https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JEDÁLEŇ - OHNISKO PRÍJEMNÝCH ZÁŽITKOV

07.10.2018 │ Nielen zvláštne príležitosti si žiadajú štýlové prestieranie a jedálenský priestor. Stolovanie a gastronómia sa v súčasnosti stali kategóriou dizajnu, ktorej aktuálnu podobu formujú najrôznejšie trendy. Doprajte preto sebe a rodine nádhernú jedáleň aj počas bežných dní, v ktorej budete zdieľať vzájomné radosti a slasti. Bez ohľadu na vaše gastronomické zručnosti bude v nej zážitok z jedla oveľa intenzívnejší. Dosiahnutie účinného dizajnového jedálenského priestoru však môže byť náročné. Správny druh nábytku a dekoratívnych akcentov tvorí základ jej realizácie. Je toho však viac, čo zmení váš priestor na mekku stolovania. Pozrite sa na niekoľko inšpiratívnych nápadov.

Variabilita stvárnenia jedálenského priestoru v područí minimalistického dizajnu je naozaj bohatá. Pred tým však, ako sa rozhodnete pre určitý tvar, veľkosť a celkovú dispozíciu, zodpovedajte si niekoľko otázok. Koľko členov domácnosti sa bežne stretáva pri stole? Organizujete rodinné večere, večierky pre priateľov alebo intímne stretnutia? Aká je vaša predstava o usporiadaní tohto priestoru? Má byť súčasťou kuchyne, obývačky alebo si prajete stolovať v samostatnej miestnosti? Odpovede na všetky tieto otázky vám pomôžu získať reálny obraz o vašej novej jedálni. Nechajte sa ovládnuť nápadmi!

Jedálenský macher

Kontaktným miestom každého jedálenského priestoru je stôl, ktorý je križovatkou rodinných a priateľských rozhovorov a predovšetkým spoločného hodovania. Či už štvorcový, obdĺžnikový, okrúhly alebo oválny, jasne bude definovať vzhľad vašej jedálne, preto investuje do jeho voľby čas a najmä väčšie finančné prostriedky. Jeho prevedenie závisí nielen od individuálneho vkusu, ale predovšetkým od priestorových možností a celkovej dispozície miestnosti. Majte tiež na pamäti obvyklý počet vašich hostí a na základe toho voľte vhodnú veľkosť, aby sa pri sedení navzájom nedotýkali lakťami.

Definujte jej štýl

Osobitý charakter vašej jedálni určíte aj pomocou doplnkov, najmä pri zachovaní otvoreného priestoru. Hlavným aktérom pritom môže byť koberec či behúň, ktorý podčiarkne celkové vybavenie miestnosti a vizuálne ju odlíši od zvyšku domácnosti. Vtedy skôr siahnite po subtílnejších líniách jedálenského nábytku a jeho materiálovom vyhotovení z dreva alebo preglejky v prirodzenom odtieni. Celkové vzájomné prepojenie dosiahnete, ak jeden z farebných tónov koberca vyzdvihnete použitím na sedáku alebo opierke stoličky či na dizajne vázy alebo jedálenskej súpravy.

Multifunkčná!

Formálnou úlohou jedálne je poskytnúť adekvátne podmienky pre príjemné posedenie pri rodinnej večeri, nedeľnom obede či rýchlych raňajkách. Mimo stolovacích aktivít sa však jednoducho premení na spoločníka pre najrôznejšie potreby členov domácnosti. Môže byť vhodným pomocníkom pri školských úlohách, prevziať funkciu domácej kancelárie alebo mu jednoducho dovoľte sprevádzať vás pri relaxe a čítaní dobrej knihy. Spravte vašu jedáleň funkčnú a krásnu - získate tak oveľa viac z toho priestoru, ako len stôl pre vaše jedlo.

Nenápadná!

Pokiaľ vám dispozícia vášho bytu či domu nedovoľuje vytvoriť veľkorysú jedáleň, no túžite po kútiku pre pokojné stolovanie, váš sen vám pomôže naplniť nenápadný dizajn jedálenského vybavenia. Svojim vzhľadom sofistikovane zapadne do interiéru a súčasne nezaťaží priestor. Toto efektívne riešenie nechajte na subtílne línie stola a stoličiek v jemných odtieňoch, a váš priestor nadobudne vzdušnosť a ľahkosť pri maximálnom zaplnení.

Nenahraditeľná dvojica

Ak ste v interiéri podľahli diktátu bielej, na jej pozadí nádherne vynikne drevené prevedenie jedálenského vybavenia. Táto kombinácia neomrzí žiaden priestor, preto sa nebojte podľahnúť čaru masívneho dreva. Stolovanie vďaka nemu bude zážitkom.

Vytvorte atmosféru!

Sviežosť a náladu do jedálenského priestoru vnesiete, ak do jej pozadia aplikujete zaujímavý prvok. Záleží na vás, či sa pohráte z farebnými akcentmi a na stenu nanesiete výrazný odtieň, umelecký obraz či policový regál s jedálenskou súpravou. Dôležité je vzájomne prepojiť všetky komponenty pomocou spoločného elementu a docieliť súrodý štýlový celok.

Dvojitá

Súčasťou modernej jedálne býva kuchynský ostrovček, ktorý súčasne poskytuje barové sedenie. Mnohé domácnosti ním nahrádzajú jedálenský kút, no tým sa ukracujú o pohodlné stolovanie. Aj v prípade menších rozmerov miestnosti je možné vmestiť obe zóny do spoločného priestoru. Postačí na to vhodné dispozičné rozmiestnenie, správny tvar stola a vyhotovenie stoličiek.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHOV REDAKCIE