https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PRE VIAC SVETLA DO ŽIVOTA: ZASVIEŤTE SI V ŠTÝLE ŠKANDINÁVIE

27.10.2018 │ Kvalitné svietidlo slúži nielen ako osvetlenie interiéru. ale tiež ako atraktívny doplnok sám o sebe. Vzhľad, funkčnosť a vysokú kvalitu si môžeme dopriať aj v škandinávskom štýle. A práve v severských krajinách s nedostatkom denného svetla zastáva osvetlenie dôležitú úlohu.

Pri výbere osvetlenia je nevyhnutné zamerať sa v prvom rade na to, do akého priestoru si ho vyberáme. Požiadavky, ktoré platia pri obytnom priestore sa môžu líšiť pri výbere osvetlenia na pracovisku. Každý typ interiéru si vyžaduje individuálny prístup a v severských krajinách s nedostatkom slnečného svitu platí toto pravidlo dvojnásobne. Pre dosiahnutie adekvátneho osvetlenia pracovísk sa preferuje studené svetlo, ktoré podporuje pracovný výkon človeka a jeho zvýšenú sústredenosť. Čo sa týka privátnych priestorov, tu je vhodnejšie zvoliť svetlo teplé, ktoré je blízke farbe ohňa, a tak pôsobí na svojich obyvateľov nerušivo a upokojujúco. Na mieste je v tomto prípade použitie analógie, kedy studené svetlo predstavuje modrú oblohu a teplé svetlo zase západ slnka. 

DIZAJN SVIETIDIEL

Každý štýl či dizajn sa vyznačuje svojimi osobitosťami a ani v prípade škandinávskeho dizajnu to nie je inak. Tradičné používanie prírodných materiálov, jednoduchý, často až minimalistický štýl kompatibilný s celkovým interiérom. Svoj správny výber potvrdíte svietidlami v bielom či čiernom prevedení alebo v zemitých farbách. Základnými materiálmi  sú predovšetkým drevo, kov a sklo, prípadne ich kombinácia. Inšpiratívnym dizajnom je svietidlo od irmy Marset – Scantling, ktoré je dielom dizajnéra Mathiasa Hahna.

EKOLOGICKÉ A EKONOMICKÉ
 
Je známe, že krajiny Škandinávie sa zameriavajú na úspornosť a ekológiu viac ako iné, preto sa sústredia na svietidlá s maximálnym rozptylom a na dosiahnutie vysokej intenzity svetla. Svietidlá s LED svetelným zdrojom sú v dnešnej dobe bežnou súčasťou nášho života a pri mernom svetelnom výkone viac než 100lm/W už predbehli bežné žiarivky, ktoré postupne odchádzajú do minulosti. V súčasnosti sú v severských krajinách veľmi obľúbené návrhy veľkých stropných svetelných LED panelov, a to aj v privátnych priestoroch, ktoré počas polárnych nocí imitujú denné svetlo, a tým pôsobia pozitívne aj na ľudskú psychiku. Ako príklad nám poslúži svietidlo Smoothy od irmy Prolicht, ktoré sa vyrába v rozmere 1200x600mm. Pri spotrebe 91W má svetelný tok takmer 14 000lm, čo zodpovedá približne desiatim klasickým 100W žiarovkám. 
 
VYBERÁME SVIETIDLO
 
Veľa ľudí sa domnieva, že hlavným znakom kvalitného osvetlenia je množstvo svetla, ktoré poskytuje. Avšak, keď si uvedomíme základný fakt, že každá miestnosť si vyžaduje inú úroveň svetla, pochopíme, že to nie je celkom pravda. Samozrejme, výber vhodných svietidiel nemôže byť len otázkou dizajnu, preto je na mieste, aby sa človek vždy poradil s odborníkom, čím si mnohokrát môže ušetriť sklamanie z pekného, ale nie vhodného svietidla pre daný priestor. Tak ako je v kuchyni najdôležitejšie rovnomerné a intenzívne osvetlenie pracovnej dosky, tak by sme sa napríklad pri pracovni mali zamerať na samostatné osvetlenie pracovného stola stolovým svietidlom, avšak doplnené celkovým osvetlením miestnosti tak, aby nevznikal veľký rozdiel medzi intenzitou osvetlenia pracovného stola a okolím, vďaka čomu predídete predčasnej únave očí.
 
Čo sa týka kvalitného osvetlenia detskej izby, pri malých deťoch je vhodné použiť centrálne svietidlo s vysokým výkonom a matným difúzorom, aby ste zachovali dostatočnú intenzitu svetla na zemi, kde sa dieťa hrá. Zároveň samotný svetelný zdroj nie je priamo viditeľný detským okom. V obývačke, v miestnosti, kde ľudia trávia najviac času počas celého dňa, je vhodné zvoliť niekoľko svetelných scén. Môžete sa rozhodnúť pre výber viacerých svetelných okruhov, hlavné aj nepriame osvetlenie alebo stmievanie. Základným princípom pri výbere svietidla, kedy chceme pomocou osvetlenia dosiahnuť optické zväčšenie, alebo naopak zníženie stropu je dôležité použiť svietidlá, ktoré svietia nielen smerom dole, ale aj nahor a osvetľujú tak strop. Dôležité je si uvedomiť fakt, že svetlý strop pôsobí vyššie a tmavý naopak pocitovo nižšie. S požiadavkou optického zvýšenia priestoru sa dizajnéri stretávajú najmä v štandardných bytoch, kde sa výška stropu pohybuje okolo 2,6m.
 
AUTOR: TM
FOTO: ARCHIV REDAKCIE