https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ZDRAVÁ A EKOLOGICKÁ OBÝVAČKA

08.08.2018 │ Obývacia izba je spoločenskou zónou bytu či domu, čím sa stáva spoločnou záležitosťou všetkých členov domácnosti. V ideálnom prípade by mala ponúkať atraktívny priestor pre jednoduché spolunažívanie, komunikáciu a spoločné aktivity. Čoraz väčší trend je však dbať aj na ekologické hľadisko bývania. Zdravie človeka a ochrana životného prostredia sú úzko späté s výberom materiálov v každom interiéri a priamo ovplyvňujú kvalitu vášho života, preto nepodceňujte význam označenia „eko“ produktov aj v tomto segmente.

Radí doc. Ing. Veronika Kotradyová, PhD. 
Pedagogička na STU BA, interiérová dizajnérka a konzultantka v rámci ekologického navrhovania interiéru a dizajnu s ohľadom na človeka.

Ak chceme, aby bola obývačka vyhľadávaná všetkými členmi domácnosti, je dobré sa vyhnúť tomu, aby bola príliš tranzitná. Veľa koridorov, dverí a vstupov v kombinácii s veľkými oknami až celosklenenými fasádami môže vytvoriť model, kde bude možnosť umiestniť hlavné sedenie veľmi obtiažna. Komfort sedenia sa znižuje vzhľadom na nechránenú časť smerom od chrbta, preto je dobré umiestniť aspoň jednu časť sedenia ku stene, ktorá nemá v bezprostrednej blízkosti ďalšie stavebné otvory. Ideálny stav pre sedenie v obývačke je, ak je možné kombinovať veľké kusy čalúneného nábytku ako sú hlboké loungové alebo rohové pohovky s ľahkými kresielkami, ktoré zaberú menej miesta a je možné ich variabilne premiestňovať podľa aktuálnej situácie a potreby. Nevyhnutnosťou je orientovať sedacie prvky tak, aby neboli nastavené len na pozeranie televízie, ale aj na konverzáciu z očí do očí.

MATERIÁLY V OBÝVAČKE

Pri dizajne s ohľadom na človeka a prostredie sa jednoznačne odporúča použitie lokálnych prírodných materiálov - najlepšie z dorastajúcich surovín z udržateľného lesného hospodárstva a poľnohospodárstva, ako je drevo, vlna, ľan či hlina. Sú vo svojej autentickej podobe a povrchovom prevedení atraktívne a nadčasové, teplé a príjemné na dotyk, vedia ušľachtilo starnúť a väčšina užívateľov k nim prirodzene inklinuje a ľudský nervový systém sa cíti v ich prítomnosti v interiéri uvoľnene. Navyše majú množstvo pozitívnych vlastností pre tvorbu zdravej mikroklímy ako je ich antibakteriálnosť, schopnosť regulovať vlhkosť, udržiavanie dobrej iontovej mikroklímy či menšie množstvo škodlivých emisií v porovnaní s umelými a aglomerovanými materiálmi. Súčasný trh priniesol vďaka pokroku v digitálnej tlači nesmierne množstvo napodobenín ako je laminát, keramická dlažba, vinyl či PVC s dokonalým dekórom dreva. Mätie to hlavne deti, ktoré si cez prostredie budujú návyky, preferencie a rebríček hodnôt. Pri rôznych napodobeniach potom nevedia, čomu môžu veriť. Inou negatívnou stránkou plastov, lepidiel a aditív, ktoré sa pridávajú aj ku prírodným materiálom s cieľom zlepšiť ich technické úžitkové vlastnosti je ich škodlivosť až toxicita. Žiaden materiál vo svojej prirodzenej podobe však nie je zlý, existuje len jeho nevhodné použitie.

FARBY A OSVETLENIE 

To, čo robí obývačku útulnou, je práve osvetlenie. Obývacia izba by nemala byť osvetlená len centrálne, ale osvetlenie z nej by malo byť riešené viacerými „svetelnými ostrovmi“ – teda rôznymi menšími lokálnymi svietidlami, ktoré budú osvetľovať priamo či nepriamo niektoré miesta, ako je napríklad miesto na čítanie, či nejaký mimoriadny objekt. Ideálne je, ak sa takéto svetelné polia vytvoria skôr nižšie – teda bližšie ku podlahe, než len na strope. Práve tu je na mieste mať buď žlté alebo teplé biele svetlo, ideálne v kombinácii so zemitými materiálmi a farbami stien, podláh a nábytku, ktoré útulnosť ešte podčiarknu. Rôznorodosť odtieňov v obývačke môže byť aj „odviazanejšia“. Áno, môžeme si v nej dovoliť aj výraznejšie farby na stenách, ale nie zas v celom priestore – takáto voľba by mohla viesť až k vizuálnej únave. Aj v tomto prípade sa odporúča ísť do výraznej farebnosti skôr pri mobiliári, doplnkoch a umeleckých dielach. 

VÝBER PODLAHY

Pokiaľ nemáme možnosť výberu podlahoviny, môžeme sa zamerať na kombináciu s vhodným kobercom - príjemným na sedenie a ležanie na zemi. Koberec a obývačka k sebe patria, preto je vhodné na jeho výber myslieť už pri samotnom začiatku zariaďovania. Dilema pri výbere podlahoviny do obývačky nastáva, ak je obývačka spojená s kuchyňou, kde sú nároky úplne iné a nájsť jednu, ktorá by bola vhodná pre obe funkčné využitia je náročné. V prípade, že si zvolíme dve rôzne alternatívy, prechod medzi odlišnými typmi povrchov treba riešiť veľmi citlivo. Ak by sme mali odstupňovať ekologickosť, zdravosť a komfortnosť podlahovín, najlepšie je na tom drevená palubovka z mäkkého dreva a celomasívne drevené parkety, ktoré sú bez pridania lepidiel a aditív. Potom nasleduje korková podlaha a prírodné linoleum, veľkoplošné vrstvené drevené panely, kde je nášľapná vrstva hrubá dýha, ktorá je na podklade mäkšieho dreva ako je napr. smrek či borovica. Vhodnou alternatívou je aj hlinená podlaha. Všetky tieto podlahy, aby bol ich povrch stály si však vyžadujú aj povrchovú úpravu olejmi, voskami alebo syntetickými lakmi.

ZELEŇ V OBÝVAČKE

Zeleň neoddeliteľne patrí do obývačiek, dokáže nielen zútulniť atmosféru ale niektoré druhy dokonca dokážu odbúravať škodliviny a čistiť tak vnútorné ovzdušie. V súčasnosti vo verejných priestoroch obľúbené vertikálne zelené živé steny sú vhodné aj do obývačiek, kde je dostatok denného svetla a nie je to miestnosť, kde sa spáva. Ak je urobená odborne, nemala by vyžadovať extra náročnú údržbu. Aj bežná interiérová zeleň môže byť hotovým umeleckým dielom a „zabudovanou“ súčasťou miestnosti. Pri sofistikovanom koncepte zelene ako súčasti interiéru je možné si zabezpečiť aj servis firiem, ktoré vám uskutočnia zálievku, hnojenie, rez a prípadné presádzanie.

ABY BOLA OBÝVAČKA ZDRAVŠIA A EKOLOGICKEJŠIA:
• Využívať výrobky s minimom pridaných chemikálií a pri veľkoplošných materiáloch—drevotrieskach, drevovláknitých doskách (HDF, MDF) si žiadať emisnú kategóriu E0 a vyhnúť sa laminátom a plastom. Takto sa dá zredukovať množstvo VOC emisií vrátane formaldehydu. 
• Dostatočne vetrať
• Zabezpečiť, aby bola obývačka atraktívnym miestom pre všetkých členov domácnosti a ponúkala možnosť komunikácie a spoločných aktivít
• Vytvoriť dostatočný priestor pre odpočinkové polohy. 
• Použiť primerane stimulujúce farby a osvetlenie. Obývačka môže mať aj výraznejšie farby na stenách ale osvetlenie sa odporúča skôr teplejšie a riešené variabilne. 
• Vyberať si výrobky a materiály, ktoré sú z domácich lokálnych surovín
• Obrátiť sa na výrobcov, ktorí majú ekologické certifikáty alebo používajú certifikované eko materiály, čo je možné aj pri spracovaní plastov, kovov či skla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

AUTOR: TM
FOTO: ARCHÍV FIRIEM