„INDUSTRIALIZÁCIA“ OBÝVACEJ IZBY: 8 PODMANIVÝCH INŠPIRÁCIÍ
17.08.2018 │ S menším či s väčším časovým odstupom sa aj u nás udomácňujú trendy západného sveta. Inak to nie je ani s industriálnym štýlom. Niekto si naň ešte stále nedokáže zvyknúť, iný sa naopak pýta: „Môže byť niečo štýlovejšie ako bývať v lofte?“ Toto krátke slovíčko vyčarí v našej mysli obrazy tehlových stien, hladkej betónovej podlahy, vysokého stropu a viditeľného potrubia.
Bývanie v starých halových priestoroch začalo byť hitom už v roku 1970, kedy mestský „boom“ vyhnal mnoho Američanov z centier a poslal ich poobzerať sa po lacnejších nájmoch v odvážnejších štvrtiach. Za posledných desať rokov sa štýl nazvaný „urban industrial“ vrátil vo veľkom štýle. V skutočnosti sa stal tak populárnym, že je v súčasnosti hlavnou inšpiráciou pre mnohých výrobcov, dizajnérov, architektov, umelcov a fotografov nielen v Amerike, ale aj v Európe. Postupne bol viac a viac vítaný pre svoju „nahotu“ a schopnosť nechať vyniknúť jednotlivé kusy nábytku či umenia.
Obývacia izba patrí k tým miestnostiam v dome alebo v byte, kde charakteristické znaky štýlu môžete odhaliť v najväčšej miere. Nosným prvkom priestoru je dizajn stien, podlahy, stropu, teda v podstate „kostry“ či vymedzujúcich prvkov priestoru. Tehla, betón, kov navodzujú dojem ostrosti, chladu a nepohodlia. Vhodne zariadená obývacia izba však dokáže vniesť do takýchto priestorov útulnosť a komfort. Všetko je o vzájomnej harmónii. Inšpirujte sa existujúcimi realizáciami a riaďte sa základnými pravidlami. Avšak hlavným trikom pre dosiahnutie pocitu útulnosti je vložiť do interiéru kúsok seba, svojej osobnosti, svojho životného štýlu.
Môžete začať tým, že sa sústredíte na vaše obľúbené kusy nábytku a zameriate sa na položky, ktoré budú neutrálne a zároveň potrebné. Zoskupte ich, aby ste vytvorili intímnu a ohraničenú zónu v obývacej izbe. Toto platí najmä pre veľkometrážne priestory či pôvodné halové priestory a tiež vtedy, keď máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou. Ďalším kľúčom k vytvoreniu správnej atmosféry je takzvané vrstvenie. Na svetlú drevenú alebo betónovú podlahu vyskúšajte tmavý kusový koberec, naň svetlú pohovku s tmavými dekoračnými vankúšmi.
Veľmi moderná a príjemná je aj tvorba farebných akcentov. Skrátka vytvárajte pomocou farieb tmavé a svetlé kontrasty, ktoré studenému priestoru dodajú „šťavu“. Pokiaľ pracujete s vysokým priestorom, odporúča sa ignorovať túto výšku. Prineste miestnosť nižšie na ľudskú mierku tým, že umiestnite obrazy a zarámované fotografie do výšky tak, ako pri klasickej výške stropu. Taktiež, ak sa nachádza v obývacej izbe aj jedálenská časť, spustite závesné svietidlo nad jedálenským stolom nižšie. Výnimka potvrdzuje pravidlo, preto napríklad otvorená knižnica môže siahať až ku stropu. S izbovými rastlinami to nepreháňajte. Tu platí pravidlo „menej je viac“, a teda radšej dekorujte doplnkami napríklad vo vintage štýle, umením a starožitnými predmetmi.








FOTO? Archív redakcie