https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

JARKA WURLL KOCANOVÁ: AUTORKA ŠIAT PODPÍSANÝCH TRADÍCIOU

9.1.2019 │ Tradícia a ľudové remeslo je nenahraditeľným bohatstvom každého národa. Jeho hodnota roky pretrváva i vďaka nadšeným umelcom a remeselníkom. Jedným z nich je aj dizajnérka Jarka Wurll Kocanová, ktorá z tradície nie len čerpá, ale doslovne jej prechádza rukami. Táto mladá návrhárka drží tempo so súčasnou módou a prepája ľudové motívy s jednoduchými strihmi, výsledkom čoho sú prekrásne šaty. Ručné výšivky zdobiace jej modely nás nachvíľu vrátia k drevenému stolu, pri ktorom ženy kedysi pri zapálených sviečkach tvorili kus histórie. Vyštudovala navrhovanie a modelovanie odevov na strednej odbornej škole vo Vranove nad Topľou a odbor výtvarná výchova na vysokej škole v Prešove. Dnes má vlastný ateliér, z ktorého vzišli naozaj prekrásne modely, po ktorých zaplesá srdce nejednej ženy a budúcej nevesty!

Prečo hľadáte inšpiráciu v ľudových motívoch? Čo pre vás znamená slovenský folklór?

Ľudová výšivka, jej vzory a farby mi dodávajú nekonečný zdroj inšpirácie. Ten istý vzor sa dá vyšiť sto rôznymi spôsobmi, vďaka čomu sú moje šaty vždy jedinečné a originálne. Milujem tradície a folklór, pretože ten sprevádzajú nádherné kostýmy a kroje, z ktorých čerpám nápady. Priznám sa, že veľký tanečník nie som, no keď s manželom tancujeme čardáš, úsmev mám od ucha k uchu.

Kedy ste sa rozhodli, že budete módna návrhárka?

Strihanie a šitie ma baví už odmalička. Ako dieťa som strihala všetko, čo som našla vo vreciach so starým oblečením. Rada som chodila na pôjd k babke, kde som nachádzala množstvo zaujímavých kúskov. To bola taká moja prvá galantéria (smiech). Ten moment, kedy som si povedala, že chcem študovať návrhárstvo a naučiť sa v tomto smere viac, prišiel pri výbere strednej školy. 

Využívate aj tradičné techniky alebo sa inšpirujete len ľudovými vzormi?

Výrobe samotných materiálov, akou je napríklad modrotlač, sa zatiaľ nevenujem. Inšpirujú ma viac konkrétne vzory, a najmä to, ako im viem dodať novú podobu, farbu a plasticitu. V budúcnosti, keď budú moje prsty veľmi boľavé a deravé od ihiel, pozriem sa na nové techniky, ktorými sa bude uberať moja tvorba. Veľkú časť portfólia vašich výrobkov tvoria svadobné šaty.

Prečo práve svadobné?

Dá sa povedať, že tak, ako beží môj život, rozvíja sa aj moja tvorba. Na začiatku som ponúkala spoločenské šaty a šaty na denné nosenie. Keď prišiel deň vlastnej svadby, chcela som si ušiť tie svoje vysnené sama. Lákalo ma objavovať nové materiály a tá túžba vytvoriť budúcim nevestám šaty podľa ich najtajnejších predstáv.

Máte malú dcérku, nerozmýšľate nad vytvorením detskej kolekcie?

Kým nestála na nohách, šiť pre ňu ma veľmi nebavilo, pretože sa len kotúľala a zbierala prach po zemi. Keď začala chodiť, pustila som sa aj do detskej kolekcie. Súčasťou mojej tvorby však stále ostanú spoločenské a svadobné šaty. Je to moje odbúranie sa od každodennej reality, pretože ich šitie znamená pre mňa niečo snové, jemné a fantazjné.

Ako prebieha proces tvorenia a výroby takýchto originálnych ručne vyšívaných šiat?

Nad niektorými modelmi veľmi nepremýšľam. Raz som našla veľmi peknú výšivku na starom obruse a predstavila som si, ako pekne by vyzerala na sukni svadobných šiat, preto som sa hneď do nej pustila. Bol to pokus - omyl. Na tej výšivke sme pracovali asi pol roka. Plánovali sme dovolenku a ja som tie šaty chcela vziať so sebou, aby sme ich nafotili pri mori. Ešte dva dni pred odletom sme spolu s manželovou tetou vyšívali pásec, aby sme ich stihli dokončiť. Samotné šitie až tak dlho netrvá, pri šití som dosť vytrvalá, keď ich jeden deň zostrihám, na druhý deň do polnoci musia byť hotové. Nie vždy to tak ale býva.

Nad ktorým kúskom z vašich kolekcií ste sa najviac natrápili a najdlhšie vyrábali?

Trápim sa asi pri každom. Najmä nad tým, či sa to bude naším zákazníkom páčiť. Snažím sa ponúkať stále nové modely z nových materiálov. Nerada sa vraciam k modelom, ktoré som už vyrobila. Už ma to tak neláka. Najdlhšie trvá, keď má navrhnutý model prvky krížikovej výšivky. Vtedy vyšiť jeden riadok s dĺžkou 1,20m trvá aj hodinu. Ak chcem vyrobiť opasok široký 10 cm s piatimi visiacimi pásmi, posedím si pri tom mesiac až dva.

Spája všetky vaše šaty nejaký spoločný motív?

V mojom ateliéri môžete nájsť prevažne snové, ľahké šaty ako pre lesnú vílu. Nežné, so štipkou extravagancie a ženskosti. Ak už používam ťažké materiály ako je satén či ľan, vo výsledku sa vždy snažím o jemnosť a hravosť.

Z akých materiálov najradšej tvoríte?

Rada sa vraciam k prírodnému ľanu či ľahkému šifónu a pretváram ich pomocou večerných litrov a čipky. S tylom pracovať je pre mňa niekedy také malé utrpenie (smiech). Lieta po celom ateliéri a keď manžel zakúri v kachľovej peci, elektrizuje a praská celý ateliér.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV DIZAJNÉRKY