https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

Obývačka v duchu Škandinávie

20.12.2016 - Škandinávsky dizajn je dizajnom krajín s krásnou prírodou, bohatých na jazerá, lesy, rieky a hory. Príroda je preto jeho hlavnou inšpiráciou. V tomto drsnom a chladnom podnebí musí byť domov pohodlným teplým útočiskom, ktoré je maximálne praktické, ale zároveň aj esteticky príjemné. Práve to je hlavným znakom obývacej izby v škandinávskom štýle – nádherný mäkký dizajn v dokonalej symbióze s maximálnou funkčnosťou.

Škandinávia je okrem iného charakteristická neskorým nástupom priemyslu, moderná objektivita a priemyselná estetika tiekla priamo do existujúcich tradičných dizajnov a tento fakt poznačil celý škandinávsky štýl bývania. Severský dizajn je možné uplatniť v otvorenej aj uzavretej dispozícii, avšak  v interiéroch, kde je kuchyňa či jedáleň spojená s obývacou izbou treba dbať na to, aby priestor celkovo nepôsobil  prekombinovane. Obývačka je však v tomto prípade srdcom celého interiéru a vyžaruje z nej útulnosť a teplo, ktoré sa však nedosahuje farbami. Farebnosť obývacej izby nie je výrazná. Na nábytok, steny i doplnky sa používa ľahká neutrálna paleta tónov, monochromatické farby, odtiene šedej, hnedej a predovšetkým bielej. Tak ako všetko v severskom dizajne aj tento jav má svoje funkčné opodstatnenie. Svetlé a neutrálne farby sa používajú predovšetkým na vizuálne presvetlenie interiéru, ktoré robí únosnejšími dlhé severské polárne noci.  Badateľný je taktiež trend rozžiarenia priestoru prostredníctvom jedného či viacerých farebných akcentov aplikovaných pomocou doplnkov, textílií, kobercov.

 

Dotyk  prírody

Útulnosť obývačke dodávajú predovšetkým použité materiály. Keďže štýl severských krajín naráža na hlbokú úctu k prírode, ekologickosť a integráciu s prírodou, primárnym materiálom je drevo.  Svetlé drevené podlahy či parkety sú typickým prvkom, zároveň opticky zväčšujú priestor. Nezriedkavým javom je taktiež vybielená drevená podlaha. Pre rozbitie minimalistického dojmu a zároveň navodenie útulnosti sa používajú tkané kusové koberce z prírodných ľahkých materiálov, jednofarebné či vzorované, ale aj kožušiny a kože.  Biela hrá v severskom dizajne prím. Steny v bielej farbe sú jednoducho povinným prvkom, len zriedka vídať výraznejšie farebné dekory stien či tapety.  Povolené v tomto smere je spomínané všade prítomné drevo , ktoré sa často objavuje aj na strope. Je tiež charakteristickým materiálom pri výrobe nábytku, ktorý sa však v modernom severskom dizajne kombinuje aj s plastom a kovom. Nábytok pritom spĺňa všetky požiadavky minimalizmu, čistoty línií a symetrie. Využíva sa ohýbané drevo,  tradičné drevoobrábacie techniky, ale aj moderné technológie.

Svetlo v každom kúte

Dôležitou súčasťou obývacej izby  je pocit svetlosti a vzdušnosti celého priestoru. Nezabezpečuje ich však len farebnosť. Veľké okná sú bez ťažkých závesov a žalúzií, nahé, prípadne s ľahkým priesvitnými záclonami zo vzdušných materiálov. Na jednej strane presvetľujú celý priestor, na strane druhej tvoria aj prirodzený prechod medzi interiérom a exteriérom. Výrazným prvkom je aj veľké množstvo lámp a svietidiel s rôznymi tvarmi či materiálmi tienidiel. Nijak neprestrelíte ak zvolíte napríklad kombináciu sklenených stolných lámp, rustikálnejších drevených stojacich svietidiel a kovových svietnikov.

Pohodlná sedačka

Ústredným kusom nábytku je tak ako pri iných štýloch sedačka. V tomto prípade však v duchu minimalizmu sedačka jasných tvarov, s čistými líniami, s jednofarebným textilným poťahom v tlmených tónoch doplnená o kreslá v rovnakom dizajne. Najbežnejšou farbou poťahu je, samozrejme, biela, hnedá, sivá, čierna či krémová. Zvolením výraznejšej zelenej, modrej, oranžovej či červenej sedačky je z nej možné vytvoriť  krásny solitér. Pri monochromatickej sedačke sa takýmto farebným prvkom môže stať aj kresielko jednoduchého tvaru s výraznou farbou. V obývačke nesmú chýbať konferenčné stolíky. V tomto smere je dizajn  uvoľnenejší a používajú sa stolíky rôznych tvarov i materiálov, hranaté i okrúhle, umelohmotné, drevené i sklené. Nezriedkavým javom je dokonca kombinácia dvoch materiálovo , tvarovo i výškovo odlišných konferenčných stolíkov.

Kontrast materiálov

Okrem presvetlenia celého priestoru je významným aspektom aj navodenie pocitu tepla. Typickým prvkom je, ako inak, krb, ktorý však nie je ústredným elementom, ako napríklad pri horskom štýle. Najčastejšie sa ukrýva nenápadne v rohu miestnosti a len dotvára celkovú atmosféru. Na druhej strane sa teplo dosahuje aj typom použitých materiálov. Okrem spomínaného dreva dominujú koža, kožušina, vlna, ľan, bavlna a semiš v kombinácií s chladnejším kovom, ílom, žulou a sklom. Minimalizmus farebnosti je vyvážený kontrastom a bohatosťou textúr a materiálov.

Útulný minimalizmus

Škandinávska obývačka nie je prezdobená ani plná doplnkov. Tak ako vo všetkých smeroch aj v tomto je jej dizajn triezvy. Povestnú útulnosť však celému priestoru dodávajú vankúše, kožušiny i deky. Charakteristický je pásikavý vzor, ale aj tradičné ľudové geometrické vzory. Prostredníctvom  nich sa vnáša do interiéru spomínaná farebnosť.   Škandinávsky dizajn sa snaží uľahčiť každodenný život, avšak s pomocou esteticky príjemných objektov a tento jav sprístupniť pre každého. Obývacia izba je tak jednoducho symetrická, jasná, plná čistých línií s dôrazom na maximálnu funkčnosť. Napriek tomu však vyžaruje každým centimetrom teplo, svetlo, intimitu, nežnosť a povestný pocit domova. Je ideálnym miestom pre každého človeka, ktorý má rád poriadok, jednoduchosť a zároveň útulnosť. 

Autor: Erika Vojtová v spolupráci s Alexandrou Petrenčík 

Foto: Archív redakcie