https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

SPÁLŇA AKO Z ALPSKÉHO HOTELA

28.1.2019 │ Spálňové interiéry európskych horských chaletov a hotelov postupne prenikajú do mestských domov a prekračujú bariéry modernej architektúry. Dominantným prvkom takýchto priestorov je drevo v rôznych farbách a prevedeniach, ktoré je použité pri nábytku, dlažbe, obkladoch a jednotlivých doplnkoch. Štýl blízky francúzskemu vidieku prináša do spální ornamentálne vzory, vyrezávané rámy, textílie z prírodných materiálov, strieborné či mosadzné svietniky a najmä čalúnenie v rôznych rozmeroch.

Pozornosť venujte posteli

Základom vašej spálne v horskom štýle by mala byť  kontinentálna posteľ s vysokým čelom. Tá dodá miestnosti grandióznosť podobnú tej, ktorá sála z majestátnych štítov hôr. Tento typ postele už nie je len dominantou luxusných hotelov, ale dotknúť sa exkluzivity už môžete aj vo vašej spálni. Okrem toho, že bude vizuálnou doménou priestoru, poskytne vám výhody v podobe samonosného rámu z masívneho dreva a dizajnového čela. Jej vysoká výška vám zas  uľahčí každodenné líhanie a vstávanie.

Čelo postele ako klenot priestoru

Iba kvalitný materiál urobí z vašej postele skutočný raj oddychu, preto si dajte záležať na výbere poťahu. Správna textília sa postará o eleganciu, ale aj zdravotnú stránku vďaka jej antialergickým vlastnostiam. Obľúbené sú prírodné materiály ako ľan, bavlna či viskóza, pričom sa dbá na celkový vzhľad, príjemnosť dotyku a praktickosť. Keďže čelo postele nie je namáhané do takej miery ako napríklad sedačka, pevnosť textílie nezohráva takú dôležitú úlohu, čo však neuberá na jej kvalite. Vďaka detailnému spracovaniu nie sú v miestnosti potrebné ďalšie výrazne doplnky. Exkluzívne čelo sa stane klenotom celej spálne, ktorá zanechá u každého podmanivý dojem. Posteľ nemusí byť čelom striktne opretá o jednu zo stien interiéru, ale môže sa stať dvojnásobným funkčným doplnkom. Okrem toho, že vám poskytuje pohodlné opretie pri čítaní knihy alebo sledovaní televízie, taktiež opticky dokáže predeliť miestnosť, či dokonca poslúžiť ako paraván. Samotné čelo ponúka spotrebiteľom široké možnosti prevedenia a realizácií, ktoré sa neobmedzujú len na pravidelné tvary štvorca či obdĺžnika, ale poskytujú rozmanité možnosti stvárnenia.

Čalúnené panely

Moderným riešením čela postele sú v súčasnosti čalúnené panely či steny, ktoré predstavujú nové riešenia v oblasti dekorovania a zveľaďovania vašej spálne. Panely majú tvar štvorca či obdĺžnika a ich rozmery môžu byť jednoducho prispôsobené rozmerom miestnosti. Realizácia takejto steny je vo veľkej miere spojená so samotnou výrobou postele, vďaka čomu je možné čalúnenie oboch prvkoch efektívne zladiť. Na výber sú rovnako ako pri posteliach rôzne materiály s ľahkou údržbou. Pri výrobe čalúneného obkladu je však potrebné brať do úvahy viacej detailov, preto si celkový vzhľad dôkladne premyslite. Ak panely aplikujete na plochu celej steny, rátajte s tým, že opticky sa miestnosť zmenší, no bude pôsobiť útulnejšie. Dôležité je tiež do návrhu zakomponovať otvory na zásuvky a vypínače, prípadné iné detaily či výstupky na stene, ktoré by mohli znemožniť inštaláciu panelov.

Nezabúdajte na nožičky

V priebehu noci dokážeme vypotiť viac ako pol litra potu, preto je dôležité, aby bola posteľ na nožičkách, čím sa zabezpečí, že matrac bude odvetrávaný zvrchu aj zospodu. Aj malým detailom akými sú nožičky postele, možno dodať miestnosti punc luxusu. V ponuke sú nožičky rôznych tvarov a materiálov z kovu či masívneho dreva, vďaka ktorým odľahčíte priestor a získate efektívny úložný priestor. Nahradiť sa dajú tiež kolieskami s brzdným systémom, ktorý uľahčí manipuláciu s posteľou, a tak vám zabezpečí jednoduchú starostlivosť o podlahu pod posteľou.

Kraľujte v posteli 

Celkový dizajn a konštrukcia postele vám zaručí, že sa v nej budete cítiť ako králi. Tajomstvo jej pohodlia ukrýva matrac, typický svojou veľkou hrúbkou a odpružením, ktoré zabezpečujú tradičné bonelové pružiny, často využívané v čaluníctve.  Jednotlivé pružinové patenty dnes už poskytujú absolútnu nehlučnosť systému vďaka viacvrstvovému sendvičovému obaleniu prírodnými materiálmi zabraňujúcimi únik pružín na povrch matraca. Práve od ich pevnosti tiež závisí, či váš matrac bude tvrdý alebo mäkký.  Medzi efektívnu výplň patrí ľanové vlákno, ktoré má tiež za úlohu neutralizovať antistatický náboj. Druh ochrannej vrstvy v matraci ovplyvňuje celkový komfort spánku a tiež naše zdravie, preto pri výbere matracu primárne zohľadňujte toto kritérium.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV FIRIEM A REDAKCIE