Záhradníctvo LOSKOL
Záhradníctvo LOSKOL

Minimalizujte počet nábytku a maximalizujte poriadok v spálni

18.1.2017 - Spálňa má byť najdôležitejšou miestnosťou oddychu a relaxu v dome či v byte. Je miestom, kde potrebujeme upokojiť myseľ, a preto by v nej malo byť čo najmenej rozptyľujúcich predmetov. Minimalizmus je pre ňu ako stvorený a nabáda nás k ideálnemu usporiadaniu našej spálne.

Pri zariaďovaní spálne sme boli zvyknutí a počítali sme s umiestnením skrine, prípadne aj komody, ako úložného priestoru. V súčasnosti, v dobe častých nákupov a meniacich sa módnych trendov, však už mnohokrát jedna skriňa nepostačuje. Množstvo oblečenia, doplnkov a ďalších vecí narastá a spolu s tým aj počet úložného nábytku. Dospelo to do miery, kedy často preferujeme vstavané skrine a postupne smerujeme k ešte praktickejšiemu a prehľadnejšiemu riešeniu samostatného šatníka.

Šatník ako samostatná časť

Samostatný vlastný šatník je snom snáď každej ženy. Mnohé k tomu privádza túžba byť obklopená štýlovým oblečením a doplnkami, vkročiť do svojho kráľovstva a preveriť všetky možné kombinácie. Takýto šatník v spojení so spálňou je však viac ako len ženský rozmar. Je perfektným, priestranným riešením pre ukladanie vecí a ich organizáciu. Môžete mu venovať veľkú plochu alebo len pár metrov štvorcových vašej spálne. Po rozhodnutí o priestorových možnostiach prichádza čas premyslieť si celkový dizajn a rozmiestnenie úložného nábytku.

 

V rámci vymedzeného priestoru máte na výber pôdorysné usporiadanie úložného nábytku troch hlavných tvarov – v tvare „L“, v tvare „U“ alebo v jednej priamej línii. Prax ukazuje, že priame usporiadanie skríň je najfunkčnejšou voľbou, pretože umožňuje maximálne skladovanie a prístup do každej časti. To platí v prípade, že sú skriňové zostavy uzavreté dverami.

„Súčasné trendy ponechávajú šatník ako otvorený priestor, čo robí spálňu opticky priestrannejšou aj usporiadanejšou.“

Šatníky boli väčšinou navrhované a realizované ako uzavreté, dverami úplne oddelené priestory od spálne. Do popredia sa však dostávajú riešenia, kde sú šatníky otvorené a aspoň z časti so spálňou voľne prepojené. Otvorenosť skutočne dokáže zlepšiť vzhľad miestnosti, preto sú šatníkové zostavy zbavené aj dverí, a teda odhaľujú oblečenie a jednotlivé prvky zostavy ako sú police, závesné tyče s vešiakmi, zásuvky či úložné krabice. Niektoré časti úložného nábytku môžete nechať otvorené a ďalšie podľa potreby doplniť dverami alebo posuvnými panelmi. Zaujímavým riešením budú presklené posuvné panely, kedy je oblečenie viac chránené napríklad pred prachom a zároveň máte rovnaký prehľad vo veciach, presne ako pri otvorenom úložnom systéme. Najideálnejším spôsobom bude realizácia šatníkovej zostavy na mieru tak, aby bol pre vás maximálne funkčný a poskytol vám rôzny úložný priestor v takom rozsahu ako potrebujete.

Čo sa týka dizajnu šatníka, držte sa takého štýlu, v akom sa nesie aj vaša spálňa. Pokračujte v pridávaní zariadenia a doplnkov v rovnakej farebnej škále. Docielite tým harmóniu v miestnosti a šatníková zostava sa stane súčasťou spálne. Vzhľadom na rozmery šatníkového priestoru, veľmi vkusným a funkčným nábytkovým prvkom môže byť taburetka, kreslo či toaletný stolík. Nezabudnite tiež na miesto pre zrkadlo. Dokonalú transformáciu šatníka a koncept usporiadanosti a prehľadnosti zavŕšte vhodným osvetlením.

Autor: Barbora Korcová

Foto: Poliform, Zanette, archív firiem a redakcie