https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

„INDUSTRIALIZÁCIA“ OBÝVACEJ IZBY: 8 PODMANIVÝCH INŠPIRÁCIÍ

17.08.2018 │ S menším či s väčším časovým odstupom sa aj u nás udomácňujú trendy západného sveta. Inak to nie je ani s industriálnym štýlom. Niekto si naň ešte stále nedokáže zvyknúť, iný sa naopak pýta: „Môže byť niečo štýlovejšie ako bývať v lofte?“ Toto krátke slovíčko vyčarí v našej mysli obrazy tehlových stien, hladkej betónovej podlahy, vysokého stropu a viditeľného potrubia.

Bývanie v starých halových priestoroch začalo byť hitom už v roku 1970, kedy mestský „boom“ vyhnal mnoho Američanov z centier a poslal ich poobzerať sa po lacnejších nájmoch v odvážnejších štvrtiach. Za posledných desať rokov sa štýl nazvaný „urban industrial“ vrátil vo veľkom štýle. V skutočnosti sa stal tak populárnym, že je v súčasnosti hlavnou inšpiráciou pre mnohých výrobcov, dizajnérov, architektov, umelcov a fotografov nielen v Amerike, ale aj v Európe. Postupne bol viac a viac vítaný pre svoju „nahotu“ a schopnosť nechať vyniknúť jednotlivé kusy nábytku či umenia.

Obývacia izba patrí k tým miestnostiam v dome alebo v byte, kde charakteristické znaky štýlu môžete odhaliť v najväčšej miere. Nosným prvkom priestoru je dizajn stien, podlahy, stropu, teda v podstate „kostry“ či vymedzujúcich prvkov priestoru. Tehla, betón, kov navodzujú dojem ostrosti, chladu a nepohodlia. Vhodne zariadená obývacia izba však dokáže vniesť do takýchto priestorov útulnosť a komfort. Všetko je o vzájomnej harmónii. Inšpirujte sa existujúcimi realizáciami a riaďte sa základnými pravidlami. Avšak hlavným trikom pre dosiahnutie pocitu útulnosti je vložiť do interiéru kúsok seba, svojej osobnosti, svojho životného štýlu. 

Môžete začať tým, že sa sústredíte na vaše obľúbené kusy nábytku a zameriate sa na položky, ktoré budú neutrálne a zároveň potrebné. Zoskupte ich, aby ste vytvorili intímnu a ohraničenú zónu v obývacej izbe. Toto platí najmä pre veľkometrážne priestory či pôvodné halové priestory a tiež vtedy, keď máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou. Ďalším kľúčom k vytvoreniu správnej atmosféry je takzvané vrstvenie. Na svetlú drevenú alebo betónovú podlahu vyskúšajte tmavý kusový koberec, naň svetlú pohovku s tmavými dekoračnými vankúšmi.

Veľmi moderná a príjemná je aj tvorba farebných akcentov. Skrátka vytvárajte pomocou farieb tmavé a svetlé kontrasty, ktoré studenému priestoru dodajú „šťavu“. Pokiaľ pracujete s vysokým priestorom, odporúča sa ignorovať túto výšku. Prineste miestnosť nižšie na ľudskú mierku tým, že umiestnite obrazy a zarámované fotografie do výšky tak, ako pri klasickej výške stropu. Taktiež, ak sa nachádza v obývacej izbe aj jedálenská časť, spustite závesné svietidlo nad jedálenským stolom nižšie. Výnimka potvrdzuje pravidlo, preto napríklad otvorená knižnica môže siahať až ku stropu. S izbovými rastlinami to nepreháňajte. Tu platí pravidlo „menej je viac“, a teda radšej dekorujte doplnkami napríklad vo vintage štýle, umením a starožitnými predmetmi.

PREDSTAVUJEME VÁM NIEKOĽKO REALIZÁCIÍ OBÝVACÍCH IZIEB V INDUSTRIÁLNOM ŠTÝLE, KTORÉ INŠPIROVALI AJ NÁS:
 
1. ↓ Pre jedinečný vzhľad svojej obývacej izby pokojne vyskúšajte natrieť odhalené rúrky, potrubia či iné kovové prvky svojou obľúbenou farbou. Uvidíte, že niekedy pomocou malých zásahov dostane miestnosť úplne nový rozmer. Od tohto bodu sa viete odraziť aj vo výbere ďalších materiálov a farebnosti. Škoricová kožená sedačka, teplé drevo, mäkké dekoračné vankúše a kusový koberec zútulnili inak studený priestor. Nepodceňujte výber osvetlenia. Dbajte na to, aby ste mali priestor dostatočne osvetlený. V obývacej izbe okrem závesných alebo stropných svietidiel pridajte tiež stolové lampy na príručné stolíky a stojace lampy, ktoré sa stanú funkčnými dekoráciami.
 
 
2. ↓ Rozľahlý priestor si vyžaduje zoskupovanie kusov nábytku a vytváranie zón. Navyše jeho základ predstavuje sivý betón a svetlá podlaha, preto bolo potrebné obývaciu izbu zariadiť nábytkom a doplnkami v prenikavých farbách. Konferenčný stolík, kreslo a príručný stolík sú výraznými prvkami. Neutrálna jednoduchá sedačka s čistými líniami celkový vzhľad zjednotila a zjemnila.
 
 
3. ↓ Skvelá ukážka toho, že základom sú neutrálne farby a kontrast. Dizajnér zvolil k sivej stene a betónovému stropu tmavú drevenú podlahu. Priestor je rozdelený na dve funkčné zóny – obývaciu časť a čitáreň. Vysoké policové zostavy tvoria dominantu priestoru čitárne a odhaľujú reálnu svetlú výšku. Všimnite si ich praktické osvetlenie pomocou svetelnej rampy. Obývacia časť zase ukazuje optické zníženie vysokého stropu pre vytvorenie útulného priestoru vďaka každému kusu zariadenia. Tak ako spustené lustre, aj závesný kozub dokáže podporiť optickú zmenu výšky.
 
 
4. ↓ Drevené stropné trámy a odhalená tehlová stena v kombinácii s drevenou podlahou vytvárajú základ priestoru v teplej farebnosti. Výber studenej bielej sedačky a umiestnenie rozmerného zrkadla na tehlovú stenu privádza obývaciu izbu do rovnováhy. Okrem vyrovnania teplých a studených farieb je tu vidieť súhru starých a nových prvkov, čo je veľmi dobré riešenie pre docielenie moderného mestského industriálneho štýlu.mali priestor dostatočne osvetlený. V obývacej izbe okrem závesných alebo stropných svietidiel pridajte tiež stolové lampy na príručné stolíky a stojace lampy, ktoré sa stanú funkčnými dekoráciami.
 
 
5. ↓ Kombinujte, mixujte, vyhrajte sa práve v obývacej izbe, kde môžete popustiť uzdu svojej fantázii. K neutrálnym farbám pridajte kusy nábytku v žiarivej žltej či červenej. Táto obývacia izba živé farby naozaj potrebuje kvôli veľkým tmavým plochám stien a podlahy. Väčšina nábytku má tmavé kovové časti, preto bola miestnosť zmäkčená svetlou látkovou sedačkou a príjemným kusovým kobercom, ohraničujúcim oddychovú časť.
 
 
6. ↓ Veľké delené okná sú neodškriepiteľnou súčasťou pôvodných halových priestorov. Dodávajú obývacej izbe nezameniteľný charakter a krásne presvetlia objemný priestor. Svetlý a vzdušný priestor dosiahnete tiež použitím svetlých tónov. V tomto prípade bola vo veľkej miere aplikovaná biela farba na stenách a sivá betónová podlaha. Veľmi dobrý bol výber kresiel, kde vidno vrstvenie – tmavé nožičky opticky odsadili svetlé čalúnenie kresla od betónovej podlahy a nakoniec bol ešte pridaný dekoračný vankúš tmavej farby. Aby všetko nesplývalo, boli pridané aj tmavé kusy zariadenia. Čierna kožená sedačka, piecka na drevo či tmavé doplnky tvoria kontrast v priestore.
 
 
7. ↓ V jednoduchosti je krása. Praktické kusy nábytku s čistými líniami a s jasným materiálovým riešením ozvláštňuje vzorovaný kusový koberec. Niekedy stačí málo na vytvorenie útulnej obývacej izby. Atmosféru podporuje policová zostava s knihami a jednoduchá piecka na drevo. Nápaditou odozvou na betónový strop je konferenčný stolík z betónu na kolieskach.
 
 
8. ↓ Pokiaľ je priestor vhodne zariadený, môže pôsobiť veľmi sofistikovane a elegantne. Odhalená tehlová stena, vysoké nápadné okná a tmavá drevená podlaha majú ten správny charakter. Obývacia izba si nevyžaduje zoskupenie nábytku, pretože nemá veľkú rozlohu. Masívne kožené kreslá oživujú tlmené farby ostatných kusov nábytku. Pohovka farebne korešponduje s obkladom na kozube a béžové panely zase odrážajú vzhľad tehlovej steny za pohovkou.
 
 
AUTOR: BK
FOTO? Archív redakcie