https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

ŠŤASTNÝ DOMOV PODĽA FENG ŠUEJ

31.07.2018 │Domov - magické slovo vzbudzujúce pocit šťastia, radosti a útočiska. Ako si však vytvoriť bývanie , ktoré uspokojí naše potreby, túžby či naplní naše sny? Umenie tvorby realizovania „šťastného domova“ tkvie vo viac ako 4000 rokov starom učení o harmonickom životnom štýle – feng šuej. Čo všetko by sme mali poznať a na čo by sme mali myslieť pri stavbe domu, kúpe bytu alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti nám Lucia Haquel. V čom spočíva umenie feng šuej?

RADÍ LUCIA HAQUEL
Architektka a feng šuej poradkyňa

Feng šuej, veľmi zjednodušene povedané, je náuka o harmonickom životnom štýle, ktorá vychádza z poznatkov starých viac ako 4000 rokov. Prostredníctvom tohto učenia vieme pre život súčasného človeka, i v rámci našej európskej kultúry zúžitkovať informácie, jednak o cykle 5 prvkov, ale aj o 8 životných oblastiach. Každý z nás potrebuje mať energiu zo všetkých oblastí na to, aby sa mu darilo či už v súkromnom alebo pracovnom živote. A práve vďaka feng šuej môžeme dosiahnuť rovnováhu tak, aby sme dokázali plniť svoje pracovné a rodinné úlohy za čo najlepších podmienok.

Čomu by sme mali venovať pozornosť, pokiaľ chceme bývať a žiť šťastne?
Bývanie ako jedna zo základných potrieb v živote človeka si vyžaduje špeciálnu pozornosť. Aby z priestoru sálala harmónia, pokoj a pohoda, je dôležité dodržať rovnováhu 5 elementov (zem, kov, voda, drevo, oheň) a podporiť ich vzájomný tvorivý cyklus. Predtým, než sa však rozhodneme pre kúpu nehnuteľnosti, stavbu domu alebo rekonštrukciu, mali by sme sa oboznámiť so základnými pojmami ako vlastné energetické číslo, prirodzený energetický poriadok, 8 životných oblastí či naše 4 priaznivé smery.

Aký význam má energetické číslo?
Prvým krokom pri realizácii nášho bývania by mal byť výpočet vlastného energetického čísla. To zistíte zo svojho dátumu narodenia, existuje zvlášť výpočet pre ženy a zvlášť pre mužov. Energetické číslo nás rozdeľuje na dve základné skupiny – východnú a západnú. Prostredníctvom tohto čísla zistíte vaše 4 priaznivé smery, ktoré neskôr môžete uplatniť napríklad pri orientácii postele. Keďže každý z nás potrebuje miesto na odpočinok po náročnom dni, mal by poznať svoje energetické číslo na to, aby sa mu dostávala potrebná energia. Napríklad, ak máte ťažkosti so spánkom, alebo niečo nefunguje, ako by malo, je pre vás skutočne dôležité, aby ste spali v jednom zo svojich 4 priaznivých smerov. Svoje 4 základné piliere by sme mali mať vždy dostatočne silné alebo posilnené. Nič ako dokonalé šťastie však nie je, tak neexistuje ani dokonalý pôdorys, nakoľko kúpeľňa s toaletou a tiež kuchyňa prinášajú oslabenie energie priestoru, zatiaľ čo obývačka, spálňa a izby sú vždy prirodzene silné miestnosti, kde vieme veľmi dobre posilniť energeticky priestor.

Čo to znamená, prirodzený energetický poriadok?
Prirodzený energetický poriadok zahŕňa v podstate najnovšie poznatky z náuky o harmonickom životnom štýle feng šuej a takisto z mojej deväťročnej praxe. Vedie nás k tomu, aby sme si uvedomovali, akým smerom sa chceme v živote uberať, čo je pre nás dôležité. Mali by sme si uvedomiť, čo sú naše potreby, aké sú naše sny a túžby a kam sa chceme v živote posunúť. Na začiatku každého nového projektu je dôležité sa zamyslieť nad tým, akú máme životnú víziu. Pokiaľ máme konkrétnu predstavu o tom, akú oblasť života chceme rozvíjať, mali by sme mať o nej v rámci bývania určitú zmienku. Ak túžime po úspechu v práci, vieme túto víziu veľmi jednoducho premietnuť do nášho interiéru prostredníctvom napríklad pracovného stolíka. V princípe ide o to, aby sme dokázali prekonávať prekážky a aby nám vynakladané úsilie prinášalo zaslúžené ovocie.

Týchto 8 životných oblastí je situovaných okolo centra a súvisia s jednotlivými svetovými stranami. Rozlišujeme:

↑ Sever – individualita/životné poslanie
↗ Severovýchod – sebapoznanie/múdrosť
→ Východ – zdravie/rodina
↘ Juhovýchod – sebahodnota/blahobyt
↓ Juh – uznanie/spoločenský život
↙ Juhozápad – partnerstvo/žena
← Západ – kreativita/deti
↖ Severozápad – spiritualita/muž

Pôdorys každého interiéru si vieme rozdeliť, vďaka čomu sa dozvieme, či sú všetky zastúpené, alebo podľa schémy ôsmich oblastí života niektorá z nich absentuje. Ak zistíme, že nám v pôdoryse chýba napríklad juhozápad, znamená to, že v živote obyvateľa tohto bytu alebo domu chýba energia juhozápadu, ktorá zastupuje partnerstvo a ženu, tzn., že sa mu nemusí dostávať potrebná podpora od žien alebo mu chýba podpora od matky, resp. ženských členiek rodiny.

Dá sa takáto situácia riešiť?
Vždy máme niekoľko možností. Záleží od konkrétneho človeka a rodiny, ktorá z alternatív sa ukáže ako najvhodnejšia v danom čase a v danej životnej fáze. Pokiaľ sa jedná o prechodné bývanie, je riešenie takejto situácie pomerne jednoduché, ak však v krajnom prípade nemáme možnosť presťahovať sa v dohľadnom čase, vieme uplatniť niekoľko krokov a vedome s touto situáciou narábať. Ako prvú pomoc môžeme posilniť juhozápad každej jednej miestnosti, vďaka čomu si energiu juhozápadu začneme priťahovať do života v nami želanej podobe. Podľa tabuľky životných oblastí rýchlo zistíme, že na juhozápade má dominovať ako prvok zem. Riešením môže byť napríklad použitie obývacej zostavy v zemitých farbách či tehlovej steny. Samozrejme, vždy môže nastať situácia, že jedna oblasť bude silnejšia ako druhá a naopak. Určite však odporúčam, aby každý podľa možnosti konzultoval už samotný výber nehnuteľnosti s odborníkom na feng šuej.

AUTOR: TM
FOTO: ARCHÍV Lucii Haquel A REDAKCIE