https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

PODLAHA Z PRÍRODY - DOPLNOK VÁŠHO INTERIÉRU

11.1. 2019 │Podlaha z drevených masívnych parkiet je kráľovnou medzi podlahovými krytinami. O jej kvalitách a jedinečných vlastnostiach sa presvedčilo už niekoľko generácií a vďaka zlepšujúcim sa moderným technológiám zažíva veľký návrat. Štýlový a nadčasový charakter drevenej podlahy zapadne do každého módneho štýlu a zaručene pozdvihne akýkoľvek interiér.

VÝHODY DREVENÝCH MASÍVNYCH PODLÁH

Uprednostňovanie drevených podláh v domácnostiach vyplýva nielen zo súčasného trendu, ale obľube sa tešia najmä kvôli výborným bezkonkurenčným vlastnostiam, ktoré poskytujú naším domovom vysoký komfort bývania. Dodávajú priestoru punc jedinečnosti a celkovo vnášajú do interiérov pocit tepla a harmónie, čo vyplýva z výnimočného pôvabu a krásy dreva. Ľudská noha i telo vníma drevenú podlahu veľmi lahodne, pretože sa vyznačuje vhodnou teplotou a príjemnou nášľapnou elasticitou, ktorá chráni naše končatiny pri chôdzi a nárazoch. Najmä ženy rozhodne ocenia jej jednoduchú údržbu, vďaka schopnosti podlahy nepriťahovať prach, pretože oproti syntetickým vláknam prítomných na kobercoch sa nabíja minimálnou statickou energiou. Drevená podlaha bude vašim dlhoročným služobníkom pre svoju vysokú životnosť a ľahkú renováciu. 

AKÉ DREVO ZVOLIŤ

Okrem vkusu a štýlu interiéru zohľadňujte pri výbere konkrétneho typu podlahovej krytiny aj predpokladané namáhanie podlahy v závislosti od čoho zvoľte drevinu s primeranou tvrdosťou. Najčastejšie sa využíva buk a dub, ktorý veľmi dobre odoláva vlhkosti a svetlu. Ak sa vám zdajú tieto tipy opozerané a tuctové, pôvabný prirodzený efekt vytvára brezové či borovicové drevo, ktoré však pôsobením svetla mení farbu a jeho celková mäkkosť si vyžaduje kompenzáciu v podobe silnejšej nášľapnej vrstvy. Alternatívu poskytujú cudzokrajné exotické dreviny ako jasan, kanadský javor či jarrah, typické svojou vysokou odolnosťou, elasticitou a unikátnou štruktúrou. Sú zhmotnením exkluzivity, preto sa pohybujú vo vyššej cenovej kategórii.

TYPY

Technicky najjednoduchšie prevedenie predstavuje dosková podlaha, ktorá sa pokladá vedľa seba na podlahové trámy tzv. vankúše bez konštrukčného spoja. Následne sa ukotví a stabilizuje pribíjaním alebo priskrutkovaním. Pokiaľ však nie sú jednotlivé dosky dostatočne suché, vysychajú dodatočne, čím vytvárajú medzi sebou široké medzery. Oproti klasickým dreveným podlahám ponúkajú výhody trojvrstvové drevené podlahy. Tým, že sú kombinované s inými druhmi materiálov sú menej náchylné na deformáciu a zmenu klímy v miestnosti. Pokladanie sa uskutočňuje plávajúcim spôsobom, čo znamená, že sa neixujú k podkladu, ale vzájomne sa jednotlivé dosky upevňujú v spojoch lepením alebo pomocou suchého zámku. Treťou voľbou pri výbere drevenej podlahy sú parkety, ktoré boli kedysi výsadou interiérov vyššej spoločnosti. Výnimočný a exkluzívny ráz si zachovali dodnes, vďaka čomu predstavujú luxusný prvok každej miestnosti. Do tejto kategórie patria parketové vlysy, priemyslové mozaiky, kazetové parkety a lamparkety. Niektoré z nich sa dajú pomocou špeciálneho spájacieho systému ľahko vyskladať do zaujímavých vzorov a tvarov.

Výhody drevených podláh: 
+ vysoká životnosť
+ dobrá tepelná a zvuková izolácia
+ elasticita
+ možnosť viacnásobnej renovácie
+ ľahká údržba
+ minimálna horľavosť
+ minimálna elektrická vodivosť

KORKOVÉ PODLAHY

Takmer dokonalý materiál pri výrobe podlahových krytín predstavuje korok. Jeho prirodzená štruktúra zaisťuje vynikajúcu pružnosť, zvukovú izoláciu a tiež tvorbu vlastného tepla. Obavy z možného mechanického poškodenia a preliačenia sú zbytočné, pretože korok je prekvapivo odolnejší než drevo. Vplyvom slnečného žiarenia však môže dôjsť k vyblednutiu a farebným nesúladom na materiáli. Korkové podlahy možno pokladať dvomi spôsobmi, a to plávajúcim zámkovým spájaním alebo celoplošným lepením, kedy podlaha získava vysokú kompaktnosť bez viditeľných spojových miest.

MARMOLEUM 

Najnovším hitom v oblasti podlahových krytín je marmoleum, nazývané tiež prírodné linoleum. Základnú surovinu tvorí ľanový olej, ktorý sa spolu so zmesou ďalších prírodných materiálov lisuje a následné sa necháva v špeciálnych komorách vyschnúť, čím vzniká skutočne ekologický výrobok. Takáto podlaha je obzvlášť odolná a trvanlivá a možno ju pokladať aj do miestnosti s podlahovým vykurovaním. Jednoduchá spájacia technika, antistatické a antialergické vlastnosti robia z marmolea skutočne revolučnú podlahu budúcnosti konkurujúcu širokej škále podlahových krytín na trhu.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHIV REDAKCIE