https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NALAĎTE SVOJU KUCHYŇU NA MESTSKÝ ŠTÝL

11.09.2018 │ Centrá miest v súčasnosti zaplavil fenomén v podobe kaviarní inšpirovaných new yorským loftovým štýlom a pod vplyvom módnych a spoločenských trendov sa z nich stali miesta, ktoré nastolili novú kaviarenskú kultúru. Káva však nie je hlavným cieľom, pre ktorý navštevujeme tieto podniky. Milujeme úžasný feeling týchto priestorov, ktorý mu priznávajú neobyčajné industriálne prvky. Štýlové sedenie, priemyselné lampy, kovové a drevené detaily, to všetko sa podieľa na pôsobivom dojme. Atmosféru takejto urban kaviarne si ľahko prenesieme aj do našej kuchyne a „raw” už nebude len koláč, ale aj materiály a zariadenie, s ktorými sa dokonale pohráva industriálny dizajn.

Inšpirácia industriálnym štýlom urobí z kuchyne miesto relaxu a pokoja a súčasne spoločenský priestor pre stretnutia s priateľmi a rodinou. Všetky princípy tohto špecifického dizajnu sa postarajú o uspokojivý výsledok. Nechajte ich ovládnuť váš kuchynský a varný interiér.

DVOJITÁ VOĽNOSŤ 

Prejavom aktuálnych dizajnových trendov v oblasti kuchýň je stvárnenie kuchynskej linky bez vrchných skriniek, ktoré nahradili police, niky a rôzne závesné systémy na riad a kuchynské náčinie, plniace zároveň úlohu originálnej dekorácie. Tento variant obzvlášť presadzuje urban dizajn, ktorý tak symbolicky preniesol sebe priznanú vertikálnu dispozičnú voľnosť do industriálnych kuchýň. Hoci si takéto prevedenie žiada úhľadné usporiadanie predmetov, a tým aj pedantné gazdinky, oslobodí vás od zbytočností a priestor nad pracovnou plochou budete využívať efektívnejšie. Riešenie s podobným charakterom predstavuje osadenie horných skriniek bez vrchných dvierok. V takom prípade doprajte korpusu jednotlivých modulov zaujímavú povrchovú úpravu - farebnú či štrukturálnu. 

OBKLADY STIEN 

Keďže industriálny štýl zbavil kuchynskú linku horných skriniek, povýšte stenu nad pracovnou plochou na štýlotvorný prvok. Pomocou rôznych povrchových úprav jej doprajte originálny vzhľad, ktorý celkový priestor estetický ozvláštni. Dbajte však na zachovanie charakteru a jednoty industriálneho interiéru. Vhodnými riešeniami sú obklady v tlmených odtieňoch, sklenená zástena či mozaika. Celkový obraz kuchyne originálne dotvoríte aj pomocou rôznych kreatívnych náterov a omietok s jemným štrukturálnym povrchom a tónovaním v odtieňoch hrdze, betónu či mramoru.

SPOĽAHLIVÝ PARTNER KUCHYNE

Ikonou kuchynských interiérov je ostrovček, ktorý v urban dizajne zhmotňuje všetky jeho princípy a predstavuje jadro udávajúce štýl celkového priestoru. Udržiava si autonómiu, a to nie len priestorovú ale aj dizajnovú. V duchu industrializmu preberá na seba drevenú, kovovú, betónovú či antikorovú podobu. Svojím prevedením kontrastne oživí okolie a zároveň mu jeho pozícia zabezpečuje multifunkčné využitie. Môžete mu určiť funkciu varného centra, pracovnej plochy, barového pultu či jedálenského stola. Každú z úloh zvládne bravúrne.

INDUSTRIÁLNE DUO 

Industriálny štýl hrdo priznáva surové materiály a ponecháva odhalené akékoľvek stavebné nedokonalosti. Poznávacím znamením sú preto kovové konštrukcie a prvky, ktoré majú v urban interiéri silné zastúpenie a objavujú sa naozaj v rôznych podobách. Industriálne línie, neutrálne farby a drsný charakter tohto materiálu môže však pôsobiť trochu chladne. Teplo do takéhoto priestoru vnesie zaručene drevo, ktoré s kovovými predmetmi tvorí pôsobivý celok. Jeho prítomnosť dodá miestnosti organický nádych a elegantne podčiarkne špecifický ráz miestnosti. Výsledný efekt je ešte výraznejší, ak tieto materiály určujú dizajn jednotlivých predmetov súčasne. Jedálenský stôl, stoličky, svietidlá či celá kuchynská linka budú vďaka ich dokonalej dizajnovej kooperácii skutočným skvostom miestnosti. 

SPRIAZNENÁ DUŠA 

Spriazneným materiálom urban dizajnu je predovšetkým kov, ktorý sa vyskytuje v rôznych formách . Obzvlášť si tu svoje miesto razí ušľachtilá oceľ zhmotňujúca eleganciu, funkčnosť a vysokú kvalitu, čo zaručuje výborný výsledok v spojení s priestorom, akým je kuchyňa. Celokovová kuchynská linka je záležitosťou reštauračných zariadení a jej umiestnenie v domácnosti udivuje zraky mnohých, no v oblasti dizajnu predstavuje skvost, ktorý si vysluhuje samé superlatívy. Má totiž nesporné výhody, ktoré vytláčajú linky z masívu do úzadia. Sú odolné voči korózii, plesniam, ľahko sa udržiavajú a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Ich elegantný vzhľad navyše dokonale zapadne do každého interiéru, pretože sa výborne kombinuje s rôznymi materiálmi. Pokiaľ ste však na takúto realizáciu nenabrali odvahu, vašej industriálnej kuchyni doprajte aspoň spotrebiče v nerezovom prevedení.

FAMILY FRIENDLY

Industriálny štýl so sebou prináša voľnosť, optickú i priestorovú nenútenosť a bohémsky podtón, preto je predurčený skôr pre kreatívcov, voľnomyšlienkárov a ľudí žijúcich rušným mestským štýlom. Sloboda a revolta tohto dizajnu však dokáže splniť všetky predstavy o kuchyni pre rodinu s deťmi. Kresliaca tabuľa, závesné odkladacie systémy, multifunkčný ostrov či jedinečné textilné podložky, to sú prvky, ktoré reprezentujú industriálne zariadenie kuchyne a deti sa vďaka ním budú v kuchyni cítiť bezpečne a slobodne. Takáto kuchyňa vďaka prísnym geometrickým líniám, tmavším farbám a vintage looku navyše elegantnejšie zvládne nehody spôsobené detskou spontánnosťou.

AUTOR: PG
FOTO: Archív redakcie