https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NA BREHU WESTERN PORT BAY - REPORTÁŽ Z REZIDENCIE RHYLL HOUSE

Ostré stavebné črty masívneho projektu ponorené do malebnosti prírodnej scenérie. Táto rafinovaná smelosť a rázny koncept charakterizuje rezidenciu dizajnérskeho tímu Jarchitecture, ktorý túto energickú stavbu zrealizoval na austrálskom pobreží mesta Rhyll. Odvážny zámer uskutočniť tento projekt je dokonalým vyjadrením klientov, ktorí sa rozhodli zameniť rekreačné bývanie v karavane za exkluzívny domov v zátoke Western Port Bay.

Stavba vystupuje zo zeme do impozantnej duality v podobe pôsobivého vzhľadu a funkčnosti vyzdvihujúcej použitie materiálov, ktoré definujú osobitosť samotnej stavby. Vrchné poschodie je dekadentné vo svojom stvárnení a celkovom koncepte, zatiaľ čo spodné podlažie využíva subtílnejšie vybavenie. Medzi oboma poschodiami tak badať nápaditý kontrast rustikálnych materiálov a moderného individualizmu. Porovnateľné je aj využitie priestorov oboch podlaží. Kým vrchná časť je súkromnou zónou pre mladý pár, v prízemí domu sa odohrávajú rodinné stretnutia, posedenia pri bazéne, grilovanie s priateľmi alebo si tu majitelia len tak užívajú relax v obklopení príjemnej architektúry a okolitého prostredia.  

„Stavba vystupuje zo zeme do impozantnej duality v podobe pôsobivého vzhľadu a funkčnosti vyzdvihujúcej použitie materiálov, ktoré definujú osobitosť samotnej stavby.“

 

 

Podmienky stvárnenia

Koncept domu si kladie za cieľ elegantne vystupovať zo zeme a zvážať sa smerom k podmanivej zátoke. Architekti pri výstavbe zohľadňovali charakter lokality, miestne klimatické podmienky, možný zosun pôdy a smer prevládajúcich vetrov. Tieto aspekty primárne ovplyvnili stvárnenie podoby, no dôležité slovo tu mala slnečná orientácia domu,  ktorá ovplyvnila umiestnenie panelov pre solárne zisky a tiež opatrenia ako blokovanie západných vetrov, vymedzenie priechodov na južnú stranu a kontrolovanie ranného slnka.

„Medzi oboma poschodiami badať nápaditý kontrast rustikálnych materiálov a moderného individualizmu.“

 

Architektonické špecifiká

Podmienky lokality a inštrukcie klientov sa premietli do výzvy, ktorú sa architektom podarilo pretaviť do tohto jedinečného environmentálneho projektu. Na jeho výnimočnom charaktere sa podieľajú mnohé špecifiká ako vysoko izolované a trvanlivé dvojité okná či kvalitná drevená krytina, ktorej šednutie vplyvom slnečného žiarenia pridá stavbe len na atraktivite. Dom využíva potenciál solárnej energie, pomocou ktorej sa vyhrieva tiež exteriérový bazén. Na stabilnej vnútorne klíme sa podieľa najmä optimálna krížna ventilácia a tiež riešenie v podobe minimálneho zasklenia stavby z južnej a západnej strany. Energetickú efektivitu stavby ešte podporuje podlaha z recyklovaného plastu a dreva a tiež kvalitná izolácia stropov.     

„Celková konštrukcia domu sa odlišuje od tradičných stavebných metód. Využíva dynamickejšiu estetiku, čím poskytuje obyvateľom nový rozmer pôžitku z bývania.“





"Zmeny v tradičnej architektúre sú povolené len ak ide o zlepšenie. V opačnom prípade treba zachovať tradíciu. Popravde, aj to čo je stovky rokov staré má silnejšie puto než lož, ktorá kráča po našom boku."
Adolf Loos
Architekt

Informácie