https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

NÁDHERNE PRAKTICKÁ OBÝVAČKA V DUCHU ŠKANDINÁVIE (1. časť)

27.09.2018 │ Škandinávsky dizajn je dizajnom krajín s krásnou prírodou, bohatých na jazerá, lesy, rieky a hory. Príroda je preto jeho hlavnou inšpiráciou. V tomto drsnom a chladnom podnebí musí byť domov pohodlným teplým útočiskom, ktoré je maximálne praktické, ale zároveň aj esteticky príjemné. Práve to je hlavným znakom obývacej izby v škandinávskom štýle – nádherný mäkký dizajn v dokonalej symbióze s maximálnou funkčnosťou.

„Estetika musí vždy nasledovať funkciu. Ak tento fakt zanedbáme, ani oko ani duša nemôže nikdy dosiahnuť uspokojenie.“ (Friedrich Hetschem o škandinávskom dizajne)

Farebnosť obývacej izby nie je výrazná. Na nábytok, steny i doplnky sa používa ľahká neutrálna paleta tónov, monochromatické farby, odtiene šedej, hnedej a predovšetkým bielej. Tak ako všetko v severskom dizajne aj tento jav má svoje funkčné opodstatnenie. Svetlé a neutrálne farby sa používajú predovšetkým na vizuálne presvetlenie interiéru, ktoré robí únosnejšími dlhé severské polárne noci. Badateľný je taktiež trend rozžiarenia priestoru prostredníctvom jedného či viacerých farebných akcentov aplikovaných pomocou doplnkov, textílií, kobercov.

Dotyk prírody

Útulnosť obývačke dodávajú predovšetkým použité materiály. Keďže štýl severských krajín naráža na hlbokú úctu k prírode, ekologickosť a integráciu s prírodou, primárnym materiálom je drevo. Svetlé drevené podlahy či parkety sú typickým prvkom, zároveň opticky zväčšujú priestor. Nezriedkavým javom je taktiež vybielená drevená podlaha. Pre rozbitie minimalistického dojmu a zároveň navodenie útulnosti sa používajú tkané kusové koberce z prírodných ľahkých materiálov, jednofarebné či vzorované, ale aj kožušiny a kože. Biela hrá v severskom dizajne prím. Steny v bielej farbe sú jednoducho povinným prvkom, len zriedka vídať výraznejšie farebné dekory stien či tapety. Povolené v tomto smere je spomínané všade prítomné drevo , ktoré sa často objavuje aj na strope. Je tiež charakteristickým materiálom pri výrobe nábytku, ktorý sa však v modernom severskom dizajne kombinuje aj s plastom a kovom. Nábytok pritom spĺňa všetky požiadavky minimalizmu, čistoty línií a symetrie. Využíva sa ohýbané drevo, tradičné drevoobrábacie techniky, ale aj moderné technológie.

"Biela hrá v severskom dizajne prím. Steny v bielej farbe sú jednoducho povinným prvkom, len zriedka vídať výraznejšie farebné dekory stien či tapety."

Svetlo v každom kúte 

Dôležitou súčasťou obývacej izby je pocit svetlosti a vzdušnosti celého priestoru. Nezabezpečuje ich však len farebnosť. Veľké okná sú bez ťažkých závesov a žalúzií, nahé, prípadne s ľahkým priesvitnými záclonami zo vzdušných materiálov. Na jednej strane presvetľujú celý priestor, na strane druhej tvoria aj prirodzený prechod medzi interiérom a exteriérom. Výrazným prvkom je aj veľké množstvo lámp a svietidiel s rôznymi tvarmi či materiálmi tienidiel. Nijak neprestrelíte ak zvolíte napríklad kombináciu sklenených stolných lámp, rustikálnejších drevených stojacich svietidiel a kovových svietnikov.

TRI PILIERE ŠKANDINÁVSKEHO DIZAJNU:
1. vkusný, čistý a univerzálny dizajn
2. krása a estetika v súlade s funkčnosťou a praktickosťou
3. optimálne využívanie dostupných zdrojov a prírodných materiálov
 

2. ČASŤ (čoskoro) →

 
AUTOR: EV
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE