https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/
https://www.byvanieanehnutelnosti.sk/

KÚPEĽŇA, V KTOREJ SA BUDETE CÍTIŤ AKO CELEBRITA

11.09.2018 │ Horúci kúpeľ, šampanské s jahodami, tlmená atmosféra, odraz krištáľového lustra v zrkadle a zmyselná atmosféra pulzujúca z luxusného zariadenia. Scéna, ako z filmového plátna, sa môže u vás odohrávať každý deň vďaka kúpeľni v štýle glamour. Ten sa v tejto miestnosti prejaví ako zdroj energie a oázy pohodlia. Nepoľavte nároky na pohodlie a oddych a doprajte si okázalosť a prepychový oddych priamo doma. Bude rozmaznávať vaše telo a zmysly nespútaným a kvalitne vypracovaným dizajnom.

RADÍ DIZAJNÉRKA JASNA BOSNIČ OPAVSKÁ
Z ATELIÉRU JASNA DESIGN

Predtým než sa pustíte do zariadenia glamour kúpeľne je v prípade tohto špecifického dizajnu obzvlášť dôležité myslieť proporcionálne. Základným atribútom tohto dizajnu je veľkoleposť a práca s vizuálne dominantnými predmetmi. Ak sú rozmery vašej kúpeľne obmedzujúce, typické materiály, textúry a ozdobné prvky nebudú môcť vyniknúť. Ostanú uväznené v stiesnenom priestore, ktorý tak stratí na funkčnosti a atraktivite. Nemusíte sa však vzdať sna o glamour kúpeľni. Spôsobov, ako ju dosiahnuť je viacero.

OHÚRTE JEDNODUCHOSŤOU 

Hoci glamour štýl je ohniskom lesku, teatrálnosti a luxusu, zmyselnú glamour atmosféru navodíte aj za pomoci strohej jednoduchosti. Obzvlášť v kúpeľni sa môže ľahko stať, že z rafinovaného a kultivovaného priestoru sa stane vizuálny chaos. Základom vašej glamour kúpeľne môže preto byť minimalistický základ v podobe jednoduchej sanity a striedmych obkladov. Explóziu šarmu a lesku do interiéru prineste farbami a doplnkami. Od minimalisticky navrhnutej kúpeľne z kvalitných materiálov je tak už len krôčik ku glamour štýlu.

POZORNOSŤ UPRIAMTE NA JEDEN PRVOK 

Glamour môže symbolizovať jeden dominantný prvok ako zdroj lesku, ozdobnosti a dramatickosti. Pozornosť napríklad zamerajte na voľne stojacu vaňu, ktorá dokonale odráža charakter glamour dizajnu. Je ukážkou vycibreného vkusu, nesie prepychový vzhľad, vyvoláva harmóniu a príťažlivosť a interiér premení na nepoznanie. Takto rafinovane jednoducho vnesiete do kúpeľne štýl, krásu a funkčnosť bez zvýšených nárokov na priestor a financie. Pravdepodobne žiaden iný štýl pri zariaďovaní interiéru nebalansuje medzi dych vyrážajúcou krásou a gýčom. Ak si trúfate kúpeľňu zariadiť v štýle rýdzeho glamour hraničiaceho s klasickým dizajnom a Art deco štýlom, dbajte na premyslený návrh a dodržanie princípov správneho dizajnovania priestoru. Ľahko totiž môžete skĺznuť k prezdobenosti, krikľavosti a nevkusu.

HRA SVETLA A LESKU

Veľkoleposť glamour štýlu sa dokonale prejaví v prírodnom alebo umelom lesku, ktorý podmieňuje povrchovú úpravu materiálov zvolených do takejto kúpeľne. Najčastejšie sú to kovy ako zlato, striebro, platina, bronz, mosadz, hliník či antikor a sklo prítomné na sanite, batériách, obkladoch a doplnkoch. Lesk do kúpeľne možno priviesť v mnohých podobách. Jedným z overených spôsobov, ktorý zaplaví kúpeľňu luxusom a leskom je mramor alebo ónyx. Či už vo forme obkladov alebo rôznych odliatkov navodia dojem luxusu a elegancie. Ak sa však rozhodnete pozvať štruktúru týchto materiálov do kúpeľne, zvyšok priestoru zariaďte minimalisticky, bez akýchkoľvek ďalších výrazných vzorov, materiálov a farieb. Okrem centrálneho svietidla zabezpečte kúpeľni ďalšie zdroje osvetlenia. Podobne ako v iných glamour izbách môže ísť o nástenné či stojanové lampy, ktoré dotvoria dramatickú náladu v priestore. Teatrálny dojem ešte podporia rôzne LED pásiky, ktoré inštalujte v nikách steny alebo pod okraj vane, prípadne nimi lemujte časti nábytku a kúpeľni zabezpečia rafinovanú eleganciu.Trojicu predmetov vytvárajúcich v priestore optické efekty uzatvára zrkadlo – rutinná súčasť každej kúpeľne. V spojení s vysokým leskom a správnym nasvietením sa kúpeľňa premení na žiarivé javisko čakajúce na obrovský záverečný aplauz. Glamour štýl mu určuje úlohu umeleckého obrazu, v ktorom sa odráža noblesná atmosféra tejto miestnosti. 

FAREBNOSŤ

Príchod glamour štýlu sa datuje nástupom čiernobieleho filmu, preto izby v glamour štýle bývajú často práve čierno-biele, monochromatické či neutrálne. Na pohľad strohé a nudné odtiene v sebe ukrývajú rafinovanú sofistikovanosť, ktorá v miestnosti navodzuje potrebnú eleganciu a hĺbku. Na pozadí týchto farieb tiež dokonale vyniknú textúry, ornamenty a zlaté či kovové akcenty.

OBLEČTE STENY

Významným spôsobom možno glamour farebnosť zabezpečiť práve na stenách pomocou tapiet. Pozornosť však venujte druhom, ktoré obzvlášť odolávajú kúpeľňovej klíme. Obmedziť sa pritom nemusíte na základné vzory a jednofarebné prevedenia. Ide o kvetové dekory, barokové ornamenty, dizajnové elipsy, vzory rybej kosti či nepravidelné pásy v príťažlivých farebných kombináciách, či už tón v tóne alebo v kontrastnom elegantnom variante. Vzhľadom na výrazný dekoratívny stupeň sa odporúča tapetu naniesť na dominantnú stenu kúpeľne a zvyšné steny doladiť neutrálnou tapetou alebo klasickou maľovkou. Trendom v stenových dekoráciách sú tiež 3D stenové panely, ktoré ponúkajú kreatívne riešenie pre vaše steny schopné originálnym spôsobom vyjadriť atmosféru glamour štýlu. Steny kúpeľne tiež možno oživiť prostredníctvom soklových, stenových a podstropných líšt.

ŠPERKY KÚPEĽNE

Glamour réžiu si v takto ladených interiéroch popri nábytku zobrali pod palec aj umelecké predmety. Navodia dialóg s moderným zariadením a priestoru dodajú ohromnú vizuálnu hodnotu. V dôsledku zvýšenej vlhkosti sa však do kúpeľne neodporúča umiestňovať obrazy či iné vzácne solitéry. Umeleckú hodnotu jej zabezpečíte pomocou zaujímavej sanity, ktorej dizajnéri priznali originálne tvarovanie a aplikácie. Vaňa či umývadlo môže byť odteraz umeleckým dielom a akýmsi artefaktom vašej domácnosti. Kúpeľňa zariadená takýmito špeciálnymi prvkami sa stáva akousi šperkovnicou, ktorá vás bude svojím leskom hýčkať zakaždým, keď do nej vstúpite a vychutnáte si oddych v obklopení jej pôvabného zariadenia. Ak sa rozhodnete pre subtílnejšie tvarovanú sanitu, šperkom vašej kúpeľne môže byť starožitné kreslo, toaletný stolík, komoda alebo závesy. Hoci zariadenie interiéru v glamour štýle podlieha princípom funkčnosti a praktickosti, bohaté zdobenie, dekorovanie a tvarovanie si bude vyžadovať náročnejšiu údržbu. To je však len malá daň za veľkoleposť, luxus a komfort, ktorý vám glamour kúpeľňa poskytne.

AUTOR: PG
FOTO: ARCHÍV REDAKCIE