alternatívy hodnoverne imitujúce vzhľad iných materiálov. Vďaka vyspelým technológiám disponujú často lepšími vlastnosťami ako pôvodné materiály. Veľkej obľube sa teší drevo pre svoj nezameniteľný vzhľad a vlastnosti. Jeho náročná údržba najmä pri použití v exteriéri alebo vo vysoko exponovaných priestoroch tú však nie vždy nájde uplatnenie, preto všade tam, kde ho z nejakých dôvodov nemožno použiť prináša riešenie betónový obklad s dekorom dreva.

Drevo patrí medzi materiály s matnou a drsnou štruktúrou, ktorá prináša jeho užívateľom pocit príjemnosti, útulnosti a tiež dokonalé spojenie s prírodou. S prvkami modernej architektúry vytvára pôsobivý kontrast, ktorý nechá prehovoriť originalitu, subtílnosť a prirodzenosť rovnako pri realizácii interiéru či exteriéru, pretože dokáže vizuálne komunikovať s minimalistickým moderným priestorom, rustikálnymi prvkami, ale aj ultra-lesklými povrchmi a v neposlednom rade s okolím vašej záhrady. Hlavné slovo medzi betónovým obkladovým materiálom preto dostalo drevo. Je inováciou všade tam, kde sa žiada vysoká stálosť tvaru, odolnosť proti vode a mechanickému poškodeniu. Materiál používaný v architektúre už niekoľko storočí získal vylepšením receptúr nový rozmer.

NEODOLÁ ŽIADNEJ VÝZVE

Pri exteriérových aplikáciách je odolný voči UV žiareniu, vyznačuje sa pevnosťou, nehorľavosťou a dlhou trvácnosťou. Možno s ním docieliť precízne detaily, zaujímavé pokrytie plôch a brilantné organické štruktúry a povrchy. Výzvou tohto materiálu je priniesť do domácnosti stavebné a dizajnové riešenia poskytujúce výborné mechanické vlastnosti, a to všetko bez potreby údržby a pri pôsobivom a neopakovateľnom vzhľade. Vychádza tak v ústrety požiadavkám na dosiahnutie atmosféry s čarom prírodného prvku, no bez náročnej starostlivosti. Osloví architektov a dizajnérov, ale aj užívateľov, ktorí uprednostňujú individuálny výraz prírodného prvku s nádychom nostalgie a štipkou umeleckej originality.

VLASTNOSTI PODPORENÉ ORIGINÁLNYM VZHĽADOM

Tento dekoračný obklad sa vyrába vo viacerých farebných odtieňoch a rôznych dekoroch dreva. Najčastejšie je to však dub vo vernej imitácii dekoru s detailným zobrazením drevenej vráskavej štruktúry a zachovaním sukov, ktoré dodávajú obkladu ešte prirodzenejší vzhľad. Vyrába sa z celofarbeného, mrazuvzdorného betónu pevnostnej triedy C25/30, preto je rovnako vhodný pre použitie v exteriéri aj interiéri. Obklady sú odľahčené expandovaným prírodným ílom, ktorý zároveň zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti. Majú neobmedzenú životnosť a farebná stálosť pigmentov je u kvalitných výrobcov garantovaná na dobu minimálne 30 rokov bez rozdielu použitia. Betónová zmes navyše obsahuje retarder, ktorý výrazne obmedzuje vyplavovanie vápnika a tvorbu tzv. výkvetov. Snaha o nekonformné stavebné riešenia prináša do architektúry a dizajnu závratným tempom nové materiály vylepšené o vizuálne, optické, ale i fyzikálne a konštrukčné vlastnosti. Inovácie vo veľkom postihli obzvlášť exteriérové riešenia, kde vývoj zaznamenali bezúdržbové alternatívy hodnoverne imitujúce vzhľad iných materiálov. Vďaka vyspelým technológiám disponujú často lepšími vlastnosťami ako pôvodné materiály. Veľkej obľube sa teší drevo pre svoj nezameniteľný vzhľad a vlastnosti. Jeho náročná údržba najmä pri použití v exteriéri alebo vo vysoko exponovaných priestoroch tú však nie vždy nájde uplatnenie, preto všade tam, kde ho z nejakých dôvodov nemožno použiť prináša riešenie betónový obklad s dekorom dreva. 

VARIABILITA PRODUKTOV A RIEŠENÍ

Potenciál betónu nesúci drevený dekor otvára široké možnosti produkcie rôznorodých výrobkov a ich kreatívneho využitia. Zaradzuje sa medzi dekoračné obklady a je dostupný ako obkladový kameň, betónová dlažba či trávniková obruba. Vo všetkých prípadoch nesie originálnu štruktúru a povrch evokujúci dizajn dreva. Jeho jedinečný potenciál v kombinácii s vlastnosťami mrazuvzdorného betónu sa tak v podobe pôsobivého materiálového riešenia prejaví pri atraktívnom stvárnení exteriéru či už na terase, v altánku alebo pri tvorbe záhradnej cestičky a chodníka. Efekt prinesie aj v interiéri ako dekoratívny obklad steny, čím obývacia izba, chodba alebo kuchyňa získa zaujímavý vizuálny detail, ktorý materiálovo rozohrá v priestore zaujímavú vizuálnu partičku. Oproti klasickému drevu navyše poskytuje nenahraditeľné bezúdržbové výhody.